5 راهکار موثر و کاربردی برای کنترل عصبانیت در کودکان

دلیل عصبانیت در کودکان

اگر کودک شما نداند که چطور احساساتش را مدیریت کند با بروز ناکامی و احساس خشم، به سرعت شاهد لجبازی، پرخاشگری، بی احترامی در او خواهید شد. در کودکان عصبانیت می تواند به صورت دعوا و آزار دیگران دیده شود، نباید مورد غفلت قرار بگیرد. عصبانیت در کودکان با مشکلات تحصیلی، طرد شدن از طرف همسالان و سلامت روانی ضعیف در سنین بزرگسالی رابطه دارد. اگر کودک شما توانایی کنترل خشم و عصبانیت خودش را نداشته باشد، در این مقاله به 5 راهکار کاربردی اشاره شده است که به او کمک می کند خشم خود را مدیریت کند.

تکنیک‌های مؤثر برای مدیریت خشم کودکان

بسیاری از خانواده ها قانون های خاصی برای عصبانیت دارند که می گوید کدام رفتارها قابل قبول و کدام یک غیر قابل قبول هستند. بعضی خانواده ها اهمیت نمی دهند که درب به هم کوبیده شود یا صدا بالا برود. برعکس برخی خانواده ها تحمل این رفتارها را ندارند.

لیستی تهیه کنید و در آن قوانین خانه خودتان را بنویسید و همچنین انتظاراتتان را در آن معین کنید. داشتن رفتاری محترمانه در هنگام بروز خشم باید موضوع محوری قوانین عصبانیت باشد.

گزینه هایی مثل ممنوعیت پرخاشگری فیزیکی، توهین، فحش و تخریب اموال را در این قانون ها بیاورید تا کودک بداند نمی تواند در هنگام عصبانیت، وسایل را پرتاب کند، بشکند یا با زبان و رفتارش، افراد را اذیت و اشیا را نابود کند.

میان احساس و رفتار تفاوت قائل شود.

خشم و عصبانیت در کودکان احساس طبیعی و سالمی است. ولی درک تفاوت میان احساس خشم و رفتار پرخاشگرانه برای بسیاری از کودکان سخت است. به کودک آموزش بدهید که روی احساسات خود نامی بگذارد، تا بتواند احساس خشم، ناکامی و ناامیدی خود را به بیان درآورد.

این را میدانید :  مشکلات روانی کودکان و نوجوانان چیست

همچنین به کودک بگویید عصبانی شدن موردی ندارد ولی کتک زدن دیگران ممنوع است او را کمک کنید به این درک برسد که در زمان احساس خشم، کنترل رفتارهایش در دست خودش است.

 

عصبانیت در کودکان

 

مهارت های مقابله ای سالم را بیاموزید.

کودکان نیاز دارند راه صحیح برخورد با خشم شان را بیاموزند. به جای اینکه به آنها گفته شود که برادرت را نزن به او توضیح بدهید وقتیکه عصبانی است، می تواند چه بکند. به او بگویید دفعه بعد که عصبانی شدی حرف بزن یا وقتی از دست دوستت عصبانی شدی از او دور شو.

همچنین می توانید از او بپرسید به جای اینکه دوستت را کتک بزنی چه کار دیگری می توانی انجام بدهی؟ با این کار به کودک کمک می کنید راهکارهایی را که در کنار آمدن با خشم مفید است را تشخیص دهد. می توانید جعبه ای را تحت عنوان آرام شدن برای او بسازید  تا در زمان ناراحتی از آنها استفاده کند.

 جعبه را با اشیایی که به آرام‌شدن او کمