بیماری های ژنتیکی که منجر به معلولیت می شوند

انواع بیماری های ژنتیکی منجر به معلولیت

طی تحقیقات به عمل آمده امروزه تئوری‌های بسیاری در مورد علل بروز بیماری های ژنتیکی وجود دارند اما پزشکان معتقدند که دو فاکتور ژنتیک و محیط زیست همزمان با هم نقش مهمی در بروز و پیشرفت این بیماری‌ها ایفا می‌کنند هرچند چگونگی این اثرگذاری هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

امروزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دچار بیماری ‌های ژنتیکی هستند و وراثت و سابقه خانوادگی مهمترین فاکتور برای پیش ‌بینی‌ خطر ابتلا به بیماری ‌های ژنتیکی است. همچنین تاکنون تحقیقات متعددی برای شناسایی و درمان این بیماری‌ها انجام شده است. یک اختلال ژنتیکی از طریق ایجاد ناهنجاری‌هایی در فاکتورها و عناصر تعیین کننده صفات و ویژگی ‌های ژنتیکی فرد شامل مولکول ‌های دی‌ان‌ای یا ژنوم توالی ژن‌ها ظاهر می ‌شود و این ناهنجاری‌ ها به چهار گروه جهش تک ‌ژنی، چند ژنی، تغییرات کروموزومی و میتوکندریال تقسیم ‌بندی می ‌شوند.

سندرم داون

سندرم داون یک ناهنجاری کروموزومی شایع است که از تکثیر اضافی ژن‌ های موجود در کروموزوم ۲۱ ناشی می ‌شود. از هر ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نوزاد یک نوزاد به این سندرم مبتلا می ‌شود که می ‌توان در آزمایش ‌های پیش از زایمان آن را تشخیص داد. همچنین برخی از مشخصه ‌های ظاهری این بیماری همچون تغییر در شکل صورت، کاهش انعطاف عضلات و نارسایی سیستم گوارشی و قلب بلافاصله بعد از تولد بوجود می آید. احتمال ابتلا به این سندرم در همه نوزادان وجود دارد اما در نوزادانی که مادرانشان در سن بالا آنها را باردار شده ‌اند این احتمال بیشتر است.

بیماری نتیکی

 

سندرم ایکس شکننده

سندرم ایکس شکننده با شایع‌ ترین نوع عقب ‌افتادگی ذهنی و اختلال ارثی تاخیر در رشد مرتبط است. این اختلال رشدی و مشکلات ذهنی می‌ تواند از نوع خفیف تا شدید متفاوت باشد و گاهی اوقات نیز با اوتیسم همراه می‌شود. آمار نشان می ‌دهد که از هر ۱۵۰۰ مرد و ۲۵۰۰ زن یک نفر به این سندرم مبتلا می ‌شود. به طور معمول مردان یک کروموزوم X و زنان از این کروموزوم دو عدد دارند اما در مبتلایان به سندرم ایکس شکننده، بخشی از کروموزوم X از هم جدا می ‌شود. این قسمت شکنندگی روی کروموزوم X اگر در نقاط دیگر همین کوروموزوم تکرار شود، بیماری وخیم ‌تر می ‌شود.

بیماری های ژنتیکی اختلال ارثی لختگی خون

فرآیند لخته‌ شدن خون یکی از پدیده ‌های زیست شیمیایی پیچیده در بدن است و انواع مختلفی از اختلال ارثی لختگی خون وجود دارند. این مشکل می ‌تواند به خونریزی ‌های بسیار و تشکیل لخته ‌های خونی غیرعادی در تمام نقاط بدن و عمدتا در رگ‌ ها بینجامد و مشکلات و ناراحتی‌ های جدی برای فرد مبتلا بوجود آورد.

دیستروفی ماهیچه‌ ای

بسیاری از موارد دیستروفی ماهیچه‌ ای که با ضعیف شدن ماهیچه ‌ها شناخته می‌ شود جزو اختلالات وراثتی به حساب می ‌آیند. این اختلال به دو نوع دیستروفی ماهیچه ‌ای دوشن و بکرتقسیم می ‌شود.

