خدمات پرستاری از گذشته تاکنون

خدمات پرستاری در گذشته

از گذشته تا کنون بشر در بسیاری از شرایط  و اماکن احتیاج گسترده ای نسبت به خدمات پرستاری احساس کرده است. از جمله مهمترین وظایف یک پرستار شایسته ایجاد اعتماد، همدلی و اطمینان و امید به بهبودی در شخص بیمار است.

تفاوتی ندارد شما بر اثر بیماری هایی مانند سرماخوردگی، ناراحتی های قلبی و … احتیاج به مراقبت و نگهداری پرستاری داشته باشید یا آنکه تحت تاثیر سوانح طبیعی یا غیر طبیعی اعم از تصادف، زلزله یا هوای دیگری رنجور و آسیب دیده باشید یک پرستار دلسوز خود عامل تسکین است.

ارائه خدمات پرستاری و مراقبت های بی شائبه مستلزم برقراری ارتباطات روانی از قبیل همدلی و همزبانی با شخص آسیب دیده است کاری که شاید گاهی بسیار دشوارتر از حد تصور ما باشد.

فعالیت پرستاران تنها به مراقبت از بیماران محدود نمی شود و زمینه  فعالیتشان فراتر رفته و دربر گیرنده نگهداری از افراد کم توانی مانند کودکان، سالمندان و حتی معلولین نیز می شود و نیز افرادی که در کمپ های ترک اعتیاد و یا بیمارستان های روانی هم به سر می برند از این قاعده به دور نیستند.

ارائه خدمات پرستاری

نیاز به تخصص و تجربه ای ویژه است. چه بسا کوچکترین اشتباه یا بی دقتی یا عدم به کار گیری افراد متخصص در این زمینه که خسارات جبران ناپذیری برای اشخاص مختلف به همراه داشته اند مسئله ای که متاسفانه امروزه بسیار به چشم می خورد. برای این کار چه چاره ای باید اندیشید؟ یکی از بهترین و حرفه ای ترین و به صرفه ترین روش ها سپردن کار به کاردان است؛ موسسه ضربان با کادری مجرب و قابل اعتماد که در هر شرایط بهترین واکنش ها را اتخاذ می کنند آماده خدمات رسانی به عزیزان در خصوص ارائه پرستار سالمند، پرستار کودک و پرستار بیمار است.

این را میدانید :  ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش سوم)

پرستاری در منزل

تفاوت هایی با ارائه خدمات پرستاری در بیمارستان ها و مراکز درمانی دارد. در منازل مسکونی سیستم های امنیتی مناسب وجود ندارد حال آنکه در بیمارستان ها و درمانگاه ها این وضع حاکم نیست و به همین خاطر پرستارانی که در منزل های مسکونی مشغول به کارند احتیاج به تجربه سرعت و دقت عمل بیشتری هستند و پرستار باید در زمینه های ایمنی بیمار و یا شخص تحت مراقبت توجه بیشتری داشته باشد.

ارائه خدمات پرستاری باید به صورتی هماهنگ صورت پذیرد و اگر مثلا چند پرستار و یا بهیار از یک فرد مراقبت می کنند همگی باید اطلاعات کامل و جامعی در خصوص وضعیت شرایط و فرضا داروهای مراقبت شونده داشته باشند و به گونه ای هماهنگ با هم عمل کنند و نیز این هماهنگی باید میان پزشک معالج و پرستار نیز برقرار گردد دو پرستار هر گونه تغییرات غیر عادی در وضعیت بیمار را به بلافاصله به پزشک یا خانواده بیمار گزارش دهد.

در این میان وضعیت بهداشتی برای مراقبت شونده بسیار مهم و حیاتی است. پرستار خود باید فرمی مرتب و تمیز باشد و بیمار را نیز در شرایط تمیز و مرتبی نگهداری کند. طبیعی است که وظایفی از قبیل پخت و پز یا خدمات منزل از وظایف پرستار نیست ولی تا حدودی که به بیمار مرتبط است در حوضه کاری آنها قرار می گیرد باید توجه داشت محول کردن وظایف غیر ضروری و متفرقه به پرستار می تواند باعث کاهش بازدهی او در امر پرستاری گردد و بدیهی است که مقصر این شخص پرستار نیست مگر آنکه شخصا این مسئولیت ها را قبلا پذیرفته باشد.

این را میدانید :  سالمند كیست؟ (بخش اول)