Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
روش های صحبت کردن با نوزاد | موسسه پرستاری ضربان

روش های صحبت کردن با نوزاد

روش های صحبت کردن با نوزاد

در این مقاله به بررسی صحبت کردن با نوزاد توسط والدین و پرستار می پردازیم.

صحبت کردن با نوزاد

هنگام صحبت کردن با نوزاد به صورت او نگاه کنید. با این کار پیش از شروع ارتباط، توجه اش را به خودتان به مدت بیشتر جلب می کنید و نتیجه بهتری می گیرید.

– نام نوزاد را تکرار  کنید

هیچ نوزادی در ابتدا قادر نیست نام خود را تشخیص دهد ولی شنیدن متوالی نام برای کودک خوش آیند است و موارد زیبایی را برای نوزاد تداعی می کند ، بردن نام نوزاد یعنی کسی دارد به نوزاد توجه می کند و این برای نوزاد زیباست.

– از زبان بدن برای صحبت کردن استفاده کنید

هنگامی که خودتان برای خداحافظی کردن از دستانتان استفاده می کنید، به نوزاد بگویید معنای این کار چیست. نوزادان کلماتی را که ‌با حرکت های بدن همراه است آسان تر یاد می‌ گیرند، برای همین، عاشق زبان اشاره می باشند. آخر جمله ها را بکشید و بر واژگان اصلی تأکید کنید، زیرا وقتی آهنگ صدا یکنواخت باشد نوزاد خسته می شود؛ و دیگر به‌ گفتگو های شما کمتر توجه نشان می‌ دهد.

– صداهایی که نوزاد از خود در می آورد را تقلید کنید

نوزاد به لب های گوینده توجه می کند و سعی دارد حرکت لب ها و زبان والدین و یا پرستار نوزاد را تقلید کند. بهتر است والدین با ‌ایجاد صدا های خنده دار ، تأکید بر کلمات و تشویق نوزاد به ‌تکرار، او را بر سر شوق بیاورند این کار نوزاد را وادار می کند که صداهای بیشتری را تمرین کنند. پرستار نوزاد یا والدین نوزاد می توانند زمانی که نوزاد از خودش صدا می سازد، آن صداها را به‌ کلماتی شبیه به آن صدا تبدیل کند و آن را تکرار کنند.

این را میدانید :  علت زیاد دستشویی رفتن چیست؟ (بخش سوم)

– برای صحبت کردن از کلمات ساده استفاده کنید

از جمله های کوتاه دو یا سه واژه ای استفاده کنید و بعضی از جاهای واژگان را بکشید.

– از نوزاد سوال کنید

استفاده از جملات پرسشی، برای کودک به این دلیل کاربردی تر است که در انتهای جملات پرسشی اصولاً تن صدا بالا می رود و بر روی نوزاد تأثیر بیشتری دارد. برای پرسش از اسم نوزاد در جملات استفاده کنید مانند:

– سارا می خواد شیر بخوره؟

– سارا می خواد بازی کنه؟

در حال انجام کارهای نوزاد با او صحبت کنید

پرستار نوزاد یا والدین باید سعی کنند در زمان هایی که کار های او را انجام می دهند با نوزاد گفتگو داشته باشند، این موضوع ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر شما بیاید اما فراموش نکنید که نوزاد شما یک موجود زنده است و در واقع گوش های شنوا و مغزی در حال رشد دارد و هر کلمه ای را که می شنود، برای خودش تحلیل می کند.

پرستار نوزاد و یا مادرانی که با کودک خود بیشتر صحبت می کنند، شنوندگان خوبی می باشند و در آینده صاحب کودکانی خواهند بود که شنوندگان خوبی هستند و به زیبایی صحبت می کنند.

برای کودک آواز بخوانید

محققان حوزه روانشناسی نوزاد اعتقاد دارند که آواز خواندن، بخش های گسترده تر زبان را در مغز نوزاد به‌ کار می‌گیرد. البته در مقایسه با گفتن یک واژه به ‌تنهایی، لازم نیست والدین نوزاد یا پرستار نوزاد صدای خوبی داشته باشند. نوزادان در تمام سنین عاشق این هستند که آوازی را بارها و بارها برایشان بخوانید، حتی اگر مادر یا پدر خودشان آن را ساخته باشند یا از منابع دیگر به‌ دست آمده باشد.

این را میدانید :  بیماری خروسک در کودکان و راهکارهای درمان بیماری (بخش اول)

با کلمات کودک جمله بسازید

وقتی کودک شما به تازگی کلماتی را ادا می کند، والدین و یا پرستار کودک باید سعی کنند با آن جملاتی را تولید کنند. این روش بهترین ابزار یادگیری زبان برای کودک است.