بیماری خروسک در کودکان و راهکارهای درمان بیماری (بخش دوم)

بیماری خروسک در کودکان و راهکارهای درمان بیماری (بخش دوم)

درمان بیماری خروسک در کودکان:

بیشتر موارد بیماری خروسک را می توان در خانه با روش هایی که در این بخش توصیه می کنیم درمان کرد. خروسک می تواند ترسناک باشد و مراقبت از کودک و حفظ آرامش او مهم است، چون گریه کردن و اضطراب باعث انسداد راه تنفسی می شوند.

کودک خود را محکم بگیرید، لالایی بخوانید یا داستان های بی سر و صدا را برایش بخوانید. یک پتو یا اسباب بازی مورد علاقه خود را پیشنهاد دهید. با صدایی آرامش بخش با او حرف بزنید.

بیماری خروسک

در صورتی که علائم بیماری او فراتر از سه تا پنج روز باقی بماند و یا بدتر شود، پزشک او ممکن است یک نوع داروی استروئیدی گلوکوکورتیکوئید تجویز کند تا التهاب راه تنفسی اش کاهش یابد. معمولاً در عرض شش ساعت بهبود احساس می شود.

دگزامتازون البته فقط با تجویز پزشک معمولاً به دلیل اثرات طولانی مدت آن تا 72 ساعت توصیه می شود. اپی نفرین هم در کاهش التهاب مجاری تنفسی موثر است. سریع عمل می کند، ولی اثرات آن به سرعت از بین می رود. در موارد نادر، لوله تنفسی موقتی باید در نای کودک قرار داده شود.

موثرترین درمان های خانگی خروسک در کودکان

کودک خود را در وضعیت عمودی درستی قرار دهید:

کودکتان را روی پایتان نگه دارید، و یا کودک خود را روی صندلی مورد علاقه اش یا صندلی نوزاد قرار دهید. صاف نشستن ممکن است نفس کشیدن را بهتر کند.

مایعات را پیشنهاد کنید:

برای نوزادان، آب، شیر مادر یا شیر خشک است. برای کودکان بزرگ تر، سوپ یا میوه های یخ زده ممکن است آرامش بخش باشد.

این را میدانید :  روانشناسی بازی و اهمیت این علم در رشد کودکان

استراحت :

خواب می تواند به کودکتان در مبارزه با عفونت کمک کند.

کاهش دهنده تب را امتحان کنید:

در صورتی که کودکتان تب دارد، داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و استامینوفن نیز ممکن است کمک کنند.

از داروهای سرماخوردگی بگذرید:

برای کودکانی که خیلی کوچک هستند، توصیه نمی شود. بعلاوه داروهای سرفه به خروسک کمک نخواهند کرد. سرفه کودک شما امکان دارد در طول روز بهتر شود، ولی تعجب نکنید که در طول شب بدتر شود. می توانید نزدیک فرزندتان یا حتی در یک اتاق بخوابید به طوری که اگر علائم بیماری کودکتان شدید شد بتوانید اقدام سریعی را انجام دهید.

تاثیر منفی مصرف داروی سرماخوردگی در خروسک کودکان

درمان های طبیعی برای درمان خروسک در نوزادان و کودکان :

به طور معمول، علایم خروسک چنان ملایم هستند که می توانند در خانه با مواد اولیه یافت شده در خانه درمان شوند. توجه داشته باشید که روش های درمان که در ادامه می خوانید در یک جا جمع شده اند و ما درمان نوزادان و کودکان را از هم جدا نکرده ایم.

ولی شما با توجه به سن فرزندتان باید از آنها استفاده کنید به عنوان مثال خوردنی های گیاهی موجود در این بخش درمانی مثل آب نارگیل و… برای نوزادان در سنین پایین به هیچ وجه توصیه نمی شود پس با هوشیاری از این روش ها استفاده کنید تا مبادا مشکلی پیش نیاید.

– بخار درمانی :

بخار درمانی باید با تنفس هوای سرد انجام شود. آب داغ به کاهش گرفتگی بینی کمک می کند که در نهایت به تسکین سرفه کمک خواهد کرد. بگذارید کودکتان چند بار در روز بخار تنفس کند.