این را میدانید :  5 راهکار موثر و کاربردی برای کنترل عصبانیت در کودکان

بیماری های ژنتیکی در نوع اول این بیماری علائم آن پیش از سن شش سالگی ظاهر می ‌شود که شامل خستگی، ضعف ماهیچه‌ و عقب‌افتادگی ذهنی است. همچنین می ‌تواند با علائم دیگری همچون مشکلات قلبی، تنفسی و بد شکلی سینه و پشت ظاهر شود. به گفته پزشکان، پسران بیشتر این بیماری را به ارث می‌ برند. نوع دوم دیستروفی ماهیچه ‌ای نیز علائمی مشابه با نوع اول دارد با این تفاوت که با سرعت و شدت کمتری ظاهر می ‌شود.

تالاسمی

بیماری‌های تالاسمی گروهی از اختلال ‌های ارثی خونی را شامل می ‌شوند که به موجب آن گلبول‌ های قرمز به درستی هموگلوبین تولید نمی‌ کنند. در اثر ابتلا به این بیماری کم‌ خونی ظاهر می‌ شود که شایع ‌ترین علائم آن شامل خستگی، شکستگی استخوان، درد استخوانی، تنگی نفس و بزرگ شدن طحال است. همچنین بروز عفونت‌ ها در مبتلایان به این بیماری شایع است.

فیبروزسیستیک

فیبروزسیستیک یکی از شایع‌ ترین و مرگبارترین بیماری های ژنتیکی است که تنها در آمریکا نزدیک به ۳۰ هزار نفر به آن مبتلا هستند. این بیماری باعث می ‌شود بدن مخاط ‌های غلیظ و چسبنده‌ ای تولید کند که سبب بسته شدن ریه‌ ها شده و فرد را دچار عفونت می ‌کند و بر عملکرد پانکراس نیز تاثیر می ‌گذارد. تنفس در این بیماران به سختی انجام شده و با متوقف شدن فعالیت آنزیم ‌های گوارشی از جذب مواد مغذی جلوگیری می‌ شود.

بیماری تای ساکس

این بیماری موجب می ‌شود تا افراد مبتلا به آن در هر سنی جان خود را از دست بدهند، هرچند معمولا پنج سالگی سن بروز این بیماری و دلیل آن، فقدان آنزیم «هگزوزآمینیداز» است. بیماری تای ساکس موجب تخریب سیستم عصبی و مغز می‌ شود که غیر از کنترل کردن علائم بیماری، راه‌حل درمانی برای آن وجود ندارد.

معلولیت در کودکان الکلیسم

اعتیاد به الکل که یک بیماری در نظر گرفته می ‌شود از طریق ترکیب‌های ژنتیکی به نسل بعد منتقل می‌ شود. در صورتی که یکی از والدین یا هر دوی آنان به مصرف الکل اعتیاد داشته باشند، احتمال آنکه فرزندان آنها به مصرف الکل اعتیاد پیدا کنند نیز افزایش می ‌یابد که در بسیاری از موارد می‌ تواند سرطان‌زا و کشنده باشد.

بیماری های ژنتیکی منجر به سرطان سینه و روده

معمولا از هر ۹ زن، ممکن است یک نفر به سرطان سینه مبتلا شود. وجود نسخه‌ های ژنی  و  که از والدین به ارث می ‌رسد، زنان را در معرض ابتلا به سرطان سینه و تخمدان قرار می ‌دهد. با این حال تمام موارد ابتلا به سرطان ‌های سینه از دلایل ژنتیکی ناشی نمی ‌شوند. همچنین نقش سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان روده به این معنی است که می‌تواند آن را به عنوان یک بیماری ارثی در نظر گرفت.

