Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
بیماری خروسک در کودکان و راهکارهای درمان بیماری (بخش اول) | موسسه پرستاری ضربان

بیماری خروسک در کودکان و راهکارهای درمان بیماری (بخش اول)

بیماری خروسک در کودکان و راهکارهای درمان بیماری (بخش اول)

بیماری خروسک در کودکان ناشی از نوعی عفونت ویروسی است که امکان دارد در هوا معلق باشد یا بر روی سطوح و اسباب بازی های کودکان زنده مانده باشد.

بیماری کروپ یا خروسک چیست و چگونه می توان در خانه درمان کرد؟

بیماری خروسک در کودکان

خروسک به عفونت مجاری تنفسی فوقانی اشاره می کند، که مانع تنفس و باعث سرفه کردن می شود. سرفه و علائم دیگر خروسک ناشی از تورم در اطراف تاره ای صوتی حنجره، نای و لوله های تنفسی برونشیت هستند. وقتی که سرفه، هوا را مجبور به خروج از این راه هوایی نازک و محدود می کند، تارهای صوتی متورم صدایی شبیه به صدای پارس سگ ایجاد می کنند. به همین ترتیب، نفس کشیدن اغلب صدای سوت بلندی را تولید می کند. به طور معمول خروسک در کودکان کوچک تر رخ می دهد، کروپ یا خروسک معمولاً جدی است و اغلب موارد را می توان در خانه درمان کرد. سن شایع کروپ بین 3 ماهگی تا 5 سالگی است و بیشترین میزان آن در سن 2 سالگی اتفاق می افتد. بیماری کروپ در پسران بیش از دختران دیده می شود و فصل شیوع آن در اواخر پاییز و زمستان است.

عود دوباره بیماری در سن 6-3 سالگی اتفاق می افتد و شیوع آن با افزایش سن کم می شود. در حدود 15% بیماران سابقه فامیلی وجود دارد. همانطور که در این بخش می خوانید کروپ بین بچه های 6 ماهه تا سه ساله شایع است، هرچند کودکان در تمام سنین می توانند کروپ بگیرند.

این را میدانید :  سکته مغزی چیست

اغلب در ماه های اول بهار و پائیز رخ می دهد. بسیاری از موارد بیماری کروپ جدی نیستند، ولی در صورت جدی بودن بیماری نیاز به بستری وجود دارد.

علت بیماری خروسک در کودکان چیست؟

  • علایم خروسک در کودکان

خروسک اغلب به عنوان سرما خوردگی معمولی شروع می شود. در صورتی که به اندازه کافی التهاب و سرفه داشته باشد، کودک به صدای بلند سرفه با صدای پارس می کند. این اغلب در شب بدتر است و با گریه و سرفه و همچنین تنش و اضطراب تشدید می شود و یک قاعدگی از بدتر شدن نشانه ها را تنظیم می کند.

تب و صدای خشنی هم رایج است. تنفس کودک شما ممکن است پر سر و صدا و یا سخت باشد. چون کودکان دارای مجاری هوایی کوچکی هستند و بیشتر مستعد ابتلا به علائم خروسک می باشند، به ویژه کودکانی که کم تر از 3 سال سن دارند بیشتر آسیب پذیر هستند. علائم خروسک معمولاً به مدت سه تا پنج روز طول می کشید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

تقریباً 5 درصد کودکانی که در بخش اورژانس برای خروسک ویزیت می شوند، نیاز به بستری شدن دارند. اگر کودک شما دارای این علائم است، باید به دنبال توجه پزشکی فوری باشید:

  • سختی در بلع
  • تلاش کردن برای تنفس
  • صداهای تنفس پر سر و صدا و بلند به هنگام تنفس کردن.
  • تنفس با سرعتی بیش از حد معمول
  • مضطرب، تنش داشتن، خسته و بی حال به نظر می رسد.
  • وجود رنگ آبی یا خاکستری رنگی اطراف بینی، دهان و یا ناخن
این را میدانید :  خصوصیات و شناخت دوران سالمندی

علل خروسک در کودکان

در بیشتر مواقع خروسک ناشی از عفونت ویروسی است که اغلب ویروس پارانفولانزا است. کودک شما امکان دارد مبتلا به ویروس تنفسی با قطرات تنفسی عفونی یا آلودگی موجود در هوا باشد. ذرات ویروس در این قطرات نیز ممکن است بر روی اسباب بازی ها و سطوح دیگر زنده بمانند. اگر کودک شما یک سطح آلوده را لمس می کند و سپس چشم ها، بینی یا دهانش را لمس کند، عفونت ممکن است ادامه پیدا کند.

عوامل خطر خروسک در کودکان

اغلب عوامل خطر خروسک، کودکانی بین 6 ماه و 3 سال سن دارند. میزان اوج این بیماری در حدود 24 ماهگی است.

مشکلات خروسک در کودکان

اغلب موارد خروسک، ملایم هستند. در درصد کمی از موارد، راه تنفسی به حد کافی متورم می شود و با تنفس تداخل پیدا می کند.

پیش گیری از خروسک در کودکان

برای جلوگیری از بیماری خروسک، همان گام هایی را بردارید که برای جلوگیری از سرما خوردگی  استفاده می کنید. شستشوی مکرر دست ها مهم ترین نکته است. همچنین کودک خود را از هر کسی که بیمار است، دور نگه دارید و کودک خود را به سرفه یا عطسه روی آرنجش تشویق کنید.

برای دفع عفونت های جدی تر، واکسن او را فراموش نکنید. واکسن دیفتری و هموفیلوس آنفولانزا از برخی از نادرترین و خطرناک ترین عفونت های مجاری هوایی محافظت می کنند. هنوز یک واکسنی وجود ندارد که در مقابل ویروس ها محافظت می کند.

تشخیص خروسک در کودکان

خروسک به طور معمول توسط پزشک تشخیص داده می شود، که تنفس بچه را مشاهده می کند، به سینه بچه تان گوش می دهد و گلوی او را معاینه می کند. گاهی اوقات اشعه ایکس و یا آزمایش های دیگر برای نشان دادن سایر بیماری های ممکن به کار می رود.

این را میدانید :  روش های اصولی تزریق انسولین

سبک زندگی و درمان های خانگی بیماری خروسک در کودکان

خروسک، بارها ظرف سه یا پنج روز ادامه دارد. در عین حال با انجام این کارها، کودک خود را آرام نگه دارید:

آرام باشید

راحتی و یا حواس کودک را پرت کنید، کتاب بخوانید یا یک بازی آرام انجام دهید. گریه کردن باعث می شود که تنفس سخت تر شود.

هوا را مرطوب کنید

بسیاری از والدین بر این باورند که هوای مرطوب به تنفس کودک کمک می کند. شما می توانید بخور و یا با کودک در حمام پر از بخار ایجاد شده در حمام آب گرم از دوش استفاده کنید.

«ادامه دارد….»