  • کمپرس گرم سینه :

از روغن اکالیپتوس یا نعناع برای کمک به باز کردن هوا استفاده کنید. آن را با یک روغن حامل مخلوط کنید و روس سینه بمالید.

  • هوای آزاد را نفس بکشید :

کودکان مبتلا به خروسک باید آزاد باشند و هوای سرد بیرون را تنفس کنند. می توانید کودک خود را جلو یخچال ببرید و برای چند دقیقه صورتش را در فریزر بگذارید تا نفس بکشد. همچنین می توانید کودک خود را برای ماشین سواری با پنجره های باز بیرون ببرید.

  • روغن های گیاهی :

برای درمان عفونت تنفسی مانند خروسک, روغن های گیاهی در دستگاه بخور بهتر جواب می دهد ، از روغن دارچین, میخک یا آویشن استفاده کنید.

  • آب نارگیل :

به وسیله آب نارگیل تا حد زیادی از خطر عفونت خلاص می شوید و مقدار مخاط در گلو را کاهش می دهد. بنابراین اگر کودکتان از خروسک رنج می برد, در طول روز به آنها آب نارگیل بیشتری بدهید.

  • عسل :

دو قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب گرم بریزید. یک قاشق چای خوری آب لیمو را به این محلول اضافه کنید و هر روز آن را بخورید. چای گیاهی، چای سبز یا چای بابونه بهترین درمان ها برای خروسک هستند.

  • زنجبیل :

زنجبیل به درمان سرفه و سرماخوردگی مشهور است و به رفع گرفتگی بینی مربوط به خروسک کمک می کند. برای رفع گرفتگی بینی، زنجبیل به بهبود سلامت کلی کودک کمک می کند. کودکان می توانند آن را با نمک مخلوط کنند و بخورند. یا می توانند یک فنجان چای زنجبیل بنوشند و چند فنجان از این چای به آن ها کمک خواهد کرد.

  • شیر مادر :

شیر مادر حاوی مواد معدنی ضروری و ویتامین ها برای تقویت سیستم ایمنی نوزادان و سلامت کلی است. برای نوزادانی که از خروسک رنج می برند، شیر مادر بهترین درمان است.

  • حمام سم زدا :

این یک درمان خانگی برای سرخک است. یک حمام سم زدا، کودک شما را تحریک می کند. هم چنین به او کمک می کند که سرفه را متوقف کرده و تراکم مخاط بینی اش را کاهش دهد. در حمام کودکتان، مطمئن شوید که برخی از ترکیبات را که تاثیر مثبتی بر سرخک او دارند، اضافه کنید. اینها شامل روغن های اساسی، سرکه سیب و نمک هستند.

این را میدانید :  دلایل خنده نوزاد در خواب چیست ؟

زمانی که ترکیبات را اضافه کردید، کودک خود را در آب گرم قرار دهید و بگذارید در آن آرامش پیدا کند، به طوری که نه تنها علائم سرخک او را درمان کند، بلکه به هر بیماری فیزیکی دیگری نیز کمک کند.

  • ویتامین C :

شما می توانید هر روز به کودک خود میوه بدهید، یا از آن اسموتی تهیه کنید و بگذارید فرزندتان از آن لذت ببرد، در حالی که به آرامی و به طور حتم در حال بهبودی از سرخک مناسب است.

  • مرهم گیاهی :

برای نجات از بیماری خروسک، مرهمی گیاهی را روی سینه کودکتان بمالید و ببینید که در عرض پنج دقیقه چه اثری داشته.

نتیجه گیری:

دیدن اینکه کودک شما از این بیماری تنفسی رنج می برد، بسیار وحشتناک است. ولی نگران نباشید. بهترین درمان های این مشکل از شما دور نیستند – در واقع همه آن ها در نزدیکی شما و در آشپزخانه شما هستند. در صورتی که نیاز باشد مواد اولیه را به خاطر داشته باشید و از آن ها استفاده کنید.