کم‌خونی داسی شکل

وجود حالت تک ژنی برای سلول داسی شکل به خودی خود عامل بیماری نیست و این ژن فرد را در برابر ابتلا به بیماری مالاریا محافظت می ‌کند اما دریافت این ژن از هر دوی والدین موجب می ‌شود گلبول‌های قرمز حالت غیرعادی پیدا کرده و داسی شکل شوند. این سلول‌های داسی شکل به مویرگ‌ های کوچک می‌ چسبند و به تخریب مفاصل و اعضای بدن منجر می‌ شود.

این را میدانید :  روش های تشخیص تاخیر در رشد بچه ها

بیماری های ژنتیکی منجر به چاقی

چاقی بیماری پیچیده‌ ای است که بر اثر محرک ‌های زیست ‌محیطی و ژنتیکی ناشی می ‌شود. فرزندان والدین چاق، بیشتر در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند.

بیماری های ژنتیکی قلبی

بسیاری از انواع بیماری‌های قلبی از طریق فاکتورهای ژنی به نسل بعد منتقل می ‌شوند. به طور خاص سندرم «بروگادا» به عنوان بیماری ژنتیکی قابل درمان است. در صورتی که یکی از اعضای خانواده به این بیماری که با ضربان نامرتب قلب همراه است مبتلا شود، احتمال ابتلای افراد دیگر به این بیماری افزایش می ‌یابد.

هموفیلی

معمولا این اختلال شامل خونریزی ناشی از فقدان فاکتورهای ژنتیکی لخته کننده خون است که از پدر یا مادر یا هر دوی آنان به ارث می ‌رسد. جایگزین کردن این فاکتور، راه کنترل اختلال‌های متعدد خونریزی است. همچنین از آزمایش‌های خاصی برای تعیین و شناسایی فاکتور لخته شدن خون که در بدن فرد مبتلا وجود ندارد، استفاده می‌ شود.

بیماری هانتینگتون

بیماری ژنتیکی هانتیگتون به آرامی و با تاثیرگذاری بر عملکرد شناختی و وضعیت نورولوژی فرد مبتلا، منجر به مرگ وی می ‌شود.

هموکروماتوز

بیماری هموکروماتوز بر توانایی بدن در تنظیم جذب آهن تاثیر می ‌گذارد که عدم درمان آن می ‌تواند آسیب‌ های جدی به اعضای بدن وارد کند. خارج ساختن خون سرشار از آهن از بدن، سریع‌ ترین و امن ‌ترین شیوه برای درمان این بیماری است.

بیماری های ژنتیکی همراه با کور رنگی

بررسی‌ها بعمل آمده نشان می ‌دهد حدود ۱۰ میلیون مرد آمریکایی نمی ‌توانند رنگ قرمز را از سبز تشخیص دهند، هرچند این اختلال در زنان آمریکایی کمتر از ۶۰۰ هزار نفر است. دلیل ابتلای فرد به این عارضه این است که ژن‌ های دریافت کننده نور قرمز و سبز در کروموزوم X کنار یکدیگر قرار می ‌گیرند. مردان، تنها یک کروموزوم X دارند که از مادر خود به ارث می ‌برند. در حالی که زنان دو کروموزوم X دارند و یک ژن طبیعی روی کروموزوم X دیگر عملکرد ژن معیوب را متوازن می ‌سازد و به همین دلیل مردان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری های ژنتیکی هستند.

خشن بودن

محققان معتقدند ژنی که افراد را در معرض انجام رفتارهای خشن قرار می‌ دهد، شناسایی کرده‌ اند. به گفته محققان، رفتارهای تهاجمی در پسران بیش از رفتارهای دیگر احتمال دارد که به ارث برده شوند. هرچند در زنانی که دست به سرقت می ‌زنند، نقش ژن‌ ها بیشتر است.

بیماری های ژنتیکی منجر به آکنه

بررسی‌ ها نشان می ‌دهد پسرانی که در سن مدرسه به بیماری پوستی آکنه مبتلا می‌ شوند در سوابق پزشکی خانوادگی ‌شان نیز این بیماری وجود دارد.

