بیماری روزئولا در نوزادان

بیماری روزئولا چیست؟

روزئولا یک بیماری مسری عفونی خفیف است که از طریق ویروس هرپس بوجود می آید. این بیماری به طور ناگهانی شروع می شود و مدت نسبتا کوتاهی دارد. روزئولا در کودکان شش ماهه تا دو سال شایع‌ بوده و به صورت میانگین نوزادان ۹ ماهه را بیشتر درگیر می ‌کند. البته روزئولا در افراد بزرگسال هم به ندرت پیش می ‌آید.

علائم بیماری روزئولا در نوزادان

علائم بیماری روزئولا خفیف است و بستگی به سن بیمار دارد. ممکن است تماس کودک شما با شخص آلوده به روزئولا باعث انتقال بیماری به کودک شود. اگرچه حضور کودکتان در کنار فرد آلوده به این ویروس، می‌ تواند او را به این بیماری واگیردار مبتلا کند اما ممکن است آنقدر علائم کلی و ملایم باشند که شما متوجه بیماری کودکتان نشوید. رایج ترین علائم بیماری روزئولا در نوزادان عبارت است از:

  • تب: اولین علامت این ویروس تب بالا در کودک است که پس از 3 تا 5 روز از بین می رود.
  • اسهال و استفراغ
  • سرفه و آبریزی از بینی
  • پیدایش راش: راش یا خال های صورتی رنگ که امکان دارد صاف یا برجسته باشند و به جوش های سرقرمز معروف است بعد از پایین آمدن تب که به طور معمول دو الی سه روز پس از بروز بیماری بوجود می آید و معمولا 2 تا 3 روز این جوش ها باقی می مانند.
  • بی اشتهایی
  • تورم خفیف در چشم ها
  • بد خلقی و ناراحتی در کودک
  • تورم در ناحیه جلو یا پشت گردن

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

در صورتی که تب بالای 39 درجه باشد، همچنین اسهال و استفراغ شدید باید به بیماری روزئولا در نوزادان شک نمود، به خصوص اگر همراه با جوش های قرمز مقاوم به درمان باشد؛ در صورت قطع نشدن تب پس از دوروز یا در موارد نادر تشنج ناشی از تب حتما باید سریعا به پزشک مراجعه نمود.

این را میدانید :  سالمند كیست؟ (بخش سوم)

جالب است در ادامه بخوانید: علائم بیماری روحی در کودک

 نحوه گسترش و بروز بیماری روزئولا

همان طور که گفته شد روزئولا یک بیماری مسری است و از راه تنفس، صحبت کردن، عطسه کردن یا سرفه کردن باعث انتقال بیماری به کودک دیگر می‌شود. اگر کودک سطوح آلوده به این ویروس را لمس کرده و دست خود را به بینی یا دهان‌ خود نزدیک کند، این عفونت وارد بدنش می‌شود. بیماری روزئولا در مرحله تب واگیردار است و بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس ۹ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا علائم بروز کنند.

نحوه تشخیص روزئولا نوزادان

تشخیص بیماری روزئولا در نوزادان و دیگر افراد به خاطر علائم پنهان عموما سخت است، اما بروز ناگهانی تب بالا و راش پوستی، تشخیص بیماری بدون هیچ آزمایشی را ممکن می کند. اما برای تشخیص روزئولا در بیماران مبتلا به ایدز یا سرطان باید از بیمار آزمایش ‌های خون معینی گرفته شود تا تشخیص صحیحی داده شود.

متخصصان اطفال و پزشکان خانواده توانایی تشخیص و درمان یک کودک مبتلا به روزئولا را دارند. ولی در صورت عود بیماری بایستی به متخصصان بیماری‌های عفونی مراجعه کرد.

رایج ترین سوالات در مورد بیماری روزئولا در نوزادان

جت پرستاری اصولی از بیماران مبتلا به روزئولا ضروریست پاسخ سوال های زیر را بدانید:

 اگر کودک تشنج کرد چکار کنیم؟

اولین کاری که باید انجام دهید آرامش خود را حفظ کنید، به کودک کمک کنید تا لباس‌های اطراف گردن خود را کم کند تا بتواند راحت ‌تر نفس بکشد. هر جسم تیزی که می ‌تواند باعث آسیب به کودک شود را دور کنید و کودک را در یک طرف بچرخانید تا بزاق دهانش به راحتی عبور کند. یک کوسن یا بالش کوچک در زیر سر کودک بگذارید تا موقع تشنج به سر کودک صدمه وارد نشود. درضمن چیزی در دهان کودک قرار ندهید. بهترین راه این است که صبر کنید تا تشنج کودک تمام شود. به هیچ عنوان کودک را بدون مراقب ترک نکنید. کودکان اغلب پس از تشنج بیحال و خواب آلود هستند که البته این طبیعی است. بعد از اتمام تشنج کودکان با پزشک تماس گیرید و تقاضا کنید به منزل یا محلی که بیمار قرار دارد بیاید و معاینه و مراقبت‌های لازم را به شما یادآور شود.

این را میدانید :  مشکلات روانی کودکان و نوجوانان چیست

 آیا تب باعث تشنج می‌ شود؟

بله افزایش ناگهانی و سریع دما که ناشی از تب بدن است می ‌تواند باعث به وجود آمدن تشنج شود. تشنج ‌های ناشی از بیماری روزئولا در نوزادان و کودکان ۱۸ ماه تا ۳ ساله معمول است و به صورت میانگین ۳۵ درصد این کودکان در معرض خطر تشنج هستند.

 آیا روزئولا همیشه با خال ‌های صورتی همراه است؟

بله ولی نه در ابتدای بیماری. زمانی که تب از بین می ‌رود بثورات یا خال ‌های صورتی ظاهر می ‌شود. بثورات عمدتا در گردن، شکم، تنه و پشت دیده می ‌شود، ولی در دیگر اندام‌ های بدن مثل دست و پا هم امکان دارد  علائم پوستی بیماری روزئولا در نوزادان دیده شود.

 آیا واکسن ضد روزئولا وجود دارد؟

تا به حال هیچ واکسنی برای روزئولا ساخته نشده است. همچنین با توجه به ماهیت آن که به طور کلی خوش خیم است و عوارض بد بسیار نادری دارد، طبق برآورد محققان هزینه بسیار بالای تولید این واکسن چندان مقرون به صرفه و ضروی نیست.

تفاوت سرخک با سرخ جوش یا روزئولا در چیست؟

به صورت کلی بیماری سرخک بیشتر در نوجوانان دیده می ‌شود و به دلیل وجود واکسن سرخک، خیلی کمتر از سرخ جوش شایع است. روزئولا بیشتر در نوزادان شیرخوار دیده می ‌شود و هیچ واکسنی ندارد.

بیماری روزئولا در نوزادان که با نام‌های سرخ جوش یا بیماری ششم شناخته می‌ شود، بیماری خفیف و کوتاه مدتی است که عوارض ناخوشایندی ندارد و همان‌ طور که اشاره شد مهتمرین علامت آن تب و جوش‌های صورتی بر روی پوست نوزاد است.

این را میدانید :  خصوصیات و شناخت دوران سالمندی