خودباوری کودکان و روش هایی تقویت برای خوشحالی آنها

خودباوری کودکان و روش هایی تقویت برای خوشحالی آنها

1- تقویت نقاط قوت کودک و افزایش اعتماد به نفس

خانواده ‌ها باید الگوی خوبی برای کودکان باشند. تقلید و الگو برداری یکی از فراگیرترین روش ‌های یادگیری در کودکان است. تحقیقات نشان می‌ دهد، یکی از بهترین راه‌ های تقویت خود باوری کودکان، برخوردار بودن از والدینی است که خود نیز از خودب اوری بالایی برخوردار باشند.

خودباوری کودکان

اگر والدین (پدر و مادر) در عمل الگوی خوبی برای فرزندان باشند، از اینکه فقط برای آنان صحبت یا دائماً به آنها امر و نهی کنند، بسیار بهتر و اثر بخش ‌تر است.

پدر و مادر باید به کودکان خود کمک کنند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنند و برای تقویت نقاط قوت و برطرف کردن نقاط ضعف، آنها را راهنمایی نمایند و در مورد توانمندی‌ های آنها صحبت کنند.

همچنین به شخصیت کودک و نوجوان توجه کنند و احترام بگذارند، زیرا بی‌ توجهی و نادیده گرفتن کودکان باعث کاهش حس ارزشمندی در آنها می ‌شود.

2- حمایت از اشتیاق کودک

* والدین باید زندگی را طوری هماهنگ کنند که کودکانشان به موفقیت برسند. یک راه برای رسیدن به این هدف حمایت از شور و اشتیاق کودک است.

گاهی حمایت از کودک به این معناست که والدین باید در مورد عقایدشان درباره‌ آنچه برای بازی پسرها و دخترها مناسب است بازنگری کنند. مثلاً ممکن است دختری بخواهد کاراته یاد بگیرد. والدین (پدر و مادر) باید توجه داشته باشند که علاقه ‌های کودک سه ساله ممکن است کوتاه مدت باشند ولی احساس پذیرفته شدن توسط پدر و مادر همواره در خاطر کودک باقی می ‌ماند.

این را میدانید :  مهد کودک یا مادر بزرگ و پدر بزرگ؟

3- کودک را با کس دیگری مقایسه نکنید

فشار آوردن به کودکان برای رسیدن به موفقیت، آنها را فریب می ‌دهد و از آنها فرد دیگری می ‌سازد و چون آنها با شخص دیگری مقایسه می ‌شوند روی اعتماد به نفس آنها تأثیر منفی می‌ گذارد.

در واقع کودکان والدینی که در به دست آوردن دل آنها، بیش از حد طبیعی کرده باشند به احتمال زیاد در دوران نوجوانی خسته، عیب‌جو و غمگین (بدون شادی و خوشحالی) خواهند بود. باید به کودکان کمک کرد تا برخی ابزارهای روحی و درونی را در خود ایجاد کنند که بتوانند در تمام طول عمر به آنها اعتماد کرده و از آنها استفاده کنند. بهترین عواملی که می ‌توانند نشانه شاد بودن فرد باشند درونی هستند نه بیرونی.

4- ورزش کردن

کودکان امروزه به طور کلی سنگین وزن ‌تر از کودکان دیروز هستند و این چاقی هر چند کم باشد برای سلامت و شادابی کودکان مضر است. کودکان چاق، در مقایسه با سایر کودکان، ‌اعتماد به نفس کمتری دارند و افسرده ‌ترند. کودکی که خوب غذا می ‌خورد و ورزش می ‌کند، مغزش موادی شیمیایی خاصی ترشح می ‌کند که به او احساس شادی می ‌بخشد. کودک‌تان را به انجام دادن ورزش و سرگرمی ‌های خارج از منزل تشویق کنید.

5- از توانایی ‌های کودک قدردانی کنید

کودکان سعی می‌ کنند خودشان را بزرگتر جلوه دهند چون متوجه شده ‌اند سخت‌کوشی برای افراد بزرگ است. وقتی کودکان خودشان را مستلزم و مجبور می ‌کنند که کاری انجام دهند، با آنها در مورد وظایف کودکی صحبت کنید.

این را میدانید :  علت زیاد دستشویی رفتن چیست؟ (بخش سوم)

6- حس رقابت را در او برانگیزید

یک راز اصلی شاد زیستن برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است. سعی نکنید کودک خود را از همه ‌ناراحتی ‌ها دور نگه دارید. به او کمک کنید بیاموزد چگونه با آنها مواجه شود. اگر شکست درسی یا غیردرسی او را نا امید کرده، ‌کمک کنید تا هر چه زودتر به وضعیت عادی خود برگردد. کودک را تشویق کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان نماید.

7- استحکام خانواده‌ها

انجام کارهای مختلف که خانواده با هم انجام می ‌دهند، نشانه استحکام خانواده است، استحکام یکی از جنبه ‌های مهم کودکی است و باعث می ‌شود، کودکان احساس اهمیت و عشق کنند. همچنین کودکان می‌ توانند احساسات و تفکراتشان را بیان کنند و در شاد بودن آنها مؤثر است.

8- توجه به اشیای مورد علاقه کودک

اشیای مورد علاقه کودک‌، عکس ‌ها، کارت پستال ‌ها، یادگاری ‌ها، کاردستی‌ هایی را که یاد آور خاطرات شاد برای کودک هستند داخل جعبه ‌ای قرار دهید. هرگاه کودک غمگین یا بیمار است، لبخندی ساده نیاز دارد، ‌آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید.

9- به کودک مسئولیت بدهید

بسیار مهم است که به کودکان اجازه دهید کارشان را تا آخر انجام دهند. طبق نظر روان‌شناسان کودک، نظارت زیاد، روی پیشرفت کودک ظاهر می ‌شود، در حالی که توجه و نظم برای کودک ضروری است تا نتیجه محروم ماندن از مسئولیت را متوجه شود، اما نظارت بیش از حد نیز بی‌نتیجه است.

10- سپردن وظایف کوچک به تقویت خودباوری در کودک کمک می‌کند

11- کودک حتی می ‌تواند از مهارت پیدا کردن در کاری جدید نیز احساس موفقیت بکند

12- تقسیم کار به اجزای کوچک ‌تر است. در مورد هر مرحله با کودک صحبت کنید. در موقع پیشرفت او را تشویق کنید. توجه کنید که وقتی او کاری را خودش انجام می ‌دهد بیشتر طول می ‌کشد ولی اگر شما برایش انجام دهید این پیام را دریافت می ‌کند که ناتوان است

13- عدم ‌تنبیه و فشارهای بدنی و روانی نامناسب

14- حمایت متعادل از کودک و نوجوان، همچنین محبت‌ های مادرانه‌ ای که بیشتر از حد طبیعی باشد، موجب کاهش خودباوری و شادی در کودک می ‌شود

پرستار کودک

این را میدانید :  روش های صحبت کردن با نوزاد

پرستار نوزاد

پرستار بچه

پرستار سالمند

پرستار بیمار