سوء تغذیه در سالمندان

سوء تغذیه در سالمندان

اگر چه دوران سالمندی به 60 سال بالاتر گفته می شود اما تغییرات و سوء تغذیه در سالمندان از سالهای پیش شروع می شود. دقت به تغذیه سالمند در این دوران به خاطر تغییر احتیاجات تغذیه ای بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. احتیاج سالمندان به مواد مغذی متاثر از داروها، بیماریها و پدیده های بیولوژیکی دوران میانسالی و سالمندی است و در اشخاص مختلف با همدیگر تفاوت دارد.

برای سالمندان مهمترین توصیه تغذیه ای این است که تهیه غذهای ساده و کم حجم است به صورتی که همه نیازهای او به مواد مفید تامین گردد و در عین حال متناسب با فرهنگ مصرف سالمند بوده باشد. انتخاب نوع غذا در برنامه غذایی روزانه برای او از اهمیت بالایی برخوردار است. نکته اصلی در برنامه غذایی سالمندان استفاده از مصرف مواد غذایی کم چربی و کلم کلسترول مثل (شیر و لبنیات کم چرب، کره، کاهش مصرف روغن، خامه و … )، کم نمک و پرفیبر است.

 دلایل سوء تغذیه سالمندان

سالمندان به خاطر بیماری ‌های مزمن، گذران زندگی با درآمد ثابت، یا برآورده نشدن نیازهای بدن ‌های در حال پیرشدن ‌شان با ویتامین ‌ها و مواد مغذی مناسب، خصوصامستعد دچار شدن به سوء‌ تغذیه هستند.مصرف مواد غذایی به انداز کم، کم کردن وزن و یک رژیم غذایی کم خاصیت نشانه ‌های بارزی هستند که از سوء تغذیه در سالمند اطلاع می‌دهند.

بسیاری ازسالمندان به بعضی از مشکلات جسمانی مبتلا می ‌شوند که‌ این موضوع منجر به بروز سوء تغذیه در سالمند می گردد و اشتهای سالمند را پایین می آورد یا باعث می‌شود غذا خوردن‌ سالمند با دشواری ‌هایی همراه شود. بعنوان مثال بعضی از امراض مزمن، مصرف دارو، از دست دادن دندان ‌ها، ناتوانی در جویدن مواد غذایی، بیماری ‌های مربوط به دهان و دندان و مشکلات بلع یا جذب مواد غذایی می ‌تواند سبب بروز سوء تغذیه شود. بستری شدن در بیمارستان هم امکان دارد با کم شدن اشتها یا مشکلات تغذیه ‌ای همراه شود. حتی ضعیف شدن حس بویایی و ناتوانی در تشخیص مزه غذا‌ها هم در بی اشتهایی و سوء تغذیه در سالمندان تاثیر دارد.

این را میدانید :  علل و پیامدهای کودکان خیابانی (بخش اول)

عوارض سوء تغذیه در سالمندان

سالمندانی که دچار سوء‌ تغذیه می ‌شوند، در معرض این عوارض جانبی بالقوه هستند:

  • از دست دادن توان و قدرت عضلانی
  • احساس خستگی های مفرط
  • کاهش وزن بدن بدون اینکه قصد کم کردن وزن داشته باشند.
  • احساس افسردگی
  • مبتلا شدن سالمند به کم خونی
  • مبتلا شدن به نقصان حافظه
  • بیمار شدن به طور پی در پی

سوء تغذیه در تمام مراحل زندگی از کودکی تا جوانی و البته میانسالی وسالمندی اهمیت دارد و در صورت بی‌ توجهی به مصرف مواد غذایی مناسب، بوجود می‌آید. برای تشخیص اینکه سالمند سوء تغذیه دارد یا خیر لازم نیست خیلی خودتان را به دردسر بیندازید برای اینکه علائم این مشکل تا حدود زیادی واضح و مشخص هستند.خوردن غذای مناسب در هر سنی اهمیت دارد،‌ اما در دوره سالمندی به منظور پیشگیری از سوء تغذیه در سالمندان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پرستار سالمند ، پرستار بیمار