سرخک چیست؟ چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

بیماری سرخک چیست؟

بیماری سرخک یک نوع بیماری عفونی مسری است که باعث پیدایش راش های پوستی در تمام بدن شده و به سادگی انتقال داده می شود می شود و گسترش پیدا می کند؛ عامل سرخک، ویروسی بنام پارامیکسوویروس است، وقتی بیمار مبتلا به سرخک، سرفه یا عطسه کند، ویروس سرخک را توسط ذرات کوچک در هوا پخش می شود.

این ذرات تا دو ساعت در هوا یا روی سطح اجسام به صورت فعال باقی می مانند، بنابراین کودکی که با این ذرات تماس داشته باشد، چه از طریق هوا یا اجسام، مبتلا خواهد شد. اگر فرزند شما تا کنون واکسن سرخک را دریافت نکرده یا به بیماری سرخک مبتلا نشده باشد در صورت تماس با فرد بیمار 90 درصد امکان مبتلا به این بیماری را دارد.

به طور معمول 18 روز طول می کشد تا فرد بعد از اینکه در معرض تماس با ویروس قرار گرفت اولین علائم بیماری سرخک را نشان داد.بیشترین احتمال سرایت این ویروس به دیگران، 4 روز پیش از بیرون ریختن دانه ها و جوش ها و چهار روز پس از آن است.

علائم بیماری سرخک

اولین علائم بیماری سرخک شبیه به علائم سرماخوردگی شدید مثل تب شدید، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه های خشک است. ممکن است غدد لنفاوی در گردن شما ورم کنند؛ همچنین احساس خستگی شدید، اسهال و قرمزی و درد در چشم ها داشته باشید.

در حالی که کم کم این علائم رو به بهبود می روند شما با لکه های قرمز کوچکی در داخل دهانتان روبرو می شوید و به دنبال آن دانه های پوستی سراسر بدن شما را در بر خواهند گرفت.وقتی که افراد بزرگسال به سرخک مبتلا می شوند، علائم آنها نسبت به کودکان شدید تر بوده و احساس ناراحتی بیشتری می کنند.

این را میدانید :  نکات ضروری در خصوص نگهداری از سالمند در منزل

علائم سرخک معمولا 8 تا 10 روز بعد از روزی که در معرض ویروس قرار گرفته اید بروز خواهند کرد. به این مرحله، مرحله کمون گفته می شود.

واکسن سرخک

واکسیناسیون نقش مهمی در کاهش شدید موارد ابتلا به این بیماری داشته است، واکسن حاوی ویروس سرخک می تواند از این بیماری جلوگیری کند که عمدتا به عنوان واکسن ترکیبی از واکسن های سرخک – سرخجه – اوریون تجویز می شود. واکسن ترکیبی سرخک – سرخجه – اوریون- واریسلا  برای کودکان 12 ماهه تا 12 ساله برای حفاظت در برابر سرخک، اوریون، سرخجه و آبله مرغان استفاده شود واکسن سرخک تک آنتی ژنی در دسترس نیست.

پیشگیری از بیماری سرخک

یک دوز واکسن  MMR حدود 93٪ در جلوگیری از سرخک تأثیر می گذارد؛ و دو دوز آن تقریباً 97٪ مؤثر است. تقریباً هر کسی که به جزء سرخک اولین دوز واکسن MMR در سن 12 ماهگی یا بیشتر پاسخ نمی دهد و به دوز دوم پاسخ خواهد داد؛ بنابراین، دوز دوم MMR برای رسیدگی به نارسایی دوز اول واکسن تجویز می شود.

توصیه هایی در مورد استفاده از واکسن سرخک فرزندان

توصیه می شود واکسیناسیون برای بیماری سرخک در دوران کودکی برای واکسن MMR با شروع اولین دوز در 12 تا 15 ماهگی و دوز دوم در 4 تا 6 سالگی یا حداقل 28 روز بعد از اولین دوز تزریق شود. در ایران و در برنامه کشوری واکسیناسیون دوز اول واکسیناسیون در 12 ماهگی و دوز دوم در 18 ماهگی تزریق می شود.

جالب است در ادامه بخوانید: روش های پیشگیری از کابوس دیدین در کودکان 

این را میدانید :  راه کارهای درمانی برای کمرویی در کودکان

عوارض جانبی واکسن سرخک، سرخجه و اوریون

اکثر کودکان پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه  و اوریون کاملاً سالم می مانند. گر چه امکان دارد درصد کمی از کودکان از عوارض جانبی زیر رنج ببرند:

سرخی موقت و تورم در محل تزریق

کج خلقی و تب خفیف برای یکی دو روز

امکان دارد برخی کودکان بین 7 تا 11 روز بعد از تزریق واکسن بیماری سرخک، سرخجه و اوریون ، سرخک بسیار خفیفی بگیرند که حدود دو یا سه روز طول بکشد. از میان هر 50 کودک یک کودک، دو تا 4 هفته پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، اوریون خفیفی می گیرد که یک یا دو روز طول می کشد.

در موارد نادر، امکان دارد کودک تقریباً دو هفته پس از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، جوش های کبود کوچکی بزند. و همچنین احتمال کمی وجود دارد که کودکتان، 6 تا 11 روز بعد از تزریق واکسن سرخک، سرخجه  و اوریون، به تشنج مبتلا گردد. در موارد شدید، ممکن است کودک بلافاصله بعد از تزریق واکسن سرخک، سرخجه و اوریون، از ابتلا به آنافیلاکسی رنج ببرد.

داروهای درمان بیماری سرخک

بیماری سرخک درمان خاصی ندارد. ولی برای پایین آوردن تب بیمار از استامینوفن و ایبوبروفن استفاده می شود. بعضی تحقیقات هم تأثیر خفیف ویتامین آ در کاهش علایم و کاهش مرگ و میر مبتلایان به سرخک را نشان داده است. برخی افراد هم ممکن است به سینه پهلو و بیماری های عفونی مبتلا شوند که در آن صورت داروهای آن بیماری ها برایشان تجویز خواهد شد.