5 علامت برای تشخیص زود هنگام بیماری اوتیسم

بیماری اوتیسم کودکان

طی تحقیقات بعمل آمده تشخیص زودهنگام و شروع درمان برای دستیابی به بهترین نتیجه در درمان اختلالات بیماری اوتیسم امر حیاتی است. این کار برای بالا بردن شانس کودک برای بهبود رشد مهارتهای شناختی مهم وعملکرد مناسب در زندگی او ضروری می باشد.

ولی این اختلال که تقریبا همیشه بین 12 تا 18 ماهگی کودک شروع به ظاهر شدن می کند به شکل های بسیار مختلفی خود را نمایان می کند. در نتیجه والدین و پرستار کودک می تواند حتی از شش ماهگی تفاوتها را ببینند. هر بچه ای دچار تفاوتهایی نمی شود که والدین یا کس دیگری بتواند تشخیص دهد، ولی بعضی ها این تفاوتهایی نشان می دهند و می توان آنها را دید و باید از همان ابتدا به آن دقت کرد.

مشخصه اختلال در رشد عصبی، که هر روز شایع تر می شود تفاوت در رفتارهای اجتماعی، برقراری ارتباط، و ادراک است. زنگ خطرهای معمول از تاخیر در صحبت کردن تا رفتارهای ادراکی غیر معمول را شامل می شوند.

نشانه های تشخیص بیماری اوتیسم

تشخیص زودهنگام این بیمار امری مهم محسوب گردیده بنابراین در زیر نشانه های زودهنگامی که والدین و پرستار کودک باید حواسشان به آنها باشد را برای شما توضیح می دهیم که عبارتند از:

نسبت به اسم خودش واکنش نشان نمی دهد

کودک سالم، معمولا از روش روی گرداندن، نسبت به صدا شدن اسمشان واکنش نشان می دهد. تنها 20 درصد از بچه هایی که بعدها در آنها تشخیص بیماری اوتیسم داده می شود، به شنیدن اسمشان واکنش نشان می دهند؛ کودکان مبتلا به اوتیسم نسبت به کودکان معمولی، کمتر احتمال دارد که حرکات دیگران را مثل لبخند زدن، دست تکان دادن یا دست زدن را تقلید کنند.

بیماری اوتیسم

 

این را میدانید :  تغذیه سالم کودک تان چه نکاتی را شامل می شود

توجه مشترک را برنمی انگیزد

توجه مشترک علامت اولیه مهارت زبانی می باشد، چون که نمایانگر توانایی به اشتراک گذاشتن چیزی با فرد دیگر است. بعنوان مثال، هنگامی که یک کودک هواپیمایی در آسمان می بیند، به هواپیما نگاه می کند، بعد به مادرش نگاه می کند و سپس دوباره به هواپیما نگاه می کند، انگار که بخواهد بگوید، تو هم چیزی که من می بینم می بینی؟ در نتیجه کودک بدین ترتیب شما را با خود در موضوعی شریک می کند. کودکانی که بیشتر این رفتار را انجام می دهند، زودتر قابلیت هایی زبانی را بدست می آورند.

کودک مبتلا به بیماری اوتیسم در بازی های وانمودی شرکت نمی کند

علاقه کودک به بازی های وانمودی مثل اینکه وانمود کند مادر یک عروسک است یا تظاهر کند که یک موز تلفن است به طور معمول حدود 2 یا 3 سالگی نمود پیدا می کند. ولی کودکان مبتلا به اوتیسم کمتر احتمال دارد که به این شکل با اشیا برخورد کنند. کودکان مبتلا به اوتیسم به شکل های گوناگونی نسبت به اشیا توجه نشان می دهند. وقتی که بزرگتر می شوند امکان دارد که اشیا را به منظور اصلیشان استفاده کنند، ولی کمتر امکان دارد که با آن شی بازی تخیلی انجام دهند.

واکنش احساسی ندارند

نوزادان معمولی نسبت به احساسات دیگران بسیار حساس می باشند، اما نوزادان مبتلا به اوتیسم کمتر امکان دارد که در واکنش به لبخند کودک دیگر لبخند بزنند، یا وقتی که کودک دیگری را در حال گریه می بینند، به گریه بیافتند.

چه کاری از دست والدین و پرستار بر می ‌آید؟

متخصصان به والدین و پرستار توصیه می ‌کنند که نسبت زنگ خطرهایی که معمولاً حوالی 12 ماهگی کودک بروز می ‌کند هوشیار باشند و در مورد موارد نگران ‌کننده با متخصص اطفال مشورت کنند.

این را میدانید :  توانایی های نوزاد در شش ماهگی چیست؟

ارتباط مصرف داروهای ضد افسردگی و تولد کودک اوتیسمی

محققان در مطالعات اخیر دریافتند که مصرف داروهای ضد افسردگی در طول دوران بارداری تا ۸۷ درصد موجب افزایش ریسک ابتلا به اوتیسم در کودک می شود. همچنان دلایل مختلف ابتلا به اوتیسم نامعلوم است، اما مطالعات نشان داده اند که هم ژنتیک و هم محیط زیست می تواند نقش داشته باشند. مطالعات ما اثبات کرده است که مصرف داروهای ضدافسردگی در دومین یا سومین ماه بارداری احتمال خطر بروز این بیماری را تا ۷ سالگی در کودک تا دو برابر افزایش می دهد.

دومین و سومین ماه دوره بارداری، زمان بسیار مهم و حساسی برای رشد مغز جنین است. مصرف داروهای ضد افسردگی در این دوره مانع از افزایش سطح سروتونین که بر خلق و خوی فرد تاثیر می گذارد می شود، اما این ماده شیمیایی برای رشد سلول های مغز لازم و ضروری است.

حسادت در کودکان و 10 را ه برای از بین بردن آن

روانشناسی کودکان