سندرم سیندرلا چیست؟

بیماری سندرم سیندرلا چیست؟

آیا بیماری سندرم سیندرلا فقط مخصوص خانم هاست؟ این زنان چه ویژگی هایی دارند؟ آیا حس می کنید خانمی هستید که فقط منتظرید تا مردی به زندگی شما بیاید خوشبختتان کند؟

طبق در واقع معنی سندرم یعنی مجموعه ای از علائم که به عنوان مشکل و اختلال شناسایی می شود. عقده سیندرلا یا سندرم سیندرلا هم مجموعه ای از علائم هست که در برخی از دختران جوان دیده می شود، این اختلال به عنوان یک خطای شناختی در نظر گرفته می شود؛ همانطور که در فیلم سیندرلا نیز آمده است این تفکر در دختر به وجود می آید که باید منتظر مردی با اسب سفید باشد، این مرد باید بیاید و دختر را در یک زندگی رویایی خوشبخت کند و دختر دیگر هیچکاری انجام نمی دهد و حتی نقشی هم برای خوشبخت کردن آن مرد در نظر نمی گیرد.

همچنین در مراحل بعدی این دختر در رویای خود غرق شده و واقعیت های زندگی را دیگر نمی بیند و آنها را نادیده می گیرد، به همین دلیل به این اختلال خطای شناختی گفته می شود، چون زمانی که ما واقعیت ها را ببینیم برای آن برنامه ریزی می کنیم و با آنها پیش می رویم؛ در نتیجه شناختی که این افراد نسبت به ازدواج دارند دارای خطا است، در حقیقت یک جانبه فکر می کنند و هیچ مسئولیتی برای خوشبخت کردن همسر خود نمی بینند.

علت سندرم سیندرلا چیست؟

مهمترین علتی که می توان گفت در سندرم سیندرلا دخیل است شیوه تربیتی والدین است، دختر در صورتی تشویق می شود که مودب، خوب، کامل و ساکت باشد؛ در نتیجه کودک فقط به شرط وجود این موارد جایزه می گیرد، از طرفی محدودیت های بسیار زیادی برای دختران گذاشته می شود؛ هر شیطنت و بازی در دنیای کودکی والدین را نگران می کند، پس محدودیت را بیشتر و بیشتر می کنند، همینطور در ادامه این تفکر به کودک القا می شود که باید مورد پسند مردان باشد.

این را میدانید :  پای پرانتزی در کودکان

اگرچه این موضوع اصلا بد نیست و ما نیز آن را رد نمی کنیم ولی زمانی پسندیده است که به کودک شخصیت دهیم یعنی کودک باید اول مورد پسند خودش نیز باشد نه صرفا دیگران و در مرحله ی بعد نه فقط مردان

عوامل اثر گذار

همزمان با بزرگ شدن و به بلوغ رسیدن و بزرگ شدن آرزوهای این دختران، این تفکر در آنها ایجاد می شود که برای موفقیت باید یک مردی حمایت کننده ی شما باشد. زمانی بدتر می شود که آنها فکر می کنند خود به تنهایی نمی توانند موفق شوند. پس این در سرنوشت آنهاست که باید یک مرد برای موفقیت آنها همیشه حضور داشته باشد، تمام این تفکرات به تدریج می تواند منجر به سندروم سیندرلا شود.

ما مخالف مودب بودن و ساکت بودن یا حتی شیطنت کودکان نیستیم، حتی نمی گوییم این موارد نیز بد هستند، اما زمانی مشکل ساز می شوند که تمام ارزش ها و تشویق و جوایز را زمانی به کودک بدهیم که ساکت و… باشد. یعنی خودمان انسان های ساکت پرورش می دهیم و انتظار موفقیت های بزرگ را از او داریم ولی به او این تفکر را منتقل می کنیم که نمی تواند به تنهایی موفق شود و باید زیر سایه ی یک مرد باشد.

سندرم سیندرلا

 

آسیب شناسی

معمولا این بیماری در اثر آسیب به مسئولیت پذیری و عزت نفس بوجود می آید در واقع شخصی که مسئولیت پذیر نیست و  اهدف خود را در فرد دیگر جستجو می کند، دچار وابستگی می شود، اتفاقا یکی از ویژگی های این زنان وابستگی زیاد حتی در تصمیم گیری های ساده است.

فکر کنید شخصی در تمام تصمیم گیری هایش احتیاج به حضور فرد دیگری دارد. پس تمام زندگی اش تحت تاثیر سندروم سیندرلا قرار می گیرد.

