Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
سوند معده چیست و دلایل استفاده از آن در بیماران | موسسه پرستاری ضربان

نحوه پرستاری از بیماران با سوند معده

سونده معده چیست؟

سوند معده لوله ایست برای رساندن مواد غذایی در زمانی که بیمار توانایی خوردن و آشامیدن مواد غذایی را نداشته باشد؛ در واقع یک تیوپ نازک و بلند از جنس لوله نرم و قابل انعطاف است که غذا را از طریق بینی به معده می رساند؛ همچنین بیمار در بیشتر موارد با سوند معده مرخص شده و به منزل می رود در نتیجه خانواده و یا پرستار بیمار باید نکات لازم را در مورد مراقبت از لوله معده بدانند تا از بروز مشکلات در منزل جلوگیری کنند. ما در این مقاله سعی کرده ایم به زبان ساده نکته های مهم مراقبت از سوند را به شما آموزش دهیم تا شما را راهنمایی کند.

 بیمار مرخص شده با سوند معده

  • غذا و مایعات از تیوب به بیمار داده شود.
  • مراقبت از تیوپ
  • دارو از طریق تیوب به بیمار داده شود.
  • وسایل مورد نیاز برای مایعات از طریق سوند معده
  • سرنگ گاواژ
  • ظرف مدرج
  • ظرف مناسب برای غذای رقیق شده
  • روش گاواژ مواد غذایی:
  • دستهای خود را قبل از شروع به گاواژ بشویید.

دو روش برای چک کردن محل مناسب سوند

بخاطر اینکه از محل درست سوند در معده اطمینان داشته باشید، اول سرنگ گاواژ را به انتهای سوند معده متصل کرده پیستون سرنگ را به طرف بیرون بکشید در این حالت باید یک مایع زرد یا سبز رنگ که محتویات معده است را می بینید که نشان دهنده محل درست لوله است در اصطلاح به این کار گاواژ می گویند.

اگر موقع لاواژ بیشتر از 150 سی سی مایع از معده بیرون بیاید به بیمار نباید وعده غذایی جدید داده شود. در این موقع محتویات را دوباره به درون معده برگردانده و چند ساعت صبر کنید و دوباره چک کنید. در صورتی که با لاواژ نتوانید از محل درست لوله مطمئن شوید 20 سی سی هوا درون سرنگ کشیده و به داخل لوله معده وارد کنید برای این کار دستتان را روی معده گذاشته و ورود هوا را به درون معده چک کنید با این روش متوجه جایگیری درست لوله می شوید.اگر با لاواژ کردن محتویات معده را ندیدید ممکن است لوله جابجا شده باشد در نتیجه باید با پزشک تماس گرفته شود.

سوند معده

 

این را میدانید :  اهمیت ارتباط همیشگی با سالمندان (بخش دوم)

مراحل انجام گاواژ مواد غذایی

حداقل 45 دقیقه غذا در محیط بیرون بماند تا دمای آن نزدیک به دمای محیط شود، بیمار را قبل از شروع گاواژ به حالت نشسته و یا نیمه نشسته قرار دهید و بعد از تمام شدن هم 30 الی 60 دقیقه هم بیمار باید در این وضعیت بماند؛ این کار باعت ریسک آسپیراسیون یعنی وارد شدن مواد غذایی به درون ریه ها را کم کرده و احتمال پنومونی یا عفونت ریه را کمتر می کند.در انتهای سوند معده سرنگ را قرار دهید. حجم مورد نظر را برای بیمار گاواژ کنید به این صورت که مایع را داخل سرنگ گاواژ ریخته و بگذارید به کمک نیروی جاذبه مواد وارد معده شوند ، تا جایی که ممکن است از ورود هوا به داخل معده جلوگیری کنید.

مرحله آخر گاواژ با 30 سی سی آب لوله را شستشو دهید، برای جلوگیری از خارج شدن مواد غذایی کلمپ یا گیره سوند را ببندید، در پایان گاواژ سرنگ را شسته و برای مرحله بعد آماده کنید.

دادن دارو از طریق سوند معده

برخی مواقع به بیمار از این روش دارو داده می شود. فرم بعضی از داروها به صورت مایع است مانند انواع شربت ها که دادن این داروها از روش سوند معده راحت است ولی گاهی مجبور به استفاده از قرص هستیم که باید قرص ها به صورت کامل خرد شوند با این وجود در مورد اینکه آیا تمام قرص ها را می شود خرد کرد یا نه باید با یک داروساز مشورت کنید.

مراحل دارو دادن از طریق سوند معده

مطابق روش های گفته شده در بالا محل لوله را چک کنید، لوله را با 30 سی سی آب قبل از دادن دارو شستشو دهید؛ قرص ها را با دسته هاون خرد کنید و بعد داخل آب گرم حل کرده به طوری که تکه های ریز آن موجب انسداد لوله نشوند. سپس داروهای حل شده را داخل سرنگ کشیده، سرنگ را در انتهای لوله معده قرار داده و محلول را به درون لوله وارد کنید.برخی از داروها همراه با غذا و برخی با معده خالی استفاده می شود پس در مورد چگونگی استفاده از داروها از پزشک خود سوال کنید.

این را میدانید :  رشد مغز کودک و راهکارهایی برای آن

نحوه مراقبت از دهان و بینی

روزانه دو بار در صورت امکان دندان ها را مسواک کنید.برای جلوگیری از زخم فشاری روی بینی، محل ثابت شدن سوند روی بینی را روزانه و یا هر زمانی که شل شد عوض کنید.برای تمیز کردن روزانه بینی می توانید از اپیلکاتور با سر پنبه ای استفاده کنید.مطمئن باشید که چسب روی بینی محکم است هر زمان که لوله معده خارج شد بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

زمان خارج شدن سوند معده یا در صورت بروز مشکل تنفسی در هنگام انجام گاواژ، همچنین در صورت عدم اطمینان از جای گیری صحیح لوله؛ در صورت بروز هر کدام از علایم اسهال، تهوع، رنگ تیره ادرار، یبوست، خشکی دهان و بوی بد ادرار که بیشتر از یک  روز ادامه داشته باشد.

 

جالب است در ادامه بخوانید: نکات نگهداری از سالمند در منزل

روان پریشی در بزرگسالان