اختلال رفتاری در کودک و بررسی عوامل ایجاد کننده

اختلال رفتاری در کودکان و نوجوانان

همان طور که می دانید اختلال رفتاری مربوط با سلامت روانی است که روی کودک و نوجوان تاثیرگذار خواهد بود. این اختلال رفتاری باعث می شود که کودکان و نوجوانان قوانین اجتماعی را قبول نکنند. این بیماری به همراه اختلال افسردگی در نظر گرفته شده و یکی از مشکلات شایع روان شناختی در جوانان شناسایی شده است. معمولا در این وضعیت امکان دارد جوانان نسبت به دیگران و یا حتی نسبت به حیوانان هم خشونت نشان بدهند، و یا حتی مبادرت به شکستن وسایل خانه و آسیب رساندن به اموال عمومی هم باشند.

حقایقی در رابطه با اختلال رفتاری

طی تحقیقات بعمل آمده اختلال رفتاری ممکن است قبل از 10 سالگی و یا طی سال های نوجوانی بوجود بیاید و در پسران نسبت به دختران بیشتر است. از هر چهار کودکی که دچار اختلال بیش فعالی کمبود توجه ADHD هستند، یکی از آن ها به مشکل اختلال رفتاری دچار خواهد شد. بنابراین یک کودک و یا نوجوانی که دچار این بیماری است نیاز به تشخیص درست و درمان پزشک دارد.

علائم بیماری اختلال رفتاری

امکان دارد فرد مبتلا به اختلال رفتاری از طریق نیاز به تسلط بر دیگر اشخاص، از طریق تجاوز و ایجاد ترس و وحشت به تدریج از اجتماع دور شود.از ویژگی های کلیدی اختلال رفتاری، اکثرا تهاجمی و یا رفتارهایی ضدهنجارهای اجتماعی بوده که نسبت به سن یک کودک یا نوجوان بیشتر به نظر می آید.

اختلال رفتاری در کودک

 

علائم عاطفی

عدم همدلی لاولین نشانه آن بوده و افراد به نظر سرد، نادان و یا خجالتی هستند و امکان دارد احساسات دیگران را هم نادیده بگیرند؛ همچنین به علت عدم بیان عاطفی فرد ممکن است هیچگونه احساسی از خود بروز ندهد، اینگونه افراد در تعیین سطح احساس، دچار مشکل و یا بی‌تفاوتی هستند و حتی گاهی ممکن است رفتار احساسیشان موجب آسیب‌رسانی به شخصی دیگر شود.در این حالت شخص هیچ احساسی از خود نشان نمی دهد، و در تعیین سطح احساس، دچار مشکل و یا بی تفاوتی هستند و حتی برخی اوقات رفتار احساسی آنها باعث آسیب رساندن به شخص دیگر می شود.

این را میدانید :  راه های کنترل عصبانیت در کودکان

عدم رضایت در این مورد فرد به عنوان ناتوانی در احساس گناه از انجام اشتباه یک کار و نداشتن حس منفی نسبت به آسیب رسانی به یک شخص و یا بی تفاوتی نسبت به مجازات ناشی از شکستن قوانین ایجاد شود و در نهایت می توان به عنوان نشانه اختلال رفتاری در کودک در نظر گرفت؛ نادیده گرفتن انتظارات در این حالت کودک یا نوجوان ممکن است نسبت به تکالیف مدرسه هم بی تفاوت باشد.

علائم خاص اختلال رفتاری کودک

  • قلدری
  • شکستن و ورود
  • خرابکاری
  • آزار و اذیت دیگران
  • عدم رعایت قوانین در خانه و مدرسه
  • ظلم به حیوانات
  • ایجاد دعوا و درگیری
  • فرار از منزل
  • سرقت
  • دروغ گفتن و فریب دادن

وقتیکه کودکان و نوجوانان در معرض این مشکل قرار می گیرند نشانه های اولیه اختلال رفتاری در کودک اغلب مربوط به ضرباتی است که آن ها ناخودآگاه ایجاد خواهند کرد. در بزرگترها این نشان ها احتمال دارد به دروغ گفتن، سرقت، مبارزه با سلاح، خسارات مالی و حتی زورگویی جنسی هم دیده شود. در نتیجه این اشخاص از رفتار اطرافیان سواستفاده می کنند، و فکر می کند دیگران با او دشمنی دارد و همین امر به علت وجود اختلال رفتاری دچار درگیری هایی می شود.

