بد و خوب های رفتار با کودک طلاق

بد و خوب های رفتار با کودک طلاق

در خانواده ها دیده شده پدر و مادر در حال دعوا و مشاجره هستد و فرزندشان سکوت کرده است نه به این خاطر که کودک متوجه نیست بلکه برای چیز دیگری است که کودک طلاق به این سکوت فرو می رود.

کودک طلاق و تاثیرات منفی جدایی والدین بر او

کودک طلاق عنوانی که متاسفانه امروزه صاحبانش کم نیستند، صاحبانی با روح لطیف که بارها به واسطه درگیری و مشاجره والدین خود آسیب دیده اند.  بیشتر والدین نگران تأثیرات منفی طلاق بر روح و روان کودکانشان هستند و برخی از آنها به همین دلیل از طلاق صرف نظر می کنند. والدین باید تاثیرات طلاق بر کودکان را شناسایی کرده و آن را کاهش دهند. تنش میان والدین باید دور از چشم کودکان باشد، اما امروزه این اقدام به دلیل آپارتمان نشینی به شکل کامل امکان پذیر نیست.

در شرایط حاضر والدین باید میزان مشاجره یا درگیری را حتی الامکان کاهش دهند. در این وضعیت کودک نباید در روند حل مساله بین والدین قرار گیرد. در اصل وجود مسأله یا درگیری در بین والدین نباید زندگی کودک از لحاظ روحی، روانی و جسمی را تحت تأثیر قرار دهد. کودکان در سنین پایین از وجود تنش در بین والدینشان مطلع می شوند. در بیشتر موارد نگرش بزرگسالان و والدین نسبت به درک کودکان از شرایط موجود صحیح نیست، چون والدین بر این باورند که کودکان متوجه شرایط زیستی شان نمی شوند و به سهولت در مقابل کودکان مشاجره یا پرخاشگری می کنند.

 کودک رفتار والدین را الگو می کند

والدین باید بدانند نحوه تعاملاتشان به مرور زمان رفتار کودکان را شکل می دهد. با این تفسیر در صورتی که کودک در خانواده شاهد مشاجرات و خشونت ورزی والدین نسبت به یکدیگر باشد، طبیعتاً این گونه رفتارها در نهاد آنها شکل می گیرد. در اغلب موارد این کودکان خواسته هایشان را به دیگران تحمیل می کنند. در نتیجه در بعضی مواقع والدین بدون اطلاع از تبعات رفتارشان کودکان را در معرض آموزش های نامناسب و غیر اصولی قرار می دهند. برای مثال کودکان در خانواده هایی که والدین با یکدیگر مشاجره می کنند، طبیعتاً در دستیابی به خواسته هایشان از اعمال رفتار های خشونت آمیز استفاده می کنند.

این را میدانید :  مراقبت های پرستاری از بیماران دارای سوند ادراری

وجود مشاجره در بین زوج ها طبیعی است

امروزه در فضای شهر نشینی شاهد رفتارهای متعدد و انتقال آن به کودکان هستیم. برای مثال مشاجره یکی از مسائل انکار ناپذیر در زندگی انسان ها به ویژه زوج هاست. در این شرایط توصیه می شود که زوج ها حتی الامکان از اعمال خشونت های کلامی، غیر کلامی و فیزیکی در مقابل کودکان خودداری کنند. این در حالی است که اگر والدین بر اهمیت دوران کودکی آشنا باشد و بدانند هرگونه رفتار در آینده و نگرش فرزندشان تاثیرگذار است به نسبت رفتارشان را اصلاح می کنند. والدین می توانند با اعمال رفتارهای مناسب در کنترل خشم و ارائه راه حل های مناسب مهارت حل مسأله را بیاموزند و به این شکل تنش ها را در محیط خانواده به حداقل برسانند.

در صورتی که کودک در مواقع مشاجره والدین از خود واکنشی نشان نمی دهد به این معنا نیست که او متوجه درگیری نمی شود، بلکه کودک متوجه مشاجره و درگیری والدینش شده و از این موضوع مضطرب است. در اغلب موارد بزرگ ترها و والدین بعد از مشاجره می توانند با یکدیگر زندگی کنند و حتی چنین مسائلی را فراموش می کنند، اما این گونه رفتارها برای کودکان با ایجاد نا امنی همراه است. در این وضعیت کودکان از لحاظ جسمی، روحی و روانی درگیر اختلال فکری می شوند. باید دانست که آموزش این گونه رفتارها مخرب ترین تأثیر ها را دارد.

