بیماری مورژلونز یا احساس راه رفتن حشرات زیر پوست

بیماری مورژلونز یا احساس راه رفتن حشرات زیر پوست

بیماری مورژلونز یک نوع بیماری است که شخص احساس حرکت چیزی زیر پوست می کند و همراه با جوش های ریز و خارش می باشد این بیماری در کودکان بیشتر دیده می شود.

بیماری مورژلونز چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری مورژلونز، یک بیماری شناخته نشده است که در آن شخص بیمار فکر می کند، چیزی زیر پوستش در حال حرکت است. در ادامه این بخش درباره علل ایجاد و راههای پیشگیری این بیماری را توضیح داده شده است. بیماری مورژلونز یک وضعیت پوستی بحث برانگیز و غیر قابل توضیح است.

در اینجا به سوالات متداول در مورد مورژلونز و پیشنهادها برای مقابله با آن پاسخ وجود دارد. بیماری مورژلونز یک بیماری غیر معمول و غیرقابل توضیح است که با الیاف کوچک یا ذرات دیگر که از زخم های پوستی بیرون زده است، مشخص می شود.

فرد با این مشکل اغلب احساس می کنند که چیزی در حال خزیدن بر روی پوست و یا سوزش پوست آن ها است. بعضی از پزشکان این وضعیت را به عنوان آلودگی وهم آلود تشخیص می دهند و آن را با رفتار درمانی، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی و مشاوره درمان می کنند.

بعضی دیگر از پزشکان عقیده دارند که نشانه ها مربوط به یک فرآیند عفونی در سلول های پوست هستند که البته مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

نشانه ها و علامت ها بیماری مورژلونز

افرادی که بیماری مورژلونز دارند، علائم و نشانه های زیر را گزارش می کنند که عبارتند از:

 • خستگی
 • جوش ها و یا زخم های پوستی که می تواند باعث خارش شدید در فرد شوند.
 • سختی در تمرکز
 • خارش شدید و زخم های باز مربوط با بیماری مورژلونز می تواند به شدت با کیفیت افراد زندگی تداخل داشته باشد.
 • احساس وجود خزنده در رو و زیر پوست، اغلب مثل راه رفتن، سوزش و یا گاز گرفتن حشرات می باشد.
 • فقدان حافظه کوتاه مدت
 • الیاف، نخ یا الیاف سیاه در پوست و روی پوست
 • نداشتن حافظه کوتاه مدت
 • حال ناراحت
این را میدانید :  سرخک چیست؟ چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

 محققان درباره بیماری مورژلونز چه می دانند؟

طی تحقیقات بعمل آمده بر روی مورژلونز توسط گروه های چندگانه در طول ده ها سال، نتایج متناقضی را به همراه داشته است. مطالعات متعدد امکان ارتباط احتمالی میان مورژلونز و عفونت با بورلیا اسپیروچتس را گزارش می دهد.

این نتایج با مطالعه قبلی مرکز کنترل و پیش گیری بیماری ها (CDC) در تضاد دارد، که به این نتیجه رسید که این شرایط ناشی از عفونت و یا انگل ها است. CDC به بررسی 115 نفر مبتلا به مورژلونز اشاره کرد که CDC به آن به عنوان توضیح غیرقابل توضیح اشاره می کند، نشان داد که بیشتر فیبرهای موجود در زخم های پوستی پنبه ای و نخی هستند.

گزارش CDC به این نکته اشاره کرد که این وضعیت اغلب در میان زنان سفیدپوست میانسال دیده می شود و علائم آن بسیار شبیه به بیماری های روانی مربوط به آلودگی ناشی از هجوم انگل ها (آلودگی وهم آلود) است. مطالعات تحقیقاتی کوچک کوشیده اند تا علت و درمان مؤثر برای این بیماری را تعیین کنند. ولی هنوز هیچ راهنمای قطعی درباره تشخیص و درمان آن وجود ندارد.

چه کسانی به بیماری مورژلونز مبتلا می شوند؟

طبق نتایج تحقیقات و بررسی ها درصد ابتلا در کودکان و بزرگسالان یکسان است و احتمال دارد افرادی در خانواده نشانه ای از بیماری را نشان دهند در حالی که دیگر اعضای خانواده سالم باشند. بسیاری از بیماران در مطالعه این مرکز نشانه های وسواسی را نشان دادند. حدود نیمی از افراد این مطالعه مشکلات دیگری از جمله افسردگی و سوء مصرف مواد را هم داشتند.

این را میدانید :  نحوه رفتار با کودک درونگرا به چه صورت است

 روشهای تشخیص بیماری مورژلونز

نگرش های متداول متخصصان بهداشتی به سوی این بیماری عبارتند از:

 • فکر کردن به علائم و نشانه های بیماری مورژلونز ناشی از بیماری دیگر و اغلب بیماری های روانی است.
 • بعضی از افراد که مشکوک به داشتن این بیماری هستند، ادعا می کنند که این بیماری را نادیده گرفته یا با چیزهای دیگر اشتباه گرفته بودند.
 • عدم تأیید بیماری مورژلونز و یا حفظ قضاوت تا زمانی که بیشتر شناخته شود.
 • فکر کردن به این که بیماری مورژلونز یک شرایط خاص است که باید توسط تحقیقات تایید شود.
 • در مقابل، بعضی پزشکان می گویند افرادی که نشانه ها و علائم بیماری مورژلونز را گزارش می دهند معمولاً در برابر توضیحات دیگر برای شرایط خود مقاومت می کنند.

 بیماری مورژلونز چگونه تشخیص داده می شود؟

نشانه ها و علائم مربوط به بیماری مورژلونز می تواند نگران کننده باشد. حتی با اینکه متخصصان سلامت ممکن است در مورد ماهیت این مشکل با هم مخالفت کنند، شما سزاوار درمان با شفقت هستید.

برای مدیریت علایم و نشانه های خود این کارها را انجام دهید

یک رابطه با یک تیم مراقبتی از بهداشت و درمان تهیه کنید؛ پزشکی را پیدا کنید که نگرانی های شما را تایید می کند، یک بررسی کامل انجام می دهد، از طریق گزینه های درمان با شما صحبت می کند و با یک تیم چند رشته ای کار می کند.

پزشک شما احتمالاً به دنبال شرایط شناخته شده ای است که قبل از بررسی تشخیص بیماری مورژلونز به درمان مبتنی بر شواهد اشاره می کند.

آیا بیماری مورژلونز درمان دارد؟

دلایل مختلف علائم و نشانه های خود را در نظر بگیرید و توصیه های پزشکتان را برای درمان به بحث و بررسی قرار دهید، که امکان دارد شامل درمان طولانی مدت سلامت روانی نیز باشد.

این را میدانید :  راه کارهای درمانی برای کمرویی در کودکان

به دنبال درمان برای شرایط  دیگر هم باشید

درمان تنش و اضطراب، افسردگی و یا هر شرایط دیگری که بر تفکر، حالات و یا رفتار شما تاثیر می گذارد.

پرستار کودک

پرستار نوزاد

پرستار بچه

پرستار سالمند

پرستار بیمار