شرایط زمینه ای اختلال رفتاری در کودک

معمولا اختلال رفتاری کودک با مشکلاتی مانند بیش‌فعالی، اضطراب، افسردگی، اختلال دوقطبی، اختلالات مرتبط با ODD همراه است؛ از مهم ترین نکات درمانی اختلال رفتاری در کودک مداخله زودهنگام است. پزشکان و مراقبان همه جنبه های زندگی این اشخاص را چه در منزل و چه در محیط بیرون باید تحت نظر داشته باشند و کوچکترین رفتار مشکوکی را تجزیه و تحلیل کرده و برای آن پاسخ و روش های درمانی را به کار ببرند.

این را میدانید :  دلایل ساده افسردگی در کودکان

روش های درمانی این نوع اختلالات رفتاری درمان خانواده، درمان چند سیستمیک و درمان شناخت رفتاری است. از روش های موثر درمان ارائه آموزش های لازم به والدین و پرستار بیمار است، این آموزش ها وسیله ای بسیار مهم است و به خوبی نشان می دهد چه زمانی باید از محدودیت های معین شده و چه زمانی از تشویق استفاده کنند و یا اینکه چه زمانی باید از رفتارهای ناخوشایند جلوگیری کنند. بنابراین طی تحقیقات صورت گرفته نشان داده شده که آموزش های لازم در دراز مدت باعث ایجاد تاثیرات بسیار خوبی بوده و از روند رو به رشد بیماری جلوگیری به عمل آورده است.

علل اختلال رفتاری در کودک

دلیل مستقیمی در رابطه با اختلال رفتاری در کودک وجود ندارد، ولی محققان معتقدند که ژنتیک و عوامل محیطی در این بیماری تاثیرگذار است. بطوریکه اگر یکی از والدین در گذشته دچار این بیماری بوده باشند، امکان دارد فرزند به صورت ژنتیک این اختلال را به ارث ببرد. این احتمال هم وجود دارد که اگر یکی از مراقبین و اطرافیان بیمار دچار حالت افسردگی، اسکیزوفرنی، اختلال شخصیتی و یا اعتیاد به الکل داشته باشند.زندگی کردن در مناطق محروم و یا کم درآمد که محققان این مشکل را در اثر بی ثباتی اقتصادی، اجتماعی و یا عاطفی بیان می کنند.

تشخیص اختلال رفتاری در کودک

بیماری توسط یک متخصص بهداشت و روان که دارای اطلاعات بالا و تخصص از سلامت روانی کودک است قابل تشخیص می باشد.

مراحل تشخیص اختلالات رفتاری عبارتند از: صحبت کردن با خانواده، به دست آوردن سابقه پزشکی کودک و خانواده، انجام آزمایشات استاندارد، بررسی وضعیت اجتماعی و اقتصادی کودک، مصاحبه حضوری و همچنین مشاهده فرزند و اختلالات رفتاری در بزرگسالان می باشد.

این را میدانید :  سالمند كیست؟ (بخش دوم)

در صورتیکه اختلال رفتاری در کودک تا بزرگسالی ادامه داشته باشد مشکلات بسیاری را بدنبال خواهد داشت. از آنجایی که بزرگسالان باید مشغول کسب و کار باشند اختلالات عملکردی برایشان خطرناک است. نشان های اختلال در رفتار بزرگسالان ممکن است به عنوان اختلال در شخصیت فردی غیر طبیعی محسوب شود.

جمع‌بندی

در کل می توان گفت که اختلال رفتاری در کودک باید جدی در نظر گرفته شود، والدین حتما آموزش های لازم را طی کرده تا بتوانند با این مشکل در فرزندانشان آشنا شوند و همچنین برای درمان آن بکوشند، چون تلاشی که با اطلاعات مناسب همراه باشد، قطعا مفید خواهد بود.طبق آمارهای منتشر شده در موسسات علمی آمریکا مشخص شد که 63 درصد از کودکانی که والدینشان این کلاس ها را گذرانده اند بهبود کمی در رفتار خود نشان دادند، 54 درصد پیشرفت بالایی داشته و 39 درصد هم بهبود بسیار بالایی داشتند، بطوریکه این آمار گویای تاثیرات مسائل آموزشی در کنترل این بیماری است.

سایر مقالات بخوانید

آنچه که باید کسانیکه سالمند در منزل دارند بدانند

انواع زخم ها