روش و نکات مهم شیر دادن به نوزاد  بعد از زایمان (بخش اول)

روش و نکات مهم شیر دادن به نوزاد  بعد از زایمان (بخش اول)

حتماً دقت کرده اید هنگامی که برای اولین بار مادر برای شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان او را در آغوش می گیرید، او را به سمت سینه خود بیاورید و با سینه تان چفت کنید و شروع به شیر دادن به کودک کنید. اهمیت این کار در ساعات اولیه تولد بسیار بالاست.

شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان

شیر دادن نوزاد با رعایت نکات و مراحلی که به عنوان آمورش استفاده می شود

بهترین حالت ممکن برای شیردادن به نوزاد این است که مادر خود به او شیر دهد. ولی شیر دادن به نوزاد هم باید با اصول خود انجام شود تا بهترین سود را برای نوزاد به همراه داشته باشد. تغذیه با شیر مادر طبیعی است.

انتظار می رود که مادران به اطلاعاتی برای شیردهی بعد از تولد نیاز داشته باشند، همراه با کمی مراقبت و راهنمایی، و مقدار زیادی اعتماد درباره این فرآیند و بدن، مهم است که اطلاعات خوبی در چند روز اول شیردهی به مادر داده شود.

در این مقاله یک مرور کلی از آنچه در طول هفته اول و ماورای شیردهی اتفاق می افتد را ارایه می کنیم، ولی نکاتی که باید به یاد داشته باشید، عبارتند از:

 • شیردهی و پرستاری هر دو ساعت یکبار نرمال است.
 • چفت شدن شما نباید دردناک باشد. در صورتی که لازم باشد کمک بگیرید.
 • نگه داشتن نوزاد پوست به پوست به این صورت که اتصال تن به تن با خودتان داشته باشید.
 • تمیزی پوشک را بررسی کنید، به طور کلی عوض کردن 3 تا 5 پزشک مدفوعی نوزاد و 5 تا 6 پوشک ادراری نوزاد در روز، نرمال می باشد.
 • شیردهی و پرستاری هر دو ساعت یک بار انجام شود.
 • برای پیدا کردن نشانه گرسنگی نوزاد می توانید انگشت به دهان و لب نوزاد بزنید.

آموزش مرحله های مهم شیر دادن به نوزاد در روزهای اول

 • شیردهی در چند ساعت اول بعد از تولد

حفظ تماس پوست به پوست، تا وقتی که شما یا نوزادتان دارای مشکلات پزشکی هستید که نیازمند توجه فوری است، مهم است که چند ساعت با نوزادتان تماس پوست به پوست را داشته باشید حتی نوزادانی که از طریق سزارین متولد می شوند، می توانند پس از تولد در آغوش مادر قرار گیرند.

 • چک کردن زود چفت شدن

بیشتر نوزادان را به ویژه آن هایی که مادرانشان داروهای دردی نداشتند، به سمت سینه خود بیاورید و آنها را با سینه تان چفت کنید. مطالعات متعددی اهمیت این چند ساعت اول را نشان داده اند. نوزادان بیشتر هوشیار هستند و برای مراقبت در این ساعات پس از زایمان آماده می شوند.

 • خواب عمیق نوزاد را به خاطر داشته باشید

نوزادان بعد از چند ساعت اول به خواب عمیق فرو می روند و کم تر توانایی به مراقبت شدن هستند. همچنین شواهدی وجود دارد که شیر دهی و مراقبت در چند ساعت اول منجر به مدت زمان طولانی مراقبت و شیر دهی می شود. نوزادان به محض تولد می آموزند و به آن ها فرصت یادگیری بدهید در صورتی که نمی توانید، یا اگر مشکلی پیش آمد، نگران نباشید. تقریباً تمام نوزادان می توانند با کمک بعدا یاد بگیرند.

 • تغذیه با شیر مادر در روز 1-3

مراقبت و شیر دهی پی در پی، برای چند روز اول بعد از تولد، نوزاد باید زیاد مراقبت و شیردهی شود. هنوز هیچ برنامه دقیقی در این باره وجود ندارد. در صورتی که در بیمارستان هستید، اتاق کودک خود را در کنارتان در اختیار دارید.

این را میدانید :  خدمات پرستاری از گذشته تاکنون

تماس پوست به پوست زیادی با نوزادتان داشته باشید. به این صورت، هر زمانی که نوزاد شما دنبال سینه بگردد، درست آنجا خواهد بود! ضربه سر، مکیدن محکم یا با دستانی مشت و لرزیدن دهان، نشانه هایی هستند که کودکتان آماده شیر خوردن است.

