استرس در کودکان چیست و علائم آن کدامند؟

استرس در کودکان

به طور معمول استرس در کودکان در هر شرایطی که کودک می خواهد با چیزی سازگار شود و یا تغییر پیدا کند، ایجاد می شود؛ این استرس می تواند حتی در موقعیت هایی که کودک می خواهد تغییرات مثبتی داشته باشد بوجود بیاید. بعنوان مثال در فعالیت های جدید، نیز ایجاد شود، ولی متاسفانه این استرس بیشتر در شرایط بد و منفی برای کودک رخ می دهد- مانند بیماری و یا مرگ یکی از عزیزان.

استرس در حقیقت واکنشی است که کودک نسبت به تغییرات منفی زندگی اش نشان می دهد. در صورتی که استرس کم باشد می تواند مفید باشد؛ ولی استرس بیش از حد و حتی استرس پنهان بر روی افکار، رفتار و احساسات کودک تاثیر منفی دارد. کودکان معمولا به مرور یاد می گیرند که چگونه به استرس شان واکنش نشان دهند.

بسیاری از اتفاقات استرس آوری که یک کودک با سن کم نمی تواند آن ها را مدیریت و کنترل کند، باعث استرس کودکان می شود؛ در نتیجه، حتی کوچک ترین تغییرات نیز بر روی احساس امنیت و اسایش کودک تاثیر منفی می گذارد. درد، آسیب، بیماری و دیگر تغییرات می توانند از عوامل ایجاد کننده استرس کودکان باشند.

این محرک های تنش زا و استرس آور

حقه و فریب کاری در مسئولیت هایی مثل کارهای مدرسه و فعالیت های ورزشی، داشتن افکار منفی در مورد خود، نگرانی در مورد کارهای مدرسه و تحصیل، مشکلات مالی و اقتصادی در خانواده، مشکلات با دوستان، درگیری و یا فشار گروه های دوستانه، جدایی والدین و طلاق آنان، تغییر محل تحصیل، خانه ، مهاجرت و مشکلات خانوادگی و یا بی خانمان شدن، زندگی کردن در محیط ناامن و یا داشتن همسایگان بد و تغییرات بدنی- در دختران و پسراناز جمله محرک های محیطی محسوب می گردد.

این را میدانید :  علائم روان پریشی در بزرگسالان

علائم فیزیکی استرس کودکان

اگرچه استرسدر کودکان یک حالت روانی محسوب می شود، اما گاه با علامی مانند: سردرد، بدخوابی، کم شدن اشتها و دیگر تغییرات در عادات غذا خوردن، کابوس های شبانه، شروع شب ادراری و یا عود کردن دوباره آن، حالت تهوع و شکم درد بی دلیل همراه است.

علائم احساسی و رفتاری استرس در کودکان

رایج ترین علائم احساسی و رفتاری استرس در کودکان شامل: عدم آرامش و آسایش، گریه، خشم و ناله، لجبازی و سلطه جویی، بوجود آمدن ترس و یا عود کردن دوباره آن مثل: ترس از تاریکی، تنهایی و یا ترس از غریبه، چسبیدن و تکان نخوردن از کنار والدین، عدم شرکت در فعالیت های مدرسه و خانوادگی، تشویش و اضطراب، برگشتن به رفتارهای کودکانه و عدم توانایی درکنترل احساسات می باشد.

alt-img-1138

 

روش های از بین بردن استرس در کودکان

شرکت دادن کودکان در کارها و فعالیت های سالم والدین، ایجاد فضایی امن، با آرامش و مورد اطمینان، برای راحتی و آرامش کودک زمانی را سپری کردن، کودکان را در فعالیت های فیزیکی شرکت دادن، پرستار کودک و والدین باید یک مرجع و مدل باشند به این صورت که کودک می داند که می تواند به روش های سالمی از شما تقلید کند. برای کم شدن استرس خودتان هم سعی کنید و آن را مدیریت و کنترل نمایید.

گوش دادن را بیاموزید، تلاش کنید بدون انتقاد و قضاوت کردن برای حل مشکل به حرف ها و احساسات کودک گوش کنید. به جای تلاش دائمی برای حل مشکلات، ببینید چه چیزی واقعا کودک را ناراحت کرده است.

این را میدانید :  نحوه پرستاری از بیماران با سوند معده

نشانه های استرس در کودکان شناسایی کنید، به کودک تا جایی که نیاز است حق انتخاب بدهید و بر روی زندگی و تصمیماتش نظارت داشته باشید، انجام کارهای عادی که به کودک احساس آرامش بدهد. مثل صرف شام خانوادگی، رفتن به رستوران برای کم شدن یا جلوگیری از استرس کودک؛ احساسات کودک را با ارزش ترین چیز برای خود بدانید. به او پاداش بدهید و مجازاتش نکنید. سعی کنید کودک را در فعالیت هایی که در آن ها موفق هستند شرکت دهید.

برنامه های تلویزیون، کتاب ها و بازی هایی که کودک آن ها را تماشا می کند، می خواند و بازی می کند را کنترل نمایید. چون بازی های خشن و جنگجویانه می تواند باعث استرس و ترس را در او بوجود بیاورد؛ در صورتی که این علائم از بین نمی روند و یا کم نمی شوند برای کمک کردن به استرس با پزشک، مشاور و روانشناس مشورت کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بهتر است اگر کودکان چنین شرایطی دارند به پزشک سلامت کودکان برای رفع استرس کودکان مراجعه کنید:

  • عدم تحمل و کنترل رفتارها و خشم خود
  • کودک ناراحت و افسرده است و استرس او از بین نمی رود.
  • مشکلاتی در مدرسه و یا با خانواده و دوستان

استرس در کودکان با مدیریت و ممارست والدین به طور کلی می تواند ریشه کن شود. در نتیجه در صورت مشاهده موارد فوق حتما آنها را پیگیری کنید.

همچنین می توانید در صورت نیاز به پرستار کودک با موسسه ضربان تماس حاصل نمایید.

مقالات مرتبط با این موضوع:

این را میدانید :  عواملی که باعث کودک آزاری می شوند

بیماری روحی در کودکان

اختلال رفتاری در کودکان