Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
توانایی های نوزاد در شش ماهگی چیست؟ | موسسه پرستاری ضربان

توانایی های نوزاد در شش ماهگی چیست؟

توانایی های نوزاد در شش ماهگی چیست؟

نوزاد شش ماهه تو هر روز قوی تر و توانمند تر می شود و آنقدر شیرین شده که اگر من جای تو بودم، هر لحظه او را در آغوشم میفشردم، او حالا یاد گرفته قلت بزند و سینه خیز برود. هنوز نمی توانیم تعیین کنیم که او راست دست است یا چپ دست، در حقیقت تشخیص این موضوع بین ۳–۴ سالگی امکان پذیر است، ولی از حدود شش ماهگی یاد می گیرد که از هر دو دستش استفاده کند.

او با یک دست چیزها را بر می دارد و بعد از چند دقیقه این کار را به دست دیگر محول می کند. قدرت کنترل دست های او بسیار بالا رفته و می تواند اشیاء را به سمت خودش بکشد. وقتی یاد بگیرد وسیله ای را در دست بگیرد، جا به جایی آن از یک دست به دست دیگر را هم تمرین می کند. او از دنبال کردن چیزها لذت زیادی می برد.

توانایی های نوزاد در شش ماهگی

نوزاد شش ماهه می تواند به همه جهت ها بچرخد و سرعت زیادی در این کار پیدا کرده است. البته که این موضوع می تواند کمی استرس زا باشد. والدین و پرستار کودک باید دقت کند وقتی پوشک او را عوض می کنند، حواسشان باید باشد که ناگهان قلت نزند و به خودش آسیبی نرساند. هیچ وقت بدون توجه او را روی تخت یا ارتفاع قرار ندهید، بهتر است اغلب کارها از قبیل عوض کردن پوشک یا لباس را روی زمین انجام شود.

امکان دارد او را به پشت بخوابانید و نیمه شب ببینید که تغییر وضعیت داده و روی شکم خوابیده است. اگر در این وضع آرام و راحت به نظر می رسد، نیازی نیست حالتش را تغییر دهید. می توانید در طول روز با او بازی هایی انجام دهید و ماهیچه های شکمی اش را تقویت نمایید. او را روی شکم قرار بدهید و وسیله ای متحرک را جلوی رو یا کنارش بگذارید تا خودش را بکشد و به سمت آن برود.

این را میدانید :  شب ادراری در کودک چیست؟

نوزاد در شش ماهگی

قدرت بینایی و شنوایی نوزاد شش ماهه تقریباً مشابه شماست. این موجود کوچولو هرچه بزرگ تر شود، مهارت های ارتباطی بیشتری پیدا می کند و یاد می گیرد که چطور باید از توانایی هایش برای برقراری ارتباط استفاده کند. در نتیجه طبیعی است که در این دوران گریه کردن، جیغ زدن، حباب درست کردن با دهان و تغییر حالت چهره او زیاد شود. امکان دارد او یک آوا را تکرار کند و پشت سر هم صدای «ما»، «با»، «گا» و… را تولید کند یا تلاش کند صداهای پیچیده ای دربیاورد.

هرچه به تلاش های او برای برقراری ارتباط بیشتر بها دهید، بیشتر یاد می گیرد، سعی کنید با او صحبت کنید و حالات چهره ات را تغییر دهید زبانتان را بیرون بیاورید، چشم هایتان را چپ کنید، ابروهایتان را بالا و پایین کنید و سرتان را تکان بدهید همه این کارها به هوش و ذکاوت فرزندت می ارزد!

آمادگی نوزاد شش ماهه برای خوردن غذای کمکی و سفت

نوزاد شش ماهه برای خوردن غذای کمکی آماده است، البته این موضوع امکان دارد بین نوزادان مختلف متفاوت باشد. نشانه های آمادگی نوزاد برای خوردن غذای کمکی و سفت شامل این موارد است:

  • کودک به خوبی می نشیند.
  • کودک می تواند سرش را صاف و محکم نگه دارد.
  • کودک می تواند زبانش را در دهان بچرخاند و آن را به راحتی از دهان بیرون می آورد.

در صورتی که نوزاد شش ماهه به خوردن غذای کمکی مایل نیست ولی به نظر می رسد برای این تغییر آماده است، با پزشک متخصص مشورت کنید. نگران نباشید او هنوز هم تمام مواد مورد نیازش را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کند.

این را میدانید :   گاواژ بیماران از طریق سوند معده

بازی های مناسب نوزاد شش ماهه

نوزاد شش ماهه از بازی های چرخشی و حرکتی، به خصوص نمونه هایی که صدا و رنگ دارند لذت زیادی می برد. اجازه بدهید نوزاد کنترل بازی را در دست بگیرد، صدای حیوانات را در بیاورد یا اسباب بازی را روشن و خاموش کند. در میان بازی، صدای حیوانات را با او تمرین کن و اسم آن ها را بگویید. مثلاً بگویید: ببعی میگه بع بع! یا مرغه میگه قد قد قدا… این کار برای تقویت مهارت های ارتباطی، گفتاری و شناختی او بسیار خوب است.

نوزاد برای دیدن بهتر چیزها، سرش را می چرخاند و از دالی بازی لذت زیادی می برد. این بازی را با اشیاء یا حضور خودتان با او تمرین کنید. او را روی زانویتان بخوابانید و تکان بدهید، تاپ تاپ خمیر انجام بدهید و سعی کنید او را حرکت دهید. نوزاد شش ماهه از تمام حواسش برای شناخت اطراف استفاده می کند، در نتیجه باید مراقب باشید که اشیاء خطرناک در محوطه اطراف او وجود نداشته باشد.

کتاب خواندن برای نوزاد شش ماهه جذاب است، چون به شنیدن صدای مادر و یا پرستار علاقه دارد. در صورتی که کتاب تصاویر رنگی داشته باشد، این جذابیت بیشتر هم می شود. بهتر است برنامه مشخصی داشته باشی و هر شب قبل از خواب برایش کتاب بخوانید یا قصه تعریف کنید.

از دیگر مقالات محبوب: چگونه کودکان می توانند دوست خوب پیدا کنند؟