Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
انواع بیماری سادیسم در بزرگسالان و علائم مربوط به ان | موسسه پرستاری ضربان

انواع بیماری سادیسم در بزرگسالان و علائم مربوط به ان

سادیسم چیست ؟

شاید بارها کلمه سادیسم را شنیده اید ولی درک خاصی از معنی آن را نداشته باشید، انواع بیماری سادیسم یکی از مشکلات درجه یک روانی است و در صورتی که جدی گرفته نشود باعث رخ دادن اتفاقات ناگواری می شود. این بیماری در  قرن 21 رشد 5 درصدی اشت و نشان می دهد که جامعه امروزی در مقابل سادیسم آسیب پذیر هستند. آشنایی با عواقب این بیماری کمک می کند تا بتوانیم متوجه این مشکل در خود شویم و نسبت به درمان آن اقدام کنیم. اولین سوالی که بوجود می آید این است که سادیسم چیست. در لغت سادیسم به معنی دیگرآزاری است، اشخاصی که با این بیماری مواجه هستند از آزار دیدن دیگران لذت می برند؛ بنابراین سادیسم یعنی علاقه به آزار رساندن دیگران. که می تواند شامل آزار جسمی، روانی، مالی و روحی باشد.

علائم انواع بیماری سادیسم

علائم سادیسم برای دیگران بسیار ملموس قابل درک هستند ولی کسانی که خود به این مشکل دچار شده است نمی توانند مشکلشان را درک کنند چرا که در واقع از کار های خود لذت می برند. همواره ما این تفکر را داریم که مشکلات برای ما زجراور هستند ولی سادیسم دقیقا نمونه برعکس چنین تفکری است چرا کسانی که دست به اعمال خشونت آمیز می زنند به هیچ نحو از کرده خود پیشمان نیستند و بسیار احساس شعف و رضایت نیز می کنند. اگر شما می خواهید بفهمید که به سادیسم دچار هستید یا نه بهتر است که این سوالات را از خود بپرسید.

انواع بیماری سادیسم

 

علامت انواع بیماری سادیسم برای دیگران قابل درک هست اما شخصی که خودش به مشکل مبتلا شده نمی تواند بیماریش را درک کند چون در واقع از کارهای خود لذت می برد. همواره ما این فکر را داریم که مشکلات برای ما زجرآور هست اما سادیسم نمونه برعکس این تفکر است چون کسانی که دست به اعمال خشونت آمیز می زنند از کرده خود پشیمان نیستند و برعکس احساس شعف و رضایت هم دارند. برای اینکه بدانید به این بیماری دچار هستید یا نه می توانید این سوالات را از خود بپرسید.

  • در صورتیکه قدرت داشته باشید دیگران را اذیت خواهید کرد؟
  • آیا دیدن اینکه دیگران زجر می کشند برای شما لذت بخش است؟
  • آیا از نظر شما بی رحمی هیجان انگیز است؟
  • در صورت آزار دادن به دیگران احساس رضایت می کنید؟
  • آیا مسخره کردن دیگران از نظرتان هیجان انگیز است؟
  • آیا بعد از آزار دادن دیگران احساس گناه می کنید؟
  • آیا از تماشای دعوای دیگران لذت می برید؟
این را میدانید :  گریه نوزاد و دلایل و راهکارهای گریه (بخش دوم)

انواع بیماری سادیسم

بیماری سادیسم به صورتهای مختلف دیده می شود

  1. سادیسم سمبولیک: در این صورت بیمار با تحمیل حالات مخرب روانی مثل تحقیر و توهین و پایمال کردن شخصیت دیگران به رضایت کافی دست پیدا می کند.
  2. سادیسم ذهنی: شخص بیمار به جای آزار و اذیت مستقیم دیگران صحنه های اعمال سادیسمی را در ذهن خود مجسم می کند و از آنها لذت می برد.
  3. سادیسم جسمی: فرد بیمار با آزار بدنی و ایجاد درد و رنج جسمی در دیگران لذت می برد.

علائم تمایلات سادیسمی

بازی با عواطف دیگران، تمایل به سرزنش و تحقیر دیگران، تمایل به استثمار دیگران و تمایل به محروم ساختن دیگران و دریغ داشتن از آنها (البته در شرایط معینی امکان دارد این اشخاص خیلی هم دست و دلباز باشند اما چیزی که مشخص است خنثی کردن و از بین بردن لذتی است که دیگری ممکن است از این دست و دلبازی ببرد.

عواملی که باعث بروز تمایلات سادیسمی می شود

بدبینی و نارضایتی از زندگی، حسادت، احساس یاس و درماندگی و احتیاج به کم ارزش کردن دیگران نیز از عوامل ایجاد انواع بیماری سادیسم در افراد می باشد.

اگر فرد بیمار نتواند به صورت مستقیم ستیزه جویی خود را متوجه دیگران کند، تحت عنوان پند و اندرز، دلسوزی، خیرخواهی، و میل و کمک و … تلاش در ضربه زنی به دیگران می کند.

علائم انواع بیماری سادیسم در دوره نوجوانی یا ابتدای بزرگسالی

تحقیر یا پست کردن کسی در حضور دیگران،  لذت یا تفریح از آزار فیزیکی یا روانی دیگران، خشونت بی رحمانه بدنی به خاطر تسلط بر یک رابطه، تادیب یا تنبیه خشونت بار نامعمول فردی که زیر فرمان اوست مثل کودک، زندانی، دانش آموز، بیمار، همچنین اجبار دیگران به انجام آنچه فرد می خواهد با تهدید و ترساندن جدی آنها از جمله علائم رایج است.

این را میدانید :  مشکلات روانی کودکان و نوجوانان چیست

علاوه بر آن بوجود آوردن محدودیتهای شدید در آزادیهای فردی کسانی که با آنها رابطه نزدیکی دارند. مثل عدم اجازه دادن به همسر برای بیرون رفتن از منزل یا عدم اجازه به فرزندان نوجوان برای شرکت در فعالیت های اجتماعی بدون هیچ دلیل موجه و تمایل به خشونت، صدمه رساندن، شکنجه دادن و مجذوب به ورزشهای رزمی بودن نیز می تواند از دیگر علائم مربوط به ان باشد.

مطالب مرتبط با این موضوع:

بیماری روحی در کودک

پیشگیری از کابوس دیدن در کودک