این را میدانید :  بیماری های اعصاب و روان (بخش اول)

عدم تحمل لاکتوز

ابتدا تصور می ‌شد بی ‌میلی مردم چین به خوردن شیر عامل فرهنگی دارد اما محققان در دهه ۱۹۶۰ میلادی عدم تحمل لاکتوز را در میان ساکنان آسیا، آفریقا و اروپای جنوبی شناسایی کردند که عامل ژنتیکی و ریشه در نژاد آنها دارد و این عارضه در واقع یکی از بیماری های ژنتیکی است.

بیماری های ژنتیکی طاسی

طاسی معمولا در مردان شایع است. هر چند ژن‌ ها در بروز این بیماری نقش دارند، مادران تنها علت بروز آن در فرزند به حساب نمی‌آیند. طاسی معمولا بر اثر وجود ناهنجاری در چندین ژن منتقل شده از پدر و مادر یا هر دوی آنان اتفاق می ‌افتد.

نوروفیبروماتوز

نوروفیبروماتوز گروهی از اختلال‌ های ژنتیکی هستند که از طریق رشد تومورها در سراسر سیستم عصبی بدن شناخته می‌ شوند و سه نوع اصلی آن نوروفیبروماتوز ۱، نوروفیبروماتوز ۲ و اسکوآنوماتوز هستند که نوع اول آن شایع‌ تر است. در هر سه نوع از این بیماری، ژن معیوب از تولید پروتئین ‌های ضروری جلوگیری می‌کند که منجر به تقسیم سلولی غیرکنترل شده می ‌شود. همچنین از آنجا که این تومورها می ‌توانند در هر نقطه از سیستم عصبی ظاهر شوند، تاثیرات بیماری نوروفیبروماتوز به طور قابل توجهی بین بیماران متفاوت خواهد بود. این بیماری معمولا کشنده نیست اما می‌ تواند مشکلات جدی را همچون کم شنوایی، سرطان، تغییر شکل استخوان یا مشکلات شناختی را برای فرد به وجود آورد.

سندرم آنجلمن

سندرم آنجلمن اختلالی است که با ویژگی ‌هایی همچون بروز مشکل در سیستم عصبی یا تاخیر در تکامل شناخته می‌ شود و علائم این بیماری معمولا در اولین ماه‌ های تولد ظاهر می ‌شوند. افراد مبتلا به این بیماری معمولا برای خوردن غذا دچار مشکل می‌شوند. از این رو خانواده و یا پرستار کودک باید در غذا خوردن به آنها کمک کند. حدود سن دو سالگی فرد دچار تشنج شده و قادر به صحبت کردن نیست. با بزرگ‌تر شدنِ کودک مبتلا به سندرم آنجلمن، مشکلاتی در مهارت ‌های حرکتی، بیش فعالی، اختلال خواب و کوچک شدن سر مشاهده می ‌شوند. این بیماری ارثی کشنده نیست هر چند درمانی برای آن کشف نشده است. همچنین افراد مبتلا به این سندرم، بی ‌اختیار می‌ خندند و همیشه لبخند می ‌زنند که دلیل آن مشخص نیست.

بیماری پلی‌کیستیک کلیه

این بیماری اختلالی ژنتیکی است که موجب می‌شود چندین کیست غیرسرطانی در کلیه‌ های بیمار تشکیل شوند. در حالی که این تومورها خوش‌ خیم هستند، می ‌توانند مشکلاتی همچون سنگ کلیه، نارسایی کلیوی و فشارخون بالا را در فرد ایجاد کنند. اغلب مبتلایان به این بیماری از آن آگاهی ندارند و زمانی به پزشک مراجعه می ‌کنند که وزن کلیه‌ هایشان به ۱۴-۹ کیلوگرم رسیده باشد.

پرستار بیمار