تشخیص میکروسفالی نوزاد

تشخیص میکروسفالی نوزاد چطور ممکن است؟

پزشک می تواند رشد کودک را به روش های گوناگونی اندازه گیری کند بعنوان مثال برای بررسی رشد عادی نوزاد، قد و وزن او بررسی می شود. یک روش دیگر برای بررسی رشد نوزاد اندازه گیری محیط سر یا اندازه سر او می باشد. این اندازه گیری خیلی مهم است چون نشان می دهد که وضعیت رشد مغز در چه وضعیتی است. در صورتی که مغز رشد مناسبی نداشته باشد امکان دارد به بیماری میکروسفالی دچار شده باشد.

در بیماری میکروسفالی سر نوزاد نسبت به دیگر کودکان همسن و سال کوچکتر است و ممکن است زمان بدنیا آمدن این بیماری وجود داشته باشد یا در دو سال ابتدایی او بوجود بیاید. این بیماری هیچ گونه درمانی ندارد ولی تشخیص و درمان می تواند وضعیت بیماری را بهبود دهد.

علت میکروسفالی چیست؟

این بیماری به جهت رشد غیر عادی مغز است و می تواند زمانی دیده شود که نوزاد در رحم قرار داشته یا در ابتدای دوران نوزادی . همچنین بیماری های ژنتیکی نقش بسزایی در پیدایش میکروسفالی دارد.

بیماری‌های ژنتیکی که باعث بروز میکروسفالی می شوند از این قرارند:

سندرم گریه گریه:

کودک مبتلا به این بیماری گریه خاصی با صدای زیری دارد که شبیه به گریه گربه است. خصوصیات رایج این سندرم از این قرار است:

عضلات ضعیف

ناتوانی ذهنی

کمبود وزن زمان به دنیا آمدن

چشم های از هم دور، فک کوچک و گوش های پایین

سندرم کورنلیا دی لانگ :

این اختلال سرعت رشد کودک را در داخل و خارج از رحم کم می کند. مشکلات هوشی شدید، ناهنجاری های مربوط به دست و بازو و خصوصیات صورتی خاص از علائم رایج این بیماری است. بعنوان مثال نوزادانی که به سندرم کورنلیا دی لانگ مبتلا هستند به طور معمول ابروهایی دارند که در کنار یکدیگر و در قسمت میانی رشد کرده و همچنین گوش آنها پایین تر بوده و بینی و دندان های کوچکی دارند.

این را میدانید :  مددکار اجتماعی کیست؟ (قسمت اول)

سندرم داون:

به این نوع بیماری تریزومی 21 هم می گویند که دارای ویژگی های زیر است:

عضلات ضعیف

تاخیرهای شناختی

ناتوانی هوشی خفیف تا متوسط

خصوصیات صورت مثل چشم های بادامی، صورت گرد و صورتی کوچک

سندرم روبین اشتاین طبیعی

نوزادانی که مبتلا به این بیماری هستند کوتاه تر از حالت عادی هستند و دارای انگشتان شست و پای بزرگ، ناتوانی هوش و به طور معمول در دوران کودکی می میرند

عوارض بیماری میکروسفالی

در کودکی که بیماری تشخیص داده می شود عوارض جانبی خفیف تا شدید را تجربه می کنند و کودکانی که عوارض خفیف دارند امکان دارد از هوش عادی برخوردار باشند. در نتیجه محیط سرشان نسبت به سن و جنسیت شان کوچکتر است.

در بیمارانی که علائم شدید دارند امکان دارد موارد زیر را تجربه کنند:

  • انحرافات صورت
  • تشنج
  • ناتوانی هوشی
  • تاخیر در عملکرد حرکتی
  • بیش فعالی
  • تاخیر در گفتار
  • کوتاهی قد
  • عدم تعادل و هماهنگی بدن
  • تشخیص بیماری میکروسفالی

پزشک توسط دنبال کردن روند رشد کودک بیماری را تشخیص می دهد. بعد از بدنیا آمدن محیط سر او را اندازه گیری می کند و این کار در طی دو سال ابتدایی زندگی او ادامه دارد. والدین و پرستار کودک هر گونه تغییری در رشد نوزاد را ثبت کرده و به پزشک باید اطلاع بدهند.

درمان میکروسفالی

بیماری میکروسفالی هیچ درمانی ندارد. روند درمانی روی مدیریت عوارض جانبی این بیماری تمرکز خواهد کرد در صورتی که عملکرد حرکتی کودک با تاخیر مواجه است ممکن است کاردرمانی برای او مفید باشد. اگر در گفتار زبانی تاخیر بوجود بیاید، گفتار درمانی می تواند مفید باشد.در صورت تشخیص بیماری والدین به یک پشتوانه برای حمایت و کمک نیاز دارند. موسسه ضربان آماده ارائه خدمات رسانی به این خانواده ها می باشد. شما می توانید با کارشناسان این موسسه تماس گرفته و از خدمات پرستار بیمار، بیمار کودک، پرستار سالمند استفاده نمایید.

این را میدانید :  بیماری پروانه ای در کودکان چیست؟ (بخش دوم)

آیا می‌توان از بیماری میکروسفالی پیشگیری کرد؟

پیشگیری از میکروسفالی همیشه ممکن نیست، به خصوص وقتی که علت بیماری ژنتیک باشد. در صورتی که فرزندتان به این بیمار مبتلا است بهتر است پیش از دوباره بچه دار شدن به دنبال مشاوره ژنتیکی باشید. چکاپ های قبل از زایمان به پزشک این امکان را می دهد تا بیماری های مادری مثل فنیل کتونوری غیر قابل کنترل در مادر تشخیص داده شود. همچنین مراقبت در دوران قبل از زایمان و دوری از مصرف الکل یا مواد در بارداری ممکن است به پیشگیری از میکروسفالی کمک کند.

انواع زخم ها

پرستار نوزاد

پرستار کودک