Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
حسادت در کودکان و ۱۰راه برای از بین بردن آن | موسسه پرستاری ضربان

حسادت در کودکان و ۱۰راه برای از بین بردن آن

کدام اشتباهات والدین باعث ایجاد حسادت در کودکان می ‌شود؟

حسادت حسی است که آرام وارد زندگی کودکتان می شود. انواع حسادت در کودکان نسبت به دوستان، خواهر و برادر یا هم کلاسی ها صورت می گیرد. مثلا خیلی ساده وقتی دوستش وسایل بازی جدیدی می خرد امکان دارد موتور حسادت روشن بشود. هنگامیکه حسادت در کودکان شکل می گیرد، والدین هر کاری که از دستشان برمی آید انجام می دهند تا این احساسات منفی پیش از جدی شدن و بزرگ تر شدن کودک از فرزندشان دور شود. ما را همراهی کنید تا در این نوشته درباره حسادت در کودکان صحبت می کنیم و یاد بگیریم چگونه حسادت را در کودکان از بین ببریم.

اشتباهاتی که منجر به حسادت در کودکان می شود

برخی رفتارهای والدین موجب شعله‌ورشدن آتش حسادت در کودک می‌شود. اشتباهات والدین بعضا محرکی قوی برای این موضوع است. در ادامه، نمونه‌ای از این اشتباهات مطرح شده است:

بعضی از رفتارهای والدین باعث شعله ور شدن آتش حسادت در کودک می گردد. بطوری که اشتباهات والدین و پرستار کودک تحریک کننده قوی برای این موضوع است. در ادامه نمونه ای از این اشتباهات مطرح شده است.

مقایسه با دیگران و حسادت کودکان

یکی از اشتباهات سخت والدین و پرستار کودک با دیگران است. مقایسه کار بسیار نابخردانه ای است. هیچ وقت نباید فرزند خودتان را با دیگران مقایسه کنید. برای اینکه مقایسه فقط باعث شکل گیری حسادت در دل کوچک کودکتان فرزندتان می شود و نتیجه آن رقابت جویی دروغی و کم شدن اعتماد به نفس در کودکان است.

این را میدانید :  روانشناسی کودکان و اهمیت آن در علم روانشناسی

لوس کردن کودک هنگام حسادت در کودکان

هنگامی که فرزندتان را بیش از اندازه لوس و نازپرورده بار بیاورید ممکن است ایجاد حسادت را در او بیشتر کنید. به طوری که احساس می کند بی رقیب است و هم چیز متعلق به شخص اوست. در نتیجه وقتی با کودک جدیدی از اطرافیان برخورد می شود یا فرزند جدیدی به خانواده اضافه می گردد، احساس ناامنی می کند و رقیب تازه را دلیل این ناامنی می داند. ممکن است در چنین شرایطی ابتلای کودک به افسردگی وجود دارد. هنگامیکه کودک به خواسته های خود دست پیدا نمی کند، احساس حقارت کرده و این احساس در مراحل رشد با او همراه خواهد شد.

 

حسادت در کودکان

 

رفتارهای استبداد گونه والدین

کنترل بیش ‌ازحد نیز یکی دیگر از اشتباهات بزرگ والدین است که باعث حسادت در کودکان می‌ شود. وضع قوانین و مقررات سفت ‌وسخت در خانه بدون ذکر دلایل و علت‌های چنین محدودیت ‌هایی باعث شعله‌ ورشدن حسادت می گردد. زیرا در چنین محیطی فرزندی با اعتماد به نفس پایین رشد خواهد کرد و نسبت به دیگر هم سالانش احساس بی ‌ارزشی می‌ کند. در نهایت این احساسات منفی باعث بروز حسادت خواهد شد.

مراقبت و رسیدگی بیش از حد

دیگر رفتارهای اشتباه والدین که باعث حسادت در کودکان می شود، مراقبت و رسیدگی بیش از حد است. بطوریکه مراقبت و رسیدگی زیاد همیشگی نمی باشد و بالاخره روزی می رسد که کودکتان به طریقی باید به جامعه راه پیدا کند و دیگر خبری از مراقبت و رسیدگی نخواهد بود. کودکتان به تنهایی وارد محیطی می گردد که به زعم او وحشی و بی رحم است. در این حالت او تنها، منزوی و خجالتی می شود و وقتی کودک دیگری را می بیند که این ضعف ها را ندارد، حس حسادت در او بوجود می آید.

این را میدانید :  عوامل بروز مشکلات بینایی در کودکان (قسمت دوم)

ایجاد رقابت ناسالم

مجبور کردن کودک به انجام کارهایی که دیگر هم سن و سالانش انجام می ‌دهند و مقایسه نتایج باعث ایجاد رقابت ناسالم می ‌شود. باید در نظر داشته باشید که استعداد و توانایی افراد با یکدیگر متفاوت است. مثلا اگر کودک خود را در زمینه ورزشی با کودک دیگری که استعداد بیشتری دارد مقایسه کنید، حس حسادت ناشی از رقابت بی ‌مورد را در دل او خواهید انداخت.

ترتیب تولد فرزندان

گاهی‌اوقات ترتیب تولد فرزندان در میزان توجهی که از والدین دریافت می ‌کنند، نقش مهمی دارد. مثلا وقتی پس از اولین فرزند، کودک جدیدی به خانواده اضافه می ‌شود، فرزند بزرگ‌ تر احساس می ‌کند توجه بیشتر والدین به کودک جدید باعث تغییر موقعیت او می‌ شود.

نشانه‌های حسادت در کودکان و بزرگسالان چیست؟

کودکتان وقتی در سنین پایین با دیگران بازی می کند، امکان تشخیص حسادت در او وجود دارد. کودک حسود این احساس خود را با کتک زدن و آزار دیگران در قالب بازی ابراز می کند. حسادت در بزرگسالان بیشتر به چشم می آید. چون بزرگترها بیشتر در این باره صحبت می کنند و می خواهند بر سر راه موفقیت شخصی که به او حسادت می کنند، سنگ بیندازند.

مقالات مرتبط با این موضوع:

عصبانیت در کودکان

اختلال رفتاری در کودکان