این را میدانید :  انواع توانبخشی در بیماران و دلیل انجام آن؟ بخش دوم

درمان و پیشگیری از بیماری سندرم سیندرلا

ابتدا باید به این موضوع توجه کنیم که ازدواج فقط یک مرحله از زندگی انسان است. مانند مدرسه، دانشگاه و… که پس از مدتی تمام می شود. پس تاکید می کنیم ازدواج فقط یک مرحله و بخشی از زندگی است نه همه  آن.

اگر همه هدف زندگی، ازدواج و تمام خوشبختی و معنای زندگی را به این بخش محدود کنیم، باعث منفعل شذن ما در انجام تمامی فعالیت ها میگردد، یا بعد از رسیدن به ازدواج زندگی شروع به بی معنی شدن می کند، دقیقا همین اتفاق در سندرم سیندرلا می افتد، یعنی آن دختر منتظر است تا مرد مورد نظرش بسیار ایده آل و عاشقانه بیاید و تمام رویاها و آرزوهای دختر را برآورده کند.

همچنین از دیگر اقدامات برای دختر بچه ها به خاطر جلوگیری از سندروم سیندرلا، آموزش استقلال فکری و رشد شناختی می باشد، به این معنی که ازدواج تمام معنای زندگی نیست دختر خودش مسئول زندگی خودش است و ازدواج فقط بخشی از زندگی اوست.

احتمالا همگی ما این جملات را شنیده ایم. ولی آیا تابحال دقت کرده بودید که همین جملات نیز می توانست در صورت آموزش ناکامل کودکان برای آنها آسیب زننده باشند؟ خوشبختانه بسیاری از این جملات در کتاب های امروزی اصلاح شده اند.

آموزش کودکان

گفتیم که باید همراه با رشد شناختی به کودک استقلال فکری بدهیم. یعنی فقط به کودک القا نکنیم که باید منتظر خوشبختی از جانب فرد دیگری باشد بلکه به او آموزش بدهیم که می تواند مسئول خوشبختی زندگی خودش و همسرش باشد. مگر می شود کسی نیازهای عاطفی اش را به تنهایی برآورده کند؟ پس نمی شود زیاده روی در استقلال داشت که بگوییم دیگر ازدواج نمی کنم. اگر فردی در استقلال زیاده روی داشته باشد، این نیاز را هنوز دارد.

این را میدانید :  درمان اگزما و خارش پوست (بخش اول)

اما آنرا سرکوب می کند و دیگر نمی تواند شخصی را به عنوان همسر قبول کند. حتی در تفکر این فرد ممکن است انتظاراتی بیش از فردی که سندروم سیندرلا دارد وجود باشد. یعنی تصور میکند که حالا چون خودش اینقدر مستقل است، پس باید یک فردی بسیار ایده‌آل‌تر از آن مرد با اسب سفید در سیندرلا باشد.

نقش پرستار کودک

پرستار کودک آموزش های شناختی زیادی به او می دهد. اول باید خوب و بد را از هم تشخیص دهد. چطور بدون اینکه فرد خوب یا بد را تشخیص دهد بتواند به او اعتماد کند؟ بنابراین فرد باید آمادگی ورود به زندگی مشترک را آموزش ببیند و آن ها را بدست بیاورد. نقش خود را به عنوان یک همسر بپذیرد تا گرفتار سندرم سیندرلا و دیگر مسائل نشود. به طور کلی آموزش های شناختی زیادی برای کودکان وجود دارد تا بتواند به استقلال فکری برسد.

اما علاوه بر اینها باید به پسران کودک نیز بیاموزیم که زنان نیز مانند خودشان هویت انسانی دارند. شخصیت ارزشمندی دارند و آنها نیز مانند خودشان زندگی می کنند. این مسئله به مردان نیز در آینده زمانی که می خواهند ازدواج کنند به آنها کمک می کند تا نگاه انسانی به زنان داشته باشند و همسر بهتری برای آنان شوند. حتی در سپردن مسئولیت به همسرانشان پذیرش و استقبال بیشتری داشته باشند.

سخن آخر اینکه در نهایت به کودکان باید بیاموزیم زن ها ارزشمند هستند و می توانند مسئولیت قبول کنند. خودشان هم بخشی از خوشبختی فرد دیگری شوند و در مسیر خوشبختی هم قدم و یاری دهنده همدیگر باشند.

مقالات مرتبط:

روان پریشی در بزرگسالان

بیماری های اعصاب و روان