Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
علائم افسردگی در کودکان و انواع افسردگی کودک | موسسه پرستاری ضربان

انواع افسردگی و علائم بارز آن در کودکان

دلیل افسردگی در کودکان

کودک هم مثل بزرگسالان به بیماری افسردگی مبتلا می شود. بیماری افسردگی کودکان در همه جوامع رایج و همه گیر شده و از این رو توجه بیشتری را به خود جلب می کند؛ اما علائم افسردگی در کودکان از نظر روانشناسی چیست؟

جالب است بدانید، از نظر روانشناسی بالینی، هر مقدار افسردگی می تواند به قدر کافی برای اختلال در عملکرد فرد، شدید باشد. این مسئله می تواند در هر سنی رخ دهد. دیگر گزارشاتی که در مورد افسردگی وجود دارد شامل زمینه ابتلا به این بیماری می باشند، در حدود ۲ درصد در اوایل نوجوانی و حدود ۵ الی ۸ درصد هم در نوجوانی و هم در کودکان کوچک تر ارزیابی شده است. این مسئله باعث اختلال در سلامتی  و حتی مرگ فرد نیز می شود. در ادامه قصد داریم به بررسی موضوع افسردگی کودکان بپردازیم.

انواع افسردگی کودکان

معمولا کودکان به قسمت های مختلف افسردگی کودکی از متعادل تا شدید مبتلا می شوند که با اختلالات افسردگی مزمن، افسردگی متعادل تا خفیف dysthymia همراه می باشد. همچنین ممکن است افسردگی بر اثر برخی از دیگر بیماری ها بوجود بیاید از قبیل:

 • جنون (بعنوان مثال علائم وهم و خیال)
 • سوء استفاده از بعضی داروها مثل cocainewithdrawal
 • اختلال دو قطبی
 • عوارض جانبی بعضی از داروها مثل داروهای سرماخوردگی
 • شرایط پزشکی مثل کم کاری تیروئید

چه چیزهایی علائم افسردگی در کودک می باشند؟

افسردگی کودک دلیل خاصی ندارد. در عوض، افرادی که به این بیماری مبتلا هستند دارای عوامل بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی بسیاری هستند که این بیماری را تشدید می کنند. از نظر بیولوژیکی، افسردگی با کمبود سطح نورون های سروتونین در مغز– بخش کوچکی از مغز و افزایش دهنده ی فعالیت های دیگر نواحی مغز – ایجاد می شود. بطور کلی دختران بیشتر از پسران استعداد ابتلا به علائم افسردگی کودکی را دارند. به نظر می رسد که این مسئله به دلیل تفاوت های بیولوژیکی جنسیتی، و تفاوت در چگونگی تشویق دختران به تفسیر تجارب خود و واکنش به آن ها می باشد.

این را میدانید :  اهمیت ارتباط همیشگی با سالمندان (بخش اول)

ژنتیک تا حد زیادی در این قضیه دخیل باشد و نوجوانانی که پدر و مادر افسرده ای دارند، ۴ برابر بیش تر از دیگر نوجوانان استعداد افسرده شدن را نیز دارا می باشند . همچنین اثبات شده است، کودکانی که تشویش یا افسردگی دارند دارای دیگر فاکتورهای بیولوژیکی مثل کمبود وزن در زمان تولد، مشکلات مربوط به خواب، مادر کوچک تر از ۱۸ سال در زمان تولد نیز هستند.

 

علادم افسردگی در کودکان

 

عوامل روانشناختی در بروز علائم افسردگی کودکان

عوامل روانشناختی افسردگی کودکی نیز شامل کمبود اعتماد به نفس، تصور منفی از فیزیک خود و خودخواهی بیش از اندازه می باشند. که اغلب هنگام رویارویی با شرایط منفی و مشکل ساز احساس تنهایی و بی یاوری می کنند.

راه تشخیص افسردگی کودکان

اگر علائم افسردگی بیشتر از ۲ هفته در کودک باقی بماند، باید با پزشک مشورت کنید. در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که این علائم، علت فیزیکی خاصی ندارند.همچنین باید اطمینان داشته باشید که درمان درستی برای کودک تان در نظر گرفته می شود.

معمولا برای درمان مشکلات روانی کودکان، توصیه می شوند که به یک متخصص اعصاب که تخصص کار با کودکان را دارد مراجعه کنید. پس از مراجعه پزشک ابتدا هم با کودک و هم با والدین یک مصاحبه انجام می دهد تا شرایط را ارزیابی کند. سپس حتی گاهی آزمایشات فیزیکی نیز انجام می دهد تا بتواند یک درمان بهتر برای کودک ارائه دهد.

