سالمند کیست؟ (بخش دوم)

بیماری های جسمی و روحی سالمند

 طی شدن سن و رسیدن به دوره سالمندی و ضعف های ناشی از آن، بستر بروز بسیاری از بیماری های جسمی و روحی برای سالمند آماده می گردد که عبارت اند از:

افسردگی در سالمند

افسردگی بیشتر در بین سالمندانی وجود دارد که تنها زندگی می کنند و علاوه بر آن مبتلا به ناراحتی های جسمانی هم می باشند. برخی از آنها بیش از یک بار در ماه تماس دیگری با فرزندان خود ندارند و تمام روابط و گفتگوی آنها در صحبت های چند دقیقه ای بعنوان مثال با پستچی و مغازه دار خلاصه می شود. از این رو ضروری است که محیط مناسب و بهتری برای زندگی آنها مهیا شود تا افسردگی های ناشی از تنهایی کاهش یابد

پوکی استخوان در سالمند

یکی از رایج ترین بیماری ها در بین سالمندان پوکی استخوان می باشد و خطر شکستگی ستون فقرات به علت فشار و دیگر شکستگی های متعاقب ضربه خوردن را افزایش می دهد. در کهولت، درمان شکستگی و جوش خوردن بین استخوان های شکسته به کندی صورت می گیرد.

یائسگی

مشکل یائسگی در زنان سالمند پس از 50 الی 55 سالگی بوجود می آید که البته عنوان بیماری را نمی توان به آن اطلاق کرد اما این پدیده باعث تغییرات هورمونی در زنان سالمند می گردد که خود تبعاتی در چهره آنان خواهد داشت و با نگرانی های روحی همراه می شود.

آلزایمر یا اضمحلال مغزی

بیماری آلزایمر فقط در افراد مسن شایع است. مطالعه، تحرک بدنی و وضعیت مناسب روحی موجب عدم ابتلا و یا به تأخیر افتادن در ابتلا به این بیماری می گردد.

تصلب شرائین

با سپری شدن عمر، رسوب های ناشی از مصرف چربی، نمک و قند در عروق باعث تصلب شرائین می گردد که در سالمندان بسیار رایج است.

استعمال دخانیات و مواد مخدر

این موارد در سالمندان بیشتر رایج است. به طور کلی افزایش مصرف مواد مخدر و دخانیات با بالا رفتن سن نسبت مستقیمی دارد.

پارکینسون

بیماری پارکینسون با لرزش اندام های حرکتی از قبیل دست و پا و گردن همراه است و به خاطر اضمحلال اعصاب مربوطه روی می دهد که دلیل اصلی آن گذشت عمر و کهولت سن می باشد.

بیماری سالمند

 

کم شدن قدرت بدنی و عمل عضلات

 بالا رفتن سن از تعداد رشته های عضلات، قدرت و سرعت انقباضی سلول های عضلانی کم می شود؛ در سالمند نرمی و انعطاف بافت ها هم کاهش می یابد و در نهایت قدرت ذخیره بدن کاهش پیدا می کند. فعالیت های جسمی مناسب و آموزش های اصولی می تواند موجب بهبودی قدرت و سرعت عضلات شوند و بر کارآیی فرد تاثیرات مثبت به جای گذارند. بنابراین به خاطر پایین بودن توان ذخیره بدن، برنامه های فعال سازی سالمندان باید دقیق و حساب شده باشند.

سوء تغذیه

 بالا رفتن سن، ترشح معده کمتر می شود و پوشش دستگاه گوارشی تحلیل می رود. با این وجود قدرت جذب مواد غذایی تا حدودی کاهش پیدا می کند. یبوست با افزایش سن شیوع بیشتری می یابد. انزوا و افسردگی با کاهش اشتها خطر کمبود مواد غذایی در سالمندان را بیشتر می کند. بیشتر شدن فعالیت های جسمی خصوصا پیاده روی، علاوه بر کند کردن روند بیماری ها، در روحیه سالمندان هم تاثیر بسیار موثری خواهد داشت و مصرف مواد غذایی شامل کلسیم و ویتامین ها هم موجب افزایش سلامتی سالمندان می گردد.

احساسات مشترک سالمند

  • احساس ناامیدی و یأس
  • احساس غم و اندوه به دلیل عدم توجه فرزندان و اطرافیان که عمری برای راحتی آنها تلاش کرده اند.
  • احساس سربار بودن
  • احساس اضطراب و نگرانی
  • احساس تنهایی به خاطر طرد شدن
  • احساس هرز رفتن و بیهوده بودن

خطرات دوران سالمندی

مهم ترین خطری که سالمند را تهدید می کند در انزوا قرار گرفتن او از طرف اطرافیانش می باشد. در این حالت شخص امکان ارتباط صمیمی و نزدیک با دیگران را از دست می دهد. تنهایی موجب می گردد فرد سالمند به تدریج دچار مشکلات روانی شود، بنابراین  درک احساسات و انتظارات سالمندان از اطرافیان و تصحیح ارتباط افراد خانواده با آنها در فرایند بهداشت روانی آنها بسیار مهم است. سالمندان به اندازه ای که دیگران به آنها با دید سالمند و از کار افتاده نگاه می کنند خود را ضعیف و نا توان احساس نمی کنند. چنانکه در یک خانواده گرم و مهربان اغلب سالمندان بسیار راحت، آرام، مقاوم و با نشاط روزگار می گذرانند در نتیجه این افراد حوصله نگهداری نوه ها را با همه شیطنت هایشان دارند.

سالمندان به دلیل بازنشستگی و دوری از فرزندان، نیاز به ارتباط و توجه عاطفی بیشتری را در خود احساس می کنند که این نیاز باید مورد توجه قرار گیرد و ارضا شود. برنامه ریزی صحیح و استفاده از وجود سالمندان و تجربیات آنها، هم تنهایی آنان را برطرف می کند و احساس هرز و پوچ بودن را در آنها از بین می برد و هم منبعی مفید و ارزشمند از معلومات و تجربیات را در اختیار جوانان نسل بعد قرار می دهد.

زن یا مردی که خود را زمانی صاحب قدرت و نفوذ می دانست به یکباره خود را تنها و بدون قدرت می یابد و این ناراحتی گاهی به حوادثی نامناسب می انجامد و موجب ناراحتی روانی سالمند می گردد.

«ادامه دارد…»

سالمند کیست (بخش اول)

سالمند کیست (بخش سوم)

سالمند کیست (بخش چهارم)