روش و نکات مهم شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان (بخش دوم)

روش و نکات مهم شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان (بخش دوم)

نکات مهم شیر دادن

  • شیر دادن به نوزاد در روزهای 5 تا 7 ام

امکان دارد بعد از چند روز شروع به عادت با شیردهی خود پیدا کنید. نوزادتان به طور مرتب در حدود 10 بار در 24 ساعت شیر می خواهد. بعضی دیگر کشش کمی دارند البته نه همیشه در شب، ولی بیشتر آن ها باید هر دو ساعت یا بیشتر شیر بخورند.

  • نشانه های گرسنگی را یاد بگیرید

هنگامی که شیر شما در حال زیاد شدن است و می دانید که نوزادتان وزن اضافه می کند، می توانید کمی بیشتر ادامه دهید. مراقب نشانه های گرسنگی او باشید. حتی یک بچه که حرکات مکیدن را انجام می دهد نشانه شیر خواستنش است.

  • برنامه شیر دادن به نوزاد تغییر می کند

بعضی از کودکان برنامه تغذیه نا منظمی دارند، مایل به شیر خوردن به مدت هر چند ساعت هستند، و بعد از آن برای چند ساعت را بدون شیر خوردن سپری می کنند. همه اینها طبیعی است.

  • به چک کردن پوشک ادامه دهید

نوزادان بطور کلی سه تا پنج پوشک را در هر 24 ساعت کثیف می کنند. مدفوع باید حداقل اندازه یک چهارم، زرد رنگ و برخی مواقع با بافت خوبی باشد. انواع رنگ ها هم طبیعی هستند. بعضی از نوزادان پس از هر بار غذا دستشویی خواهند کرد و بعضی از آن ها مدفوعی سفت خواهند داشت. کثیف کاری پوشک ها متفاوت است، ولی پنج تا شش پوشک خیس در هر روز عادی است.

اصول درست شیر دادن به نوزاد

  • وزن نوزاد را بررسی کنید

پوشک فقط نیمی از داستان شیر مادر را تعریف می کند. قابل اعتمادترین آزمون، بررسی وزن بدون لباس و یا پوشک است.

  • در صورتی که لازم بود، کمک بگیرید

این می تواند تا دو هفته طول بکشد تا یک نوزاد به وزن تولدش برگردد، ولی در پایان هفته اول، نوزاد باید به جای کم کردن وزن، وزن اضافه کند. اگر نوزادتان وزن زیاد نمی کند، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  • استفاده از مکمل ها در صورت نیاز

در صورتی که به آن نیاز دارید، شیر خود را پمپ کنید و بعد به نوزادتان بدهید.

  • درد باید کم شود

شیر دهی باید تا پایان هفته اول بدون درد باشد. بعضی حساسیت های ملایم زمانی که نوزاد شما اولین شیرهایش را می خورد وجود دارد، ولی دردی که شدید باشد، بیش از چند ثانیه طول بکشد، بین شیر دهی ها بماند، یا با پوست شکسته شده یا ترک خورده همراه باشد، طبیعی نیستند.

  • شیر دادن به نوزاد بعد از هفته اول

شما یک کودک دارید و بدنتان باید بعد از زایمان التیام یابد.

نوزادتان می خواهد زیاد شیر بخورد و نزدیک شما باشد. حالا وقت آن است که برنامه خود را پاک کنید و خودتان را وقف او کنید. بسیاری از مادران جدید به این دلیل دچار مشکل شده اند که عادت دارند کارهایشان را انجام دهند و احساس استقلال کنند. ولی این اتفاق کوتاه است و شما بعداً برای استراحت و دادن شیرتان به او سپاس گزاری خواهید کرد.

  • کمک بخواهید

به خاطر داشته باشید، شما نباید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. کمک بگیرید شریک زندگی تان، خانوادتان، همسایگان، همه پیشنهاد های کمکتان را قبول می کنند. بگذارید دیگران خانتان را نگهداری کنند و به شما غذا دهند تا شما بتوانید استراحت کنید و پرستار خوبی باشید.

شیر دادن به نوزاد چه حسی به شما می دهد؟ آیا شیردهی را دوست دارید؟ از آن متنفرید؟ احساس درماندگی می کنید؟

همه این احساسات طبیعی و عادی است که ناگهان همه آن ها را احساس خواهید کرد. زمانی که از دوره زایمان و شیر دهی بیرون آمدید و بهبود پیدا کردید، به گروه حمایت از شیر دهی محلی تان ملحق شوید. صحبت کردن با دیگر مادران شیرده به شما کمک می کند احساس طبیعی داشته باشید. علاوه بر این، نگرانی های بیشتری پس از هفته اول وجود دارد و بسیار عالی است که فکر و حمایت از مادران دیگر را داشته باشید.