درمان های موثر برای افسردگی کودکان

روش درمان افسردگی کودکان

روش درمان با توجه به علائم افسردگی در کودکان مشابه بزرگسالان می باشد. این روش های درمانی شامل مشاوره روانشناسی و درمان دارویی می باشد. در صورتی که شرایط کودک شما حاد باشد و یا پزشک با استفاده از مشاوره به تنهایی بهبودی را مشاهده نکند، احتمالا همراه با مشاوره، داروهای ضد افسردگی نیز تجویز می کند.

یکی از بهترین بررسی هایی که تاکنون انجام شده است نشان داده که ترکیب مشاوره و دارو برای درمان افسردگی کودکان بسیار اثربخش است. FDA  هشدار می دهد که دارو های ضدافسردگی می توانند خطر رفتار های خودکشی در کودکان و نوجوانان که افسردگی و دیگر اختلالات روانی دارند را افزایش دهند. در صورتی که هنوز هم در مورد این مسائل سوال و یا نگرانی خاصی دارید با پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان دارویی افسردگی کودکان 

بله طبق تحقیقاتی که بر روی این موضوع انجام شده اند، نشان داده اند که دارو های افسردگی برای بهبود افسردگی کودکان موثر هستند. یکی از تحقیقاتی  که توسط موسسه ی ملی بهداشت روان تامین شده است، رویکرد های مختلفی را برای درمان نوجوانانی که دارای افسردگی متوسط تا شدید بودند بررسی کرده و دریافته است که ۷۱ درصد از نوجوانانی که از ترکیب دارو های ضد افسردگی Prozac  و روان درمانی استفاده کرده اند، علائم شان کم تر شده است. همچنین بیش از ۶۰ درصد از کودکانی که داروی Prozac را به تنهایی استفاده کردند، بهبود پیدا کرده بودند.

درمان اختلال دو قطبی در کودکان 

کودکانی که دارای اختلال دو قطبی شدید هستند اغلب با استفاده از ترکیب روان درمانی و دارو بهبود پیدا می کنند. این دارو ها معمولا شامل دارو های تثبیت خلق و خو و گاهی همراه با دارو های ضد افسردگی می باشند. دارو های ضد افسردگی برای کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی باید با احتیاط مصرف شوند برای اینکه احتمال کم – اما قابل توجهی – به ابتلا به جنون در آن ها وجود دارد.

این را میدانید :  راه کارهایی مناسب برای کاهش اضطراب جدایی در کودکان

درمان افسردگی طولانی مدت در کودکان

تحقیقات نشان داده اند که دوره های ابتدایی افسردگی با توجه به علائم افسردگی در کودکان معمولا در سنین نوجوانی شروع می شوند. ولی افسردگی در بزرگسالان در سنین بالا تر شروع می شود. همچنین امکان دارد همزمان با دیگر بیماری های فیزیکی در انسان بروز نماید. از آنجایی که بررسی ها نشان داده اند که افسردگی ممکن است در نتیجه دیگر بیماری های ذهنی ایجاد شود، تشخیص و درمان زود هنگام آن می تواند بسیار حیاتی و مهم باشد.

آیا می توان از افسردگی کودکان جلوگیری کرد؟

کودکانی که سابقه خانوادگی افسردگی دارند، بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند. کودکانی که پدر و مادرشان سابقه ی افسردگی داشته اند، نسبت به دیگر کودکان زودتر در معرض افسردگی قرار می گیرند. همچنین کودکانی که دارای خانواده ی پر سر و صدا و آشفته ای هستند بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند. بطوریکه امکان دارد به سمت مواد مخدر و یا مصرف الکل هم کشیده شوند.

آیا افسردگی کودکان بدون دارو و درمان، بهبود پیدا می کند؟

مدت زمان افسردگی کودکان

در حقیقت بهبود خود به خودی افسردگی در کودکان ممکن است با ناپدید شدن علائم افسردگی در کودکان همراه باشد. ولی هنگامی که یک کودک به افسردگی دچار می شود، امکان افزایش این اختلال در او بیشتر می شود. عواقب و عوارض درمان نکردن افسردگی در کودکان می تواند بسیار شدید و حتی مرگبار باشد.

با کمک گرفتن از مشاوره کودک می توان گامی بلند در راستای بهبود شرایط کودکمان و درمان افسردگی کودک برداریم.

این را میدانید :  ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش سوم)

مقالات مرتبط با این موضوع:

روانشناسی کودک چیست؟

مراقبت و نگهداری از نوزادان