همچنین مخرب ترین تاثیر طلاق بر کودکان زمانی است که والدین در حضور آنها به تحقیر یکدیگر می پردازند. در این مواقع کودکان احساس می کنند که باید جانب یکی از والدین را گرفته و این کار برای آنها دشوار است. از سوی دیگر کودکان تصور می کنند اگر از هیچ کدام از والدین پشتیبانی نکنند از سوی هر دو رانده می شوند. کودکان در واقع در شرایط بغرنجی قرار می گیرند.

این را میدانید :  پرستار کودکان چه ویژگی هایی باید داشته باشد

با کودکان طلاق چگونه رفتار شود؟

یکی از کارکردهای مناسب خانواده ادامه نسل است. باید ساختار و کارکرد خانواده با فرزند پروری مثبت همراه باشد. امید است در خانواده ها کودکان تحت تربیت مناسب قرار گیرند. در واقع پرورش و رشد همه جانبه کودک در خانواده با وجود پدر و مادر در کنار یکدیگر تعریف شده است. اگر به دلیل طلاق یکی از والدین از چارچوب زندگی حذف شود به نسبت تعادل رشد و تربیت کودک از بین می رود. در نتیجه برای کودکان طلاق، نبودن پدر یا مادر برجسته می شود. در این شرایط قسمتی از آموزش و تربیت کودک به دلیل نبود یکی از والدین ناقص می ماند، چون هر یک از والدین باید نقش قابل توجهی را در زندگی کودک ایفا کنند.

در بعضی مواقع نیز شاهد گروکشی والدین از طریق کودکان یا متهم کردن طرف مقابل به سوء رفتار با فرزندشان هستیم. در بیشتر موارد برای زندگی مناسب کودکان جدایی والدین پیشنهاد نمی شود، مگر اینکه برای والدین و کودکان ادامه زندگی وضعیت بحرانی ایجاد کند و این امر تأثیر مخرب مضاعف بر آنها داشته باشد.

کودک طلاق

اگر بزرگسالان به اهمیت نقششان در زندگی کودکان آگاه باشند، بی شک به سادگی طلاق را انتخاب نمی کنند. والدین باید بدانند که طلاق به نحوی جدایی از کودک محسوب می شود. این در حالی است که کودک باید در یک فضای ایمن و زیر چتر حمایتی پدر و مادر دوران کودکی را بگذراند. در اصل نبود آگاهی در والدین در مورد نیازهای دوران کودکی و الزامات آن باعث بروز یک بینش تحت عنوان «سهولت در طلاق» می شود. با این همه، خلأهای آموزش در بین بزرگسالان باعث تصمیم گیری های مخرب شده است. والدین قبل از هرگونه تصمیم گیری درباره زندگی باید به شکل آگاه تبعات آن را مورد بررسی قرار دهند.

این را میدانید :  روش های اصولی تزریق انسولین

در خانواده های ایرانی مسأله اختلافات زناشویی با طلاق به پایان نمی رسد، بلکه به دلیل تدوین قوانین متعدد متناسب با ملزومات زندگی کودک، بعد از طلاق والدین باید به یکدیگر رجوع داشته باشند. این امر می تواند مناقشه برانگیز باشد. در بعضی خانواده های ایرانی درگیری و ایجاد فضای نا امن حتی بعد از طلاق نیز ادامه دارد. پس با این تفسیر طلاق نقطه پایان یک زندگی نیست. در برخی خانواده ها، والدین بعد از طلاق کودک را ترک می کنند.

رفتار با کودک طلاق

در این وضعیت کودک با آینده نامعلوم مواجه می شود. بعضی دیگر از خانواده  ها نیز کودکشان را به مادر بزرگ یا یکی از اقوام می سپارند. هر یک از این شرایط برای کودک تبعات مخرب فراوانی را به همراه دارد. والدین قبل از تصمیم به جدایی باید به این مسائل توجه کنند، چون هرگونه آگاهی و تصمیم گیری در این زمینه به بینش افراد مربوط می شود؛ اینکه افراد در دوران تحصیل و جامعه پذیری تحت چه آموزش هایی قرار گرفته اند.

این در صورتی است که با بررسی آمارهای رسمی کشور در خصوص نرخ طلاق باید گفت که بسیاری از افراد در جامعه ما نسبت به کسب چنین مهارت هایی نمره منفی کسب می کنند. در کشور بالا رفتن میزان طلاق با تبعات و نارسایی های فراوان همراه است. بی شک تأثیر چنین تصمیم گیری هایی بدون آینده نگری می تواند برای زوج ها، فرزندانشان و جامعه مشکل زا باشد.

دیگر مقالات کودک: توانایی های نوزاد در شش ماهگی چیست؟