آسم و تنگی نفس در کودکان

آسم در کودکان

آسم در کودکان یکی از شایع ترین بیماری ها است که منجر به مشکلات تنفسی می شود و به خاطر باریک شدن مسیر کوچک عبور عوا در ریه ها بوجود می آید. با تورم و التهاب مسیر عبور هوا این مجاری باریک می ‌شوند و به همین جهت عبور هوا از آن سخت ‌تر شده و باعث ایجاد صدای خس ‌خس سینه، سرفه و مشکلات تنفسی در کودکان می ‌شود. حمله آسمی زمانی رخ می‌ دهند که علائم این بیماری در کودک تشدید شود. در صورتی که آسم در کودکانی که دچار تنگی نفس هستند درمان نشود بیماری مزمن شده و می تواند تبدیل به یک بیماری کشنده شود.

آسم در کودکان به چه میزان شیوع دارد؟

در دوران کودکی این بیماری شایع است و حدود یک چهارم نوزادان در دوران کودکی خس خس سینه را تجربه می کنند. طی تحقیقات بعمل آمده حدود 70 درصد از کودکان در سنین قبل از 3 سالگی به آسم کودکان مبتلا می شوند.

علائم آسم در کودکان

علائم آسم بیشتر در کودکان زیر 5 سال دیده می ‌شود. شناسایی علائم آسم در خردسالان برای والدین و حتی پزشک دشوار است. لوله‌های نایژک در نوزادان، کودکان نوپا و کودکان پیش ‌دبستانی هنوز کوچک و باریک است و سرماخوردگی سر، سرماخوردگی قفسه سینه و بیماری‌ های دیگر می ‌تواند باعث التهاب این مسیرهای عبور جریان هوا شده و آن‌ها را کوچک ‌تر و تحریک ‌پذیرتر کند.علائم آسم کودکان می ‌تواند از یک سرفه آزاردهنده مداوم به مدت چند روز یا چند هفته تا بروز شرایط ناگهانی اورژانسی در تنفس باشد. علائم شایع این بیماری عبارتند از:

  • خس خس سینه خصوصا در هنگام بازدم
  • سرماخوردگی های پی در پی که درسینه باقی می ماند.
  • سرفه خصوصا در هنگام شب
  • مشکلات تنفسی یا تنفس سریع که منجر می شود پوست اطراف دنده ها و گردن به شدت حرکت داشته باشند.
این را میدانید :  عوامل بروز مشکلات بینایی در کودکان (قسمت دوم)

چه چیزهایی به عنوان محرک آسم شناخته می ‌شوند؟

بعضی از کودکان تقریباً در تمام مدت سال به آسم مبتلا هستند. بعضی دیگر در برخی فصول خاص یا زمانی که دچار سرماخوردگی ویروسی می‌شوند به آسم مبتلا می‌شوند. همیشه نمی‌توان زمان حملات آسمی را پیش ‌بینی کرد.

محرک‌های عمومی آسم شامل: تغییرات آب و هوایی، حیوانات خانگی، سرماخوردگی های ویروسی، ورزش، مواد حساسیت زا، ذرات گردوغبار موجود در منزل، تغذیه در نوزادان، رفلاکس معده، هیجانات عاطفی مثل احساس ناراحتی، تغییرات آب و هوایی یا وضعیت های آب و هوایی حاد، قارچ های انگلی و کپک و قرارگرفتن در معرض دود سیگار یا مواد محرک دیگر موجود در هوا می باشد.

علائم حملات آسمی

برخی از علائم حملات آن عبارتند از: سوزش سوراخ های بینی، صدای خس خس سینه، مکش فضای بالای استخوان گردن در هر بار تنفس، نفس کشیدن سریع تر از حد معمول، تلاش مضاعف برای تنفس و مکش فضای بین دنده ها در هر بار تنفسمی باشد.

alt-img-1231

 

تشخیص بیماری آسم در کودکان

تشخیص آسم در کودکان کمی سخت است. در این سنین نوزادان معمولاً نمی‌ توانند تست تنفس بدهند. به جای آن، پزشک در مورد برخی از علائم بیماری پرسش‌هایی کرده و در صورتی که ابتلا به آسم مشکوک باشد، یک برنکودیلاتور تجویز می‌کند. اگر برونکودیلاتور بتواند علائم را کم کند، بدان معناست که کودک به آسم مبتلا شده است. پزشک تست تنفس را برای کودکان بزرگ ‌تر تجویز کرده تا چگونگی و صحت کارکرد ریه‌ های آن‌ها مشخص شود.

اقدامات درمانی

داروهایی که به سرعت علائم را برطرف می ‌کنند برای کوتاه مدت می ‌توانند مسیر عبور جریان هوا که باریک شده است را باز کرده و به کاهش احساس تنگی قفسه سینه، صدای خس‌ خس و تنگی نفس کمک می ‌کنند. این داروها همچنین برای پیشگیری از آسم ناشی از انجام حرکات ورزشی نیز مفید هستند. این داروها باید فقط در مواقع ضرورت مصرف شوند.

این را میدانید :  معلولیت چیست؟ طبقه بندی انواع معلولیت (بخش دوم)

مراقبت در منزل

روش‌ های مدیریت حملات آسمی در منزل به والدین و پرستار نوزاد آموزش داده می ‌شود. با اقدامات درمانی مناسب، تقریبا همه کودکان مبتلا به آسم قادر خواهند بود در ورزش‌ها و فعالیت‌های تفریحی شرکت کرده و زندگی فعالی داشته باشند. از پزشک بخواهید که برای کودک مبتلا به آسم شما، برنامه اقدامات درمانی در برابر آسم را بنویسد. این برنامه به شما خواهد گفت که چگونه از بروز حملات آسمی پیشگیری کرده و چگونه حملات آسم را در زمان بروز، مدیریت کنید. این برنامه باید در محلی قرار داشته باشد که به راحتی در دسترس باشد.

چهار مرحله برنامه اقدامات درمانی در برابر آسم

  • آرامش خودتان حفظ کرده و کودک را بنشانید.
  • بلافاصله اسپری مسکن آبی رنگ را تکان داده و سه بار آن را از طریق یک اسپیسر اسپری کنید. و از کودک بخواهید که چهار مرتبه از طریق اسپیسر نفس بکشد.
  • چهار دقیقه تحمل کنید. در صورتی که حال کودک خوب نشد مرحله 2 را تکرار کنید.
  • در صورتی که بعد از 4 دقیقه بعدی کودک باز هم آرام نشد با اورژانس تماس بگیرید.

سوء تغذیه در سالمندان

اختلالات رفتاری در کودکان و بررسی عوامل ایجاد کننده آن