علت بروز افسردگی کودکان چیست؟

کودکانی که به اختلالات رفتاری، اختلالات بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) ، تشویش بالینی و یا مشکلات یادگیری و شناختی و دیگر مشکلات اجتماعی مبتلا هستند، بیشتر مستعد افسردگی کودکان و پیشرفت این بیماری می باشند.بروز علائم افسردگی در کودکان می تواند در نتیجه ی استرس و فشار زندگی زیاد رخ دهد. عواملی مانند:

 • ضربه روحی و تحت سوء استفاده زبانی، فیزیکی و جنسی قرار گرفتن
 • مرگ یکی از عزیزان
 • زورگویی و خودخواهی زیاد و قرارگرفتن تحت تاثیر و فشار شریک احساسی خود
 • مشکلاتی در خصوص محل تحصیل
 • فقر و مشکلات اقتصادی
 • تنهایی اجتماعی
 • طلاق و سایر مشکلات خانوادگی
 • قرارگرفتن در معرض خشونت
 • مشاجره های والدین
این را میدانید :  بیماری روزئولا در نوزادان

طی تحقیقات بعمل آمده نشان داده شده در هر برهه از زمان، ۱۰ الی ۱۵ درصد از کودکان و نوجوانان دارای علائم افسردگی هستند.

کودکانی که سابقه خانوادگی افسردگی- خصوصا در والدین دارند (در سنین جوانی)، بیشتر در معرض افسردگی جوانی قرار دارند.

هنگامی که یک کودک تجربه افسردگی داشته باشد، احتمال مبتلا شدن به دیگر انواع افسردگی ها در ۵ سال آینده نیز افزایش پیدا می کند. اختلال دو قطبی نیز از جمله علائم افسردگی محسوب می شود که در نوجوانان بیشتر از کودکان شایع است.

علائم افسردگی در کودکان

علائم و نشانه های افسردگی کودکان شامل:

خانواده ها معمولا باید به علائم و نشانه های افسردگی در فرزندشان  بیشتر اهمیت بدهند و هشیار باشند. چون افسردگی می تواند خطر خودکشی در کودکان را تا حدود زیادی افزایش دهد. علائم رفتاری خودکشی در کودکان شامل:

احساس ناامیدی و ناراحتی طولانی مدت، تغییر در اشتها- خواه کاهش و خواه افزایش می یابد، کاهش تمرکز، اختلال تفکر و تمرکز، زودرنجی شدید یا خشم شدید، تغییر در خواب- بی خوابی و یا خواب زیاد، افزایش حساسیت به نادیده گرفته شدن، خستگی و بی انرژی بودن، کم شدن کارایی و عملکرد صحیح در ورزش، بازی و دیگر فعالیت ها در خانه، مدرسه و با دوستان و کاهش عملکرد در انجان فعالیت هایی که کودک قبلا از آن ها لذت می برده است.

علائم خلقی کودکان

احساس بی ارزشی یا احساس گناه، گریه و ناله زیاد، بخشیدن دارایی خود، طرد اجتماعی، تصادفات و حوادث مکرر، فکر کردن به مرگ یا خودکشی، انزوای اجتماعی، تمرکز روی موضوعات منفی، مصرف مواد مخدر، بالا رفتن رفتارهای برون گرایانه، شکایات دائمی مشکلات فیزیکی مثل شکم درد یا سردرد که به درمان واکنش نشان نمی دهند.

این را میدانید :  علل و پیامدهای کودکان خیابانی (بخش اول)

صحبت کردن در خصوص خودکشی و یا احساس یاس و ناامیدی، افزایش گریه و یا کاهش احساسات عاطفی، صحبت کردن در خصوص مرگ بارزترین علائم افسردگی در کودکان است. بالا رفتن رفتارهای ریسکی و خطرناک، علائم زیاد افسردگی مانند تغییر در غذا خوردن، خوابیدن و یا فعالیت ها

چه زمانی می توان شک به افسردگی نمود

آیا می توان گفت همه ی این علائم در کودکان نشانه افسردگی است؟ نه. قطعا همه ی بچه ها این علائم را دارند. در حقیقت کودکان علائم مختلف افسردگی را در زمان های مختلف و با وضعیت های مختلف دارا می باشند. براساس تعریف افسردگی برخی کودکان ممکن است با داشتن این علائم، در زندگی و عملکرد اجتماعی شان دچار مشکل و قصور شوند.

ولی کودکی که به افسردگی دچار می شود، یک تغییر بزرگ  و قابل توجه را در روابط اجتماعی، بی علاقگی در رفتن به مدرسه، عملکرد تحصیلی ضعیف و تغییر در ظاهرش تجربه می کند.

چنین کودکانی – بخصوص در سنین ۱۲ سالگی، گاهی شروع به استفاده از مواد مخدر یا الکل و یا استعمال سیگار نیز می کنند. با این که این مسئله در کودکان زیر ۱۲ سال رایج نمی باشد، برخی از کودکان اقدام به خودکشی می کنند. خصوصا زمانی که ناراحت و یا عصبانی هستند.

بررسی ها نشان داده اند که دختران بیشتر در معرض خودکشی قرار دارند و پسران وقتی اقدام به خودکشی می کنند، واقعا جان خود را از دست می دهند. کودکانی که سابقه ی خشم خانوادگی، مصرف الکل و یا سوء استفاده ی فیزیکی و جنسی دارند، بیشتر در معرض خودکشی قرار دارند.

بنابراین این مسئله را می توان به عنوان علائم افسردگی در کودکان تلقی نمود.

مقالات مرتبط با موضوع:

پیشگیری از کابوس دیدن کودک

اختلال رفتاری در کودک