 شیر دادن به نوزاد را چگونه بیاموزیم؟

 • همه شیر آغوز

در طول سه روز اول بعد از تولد، شما نوعی شیر به نام آغوز تولید می کنید. مقدار کمی است ولی غنی از ویتامین ها، پروتئین ها، آنتی بادی و عوامل ضد ویروسی می باشد. این اولین واکسن کودکتان است. هم چنین به عنوان ملین عمل می کند و به نوزادتان کمک می کند که اولین مدفوع خود را دفع کند.

 • مراقب کاهش وزن نوزادتان باشید

طبیعی است که طی شیردهی در سه روز اول زندگی اش، کمی وزن کم کند. پنج تا هفت درصد نرمال است. قسمتی از این حالت، دفع و عبور ماده اول و مایعات دیگر از بدو تولد است.

 شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان

 • لازم نیست که مکمل به کودک خود بدهید

در واقع معده کودک شما در حال حاضر به اندازه یک تیله است، در نتیجه تغذیه کردن چند اونس با بطری به احتمال زیاد موجب ایجاد ناراحتی می شود. آغوزی که بدن شما تولید می کند مقدار کمی دارد. ولی مقدار مناسبی برای شکم کودکتان است.

آیا با چفت شدن مشکل دارید؟

در صورتی که نوزادتان برای شیر خوردن با سینه شما چفت نشد، چه باید کرد؟

در حالی که این اتفاق نادر است، ولی غیر ممکن نیست که بعضی از نوزادان در چند روز اول زندگیشان دچار این مشکل شوند. اگر این اتفاق افتاد، از یک مشاور شیر دهی یا راهنمای شخصب مورد اعتماد کمک بگیرید.

این را میدانید :  دلایل بی اشتهایی کودک و راه حلی برای والدین (بخش دوم)

در عین حال، تماس پوست به پوست با نوزاد خود را نگه دارید، شیر آغوزتان در این چند روز اول قبل از آمدن شیر معمولیتان با مالش دستتان بیرون بکشید و با قاشقی کوچک یا قطره چکان به او بدهید.

 • شیر دادن به نوزاد در روزهای 3-5

برخی مواقع  بین روزهای سوم تا پنجم بعد از تولد، شیر شما بیشتر می شود، احتمال دارد این اتفاق به طور ناگهانی اتفاق بیفتد، ولی گاهی به صورت تدریجی تری رخ می دهد.

بعضی از زنان احساس پری بیشتری دارند و ممکن است متوجه شوند که نوزادشان شیر بیشتری را قورت می دهد. برخی مادران می توانند صدای یک کودک را بشنوند و این به معنی شیر خوردن نوزاد است. نوزاد بعضی زنان دیگر در زمان شیردهی بسیار حریصانه شیر می خورند، که می تواند خود این یک چالش برای مادرانشان باشد.

 شیر دادن به نوزاد تازه متولد شده

حس زیاد پر بودن سینه از شیر امکان پذیر است. نکته مهم این است که اطمینان حاصل کنید که نوزادتان کامل بر روی سینه قرار می گیرد و شیردهی اغلب برای خالی کردن سینه ها و جلوگیری از پر شدن آن ها استفاده می شود.

 • از دستتان برای خالی کردن شیرتان استفاده کنید

در صورتی که سینه شما آنقدر پر است که نوک سینه صاف شده است، نوزادتان احتمال دارد در بخش چفت شدن مشکل داشته باشد. با مالش دستتان کمی از شیرتان را خالی کنید یا می توانید با مالش، به آرامی نوک سینه تان را انعطاف پذیرتر کرده و آغوش گرفتن را آسان تر کنید.

 • به آرامی ماساژ دهید

در صورت نیاز شیر دادن به نوزاد بعد از زایمان از این تکنیک ها کمک بگیرید. اگر آنقدر عصبانی هستید که شیرتان نمی آید، ماساژی آرام می تواند به شما کمک کند. کمپرس سرد یا تکه ای یخ و اعمال لن بر روی سینه، برای شیردهی نیز می تواند مفید باشد.

 • چک کردن پوشک

کمی بعد از اینکه شیر شما وارد می شود، مدفوع نوزادتان به رنگ سبز متمایل به قهوه ای تبدیل خواهد شد و خیلی زود بعد از آن به رنگ زرد خردلی خواهد رفت. پوشک خیس نیز به وفور دیده خواهد شد.

این را میدانید :  چه سنی برای سینه خیز رفتن نوزاد مناسب است

«ادامه دارد….»