خود مراقبتی و دگر مراقبتی سالمندان

خود مراقبتی و دگر مراقبتی سالمندان

هنگامی که حرف از نگهداری و مراقبت سالمندان به میان می آید، ۲ گروه از سالمندان مد نظر قرار می گیرند، سالمندانی که می توانند از خود مراقبت کنند و سالمندانی که نیاز دارند خانواده یا یک پرستار سالمند از آنها مراقبت و نگهداری کند.

دگر مراقبتی سالمندان

در هر دو حال، اطلاعات و آگاهی سالمند و مراقبان آنها برای حفظ سلامت سالمندان و ارائه کردن هرچه بهتر خدمات برای سالمندان ضروری است ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که در صورتی که بخواهیم کسی را برای مراقبت از سالمندان استخدام کنیم، آن فرد چه خصوصیاتی باید داشته باشد.

سالمندان و مراقبت کردن از خود

مراقبت کردن از خود برای همه سنین است  و فقط در مورد سالمندان نیست. همه انسان ها و در هر سنی باید آموزش ببینند تا از خود مراقبت کنند. برای اینکه در این زمینه به یک نتیجه مطلوب برسیم باید اصول کلی سلامت و توصیه های لازم برای سالمندی سالم را بدانیم. سلامت جسم و روان یک شبه به دست نمی آید بلکه حاصل رعایت اصول بهداشتی، تغذیه ای و فعالیتی سالمی است که در طول سال ها برنامه ریزی شده است.

هنگامی که به دوران سالمندی می رسیم باید بتوانیم سلامت را حفظ یا در واقع از خودمان مراقبت کنیم. بسیاری از سالمندان به طور کامل سالم نیستند و کهولت سن باعث به وجود آمدن بیماری هایی در آنها می شود و به طور معمول تعداد زیادی از آنها باید روزانه دارو مصرف کنند و تحت نظر پزشک باشند. در نتیجه سالمندان باید روش کنترل بیماری و مراقبت از خود را بدانند. البته این بحث خیلی گسترده است.

این را میدانید :  پای پرانتزی در کودکان

دگر مراقبتی سالمندان

بیماری ها متنوع هستند و نمی توان راههای مراقبت از هر بیماری را یک به یک توضیح داد اما به طور خلاصه اگر بخواهیم به بیماری های پوستی در سالمندان بپردازیم، باید به خشکی و نازک شدن پوست اشاره کنیم.

در این مواقع نیاز است یک متخصص پوست مواد نرم کننده برای پوست سالمند تجویز کند یا اگر به دیابت مبتلاست به سالمند آموزش داده شود تا مراقب پاهای خود باشد و هر روز از نظر وجود زخم آن را بررسی کند. مورد دیگر سالمندانی اند که دچار اختلال در راه رفتن هستند و احتمال زمین خوردنشان زیاد است.

این سالمندان از اعصا استفاده کنند بهتر است و اینکه با احتیاط تر قدم بردارند. عصا مانع زمین خوردن و شکستگی های ناتوان کننده در لگن و ران در سالمندان می شود. این موارد و توصیه های غذایی و فعالیت فیزیک و … گوشه کوچکی از اصول مراقبتی ساده هستند که تقریباً همه سالمندان با کمک پزشک و بالا بردن سطح آگاهی خود می توانند آن را رعایت کنند.

سالمندان و دگر مراقبتی

ممکن است سالمندان به اطرافیانشان وابسته باشند و نتوانند کارهای روزمره زندگی مانند لباس شستن، غذاپختن، خرید کردن، حمام رفتن و … را انجام دهند. مراقبان سالمندان به ۲ گروه تقسیم می شوند، مراقبانی که از خویشان سالمندان هستند و مراقبانی که استخدام می شوند.

در ایران بیشتر سالمندان کنار خانواده شان زندگی می کنند و آنها وظیفه نگهداری از سالمند را برعهده دارند و خانواده بدون اینکه پولی دریافت کند کارهای سالمند را انجام می دهد، در حالی که در نوع دوم فرد دیگری با دریافت مبلغ این وظیفه را بر عهده می گیرد.

سالمندانی که باید برای آنها مراقب یا پرستار گرفت قطعا به خاطر داشتن مشکلی مانند زمین گیر بودن، بیماری یا کهولت سن و فرتوتی نمی توانند از خود مراقبت کنند. در نتیجه مراقبان باید اصول نگهداری از سالمند را با توجه به نوع بیماری و وضعیتش بدانند .

این را میدانید :  نحوه پرستاری از بیماران با سوند معده

بعنوان مثال در صورتی که سالمندی  تحرک ندارد و فقط باید روی تخت بماند حتماً لازم است مراقب راه های جلوگیری از زخم بستر را بداند و بیمار را مدام جابجا کنند یا نواحی در معرض فشار را ماساژ دهند تا خون بیشتری در آن جریان یابد تا سالمند زخم بستر نگیرد.

سالمندی که دچار دمانس یا زوال عقل است به مراقبی نیاز دارد که صبور، با حوصله و با اخلاق باشد. یکی از اولین علامت بیماران مبتلا به دمانس فراموشی از موضوع و پرسیدن سوال های تکراری است. مراقب سالمند باید برای توضیح هر موضوعی اطلاعات بیشتری در اختیار او قرار دهد.

همچنین بیماران مبتلا به دمانس بی قرار هستند و باید به بی قراری آنها توجه و سعی کرد تا آرامش را به سالمند مبتلا به دمانس برگرداند. گاهی دیده می شود مبتلایان به دمانس را محدود می کنند مثلاً در یک اتاق نگه می دارند یا به تخت می بندند. البته باید مراقب بود تا سالمند مبتلا به دمانس از خانه خارج نشود ولی توصیه نمی شود که سالمند دچار دمانس را زندانی کنید.

سالمندان و مراقبان

پرستاری از سالمندانی که توانایی مراقبت از خود را ندارند یک کار دائمی است و شاید گاهی از عهده فرزندان او نیز خارج باشد. بنابراین نیاز است گاهی از پرستار سالمندان استفاده شود. البته باید پرستار یا مراقبی گرفت که مورد اطمینان باشد.

هیچ وقت نباید به مراقبت از سالمند به عنوان یک شغل نگاه کرد. مراقبت از سالمند شغل نیست، عشق است. اولین نکته ای که در انتخاب مراقب  یا پرستار سالمند در نظر گرفته می شود این است که مراقب این کار را از روی اجبار انتخاب نکرده باشد و به این کار با علاقه و میل درونی نگاه کند. اگر کسی روحیه خوب و نگرش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته باشد افسرده خواهد شد و افسردگی را به سالمند هم منتقل می کند و باعث رنجش سالمند نیز خواهدشد.

این را میدانید :  سالمند كیست؟ (بخش سوم)

مراقب یا پرستار سالمند باید مهربان، دلسوز و قابل اعتماد باشد. مراقبت از سالمند مراقبت از کسانی است که نه زبان گفتار دارند و نه پای فرار. سالمند احتمال دارد حتی توان گفتن اینکه مراقب باعث آزار و اذیت او می شود را نداشته باشد. اطرافیان حتما باید تا مدتی مراقب جدید را تحت نظر بگیرند. مراقب باید از نظر شخصیتی و فیزیکی قوی باشد وتوانایی انجام کارهای مربوط به سالمند را بتواند انجام دهد. چون نگهداری سالمند به کار فیزیکی جدی نیاز دارد.

مراقبت از سالمند کار دشورای است. مثلاً وقتی می خواهید به سالمند غذا بدهید او میلی به خوردن غذا ندارد ولی ۱۰ دقیقه بعد دوباره غذا درخواست می کند. در این مواقع باید دوباره غذا را گرم کنید یا سفره دیگری بچینید که این خود به صبر و حوصله بسیاری نیاز دارد. بنابراین مراقب باید با این رفتارها آشنا باشد و از این کار سالمند ناراحت یا خشمگین نشود.

مراقب باید تفاوت بین سالمند سالم و سالمندی که به مراقبت ویژه نیاز دارد را بداند و علائمی که نشان دهنده بد حال شدن سالمند است را بشناسد.

مطلب پیشنهادی: دلایل ساده افسردگی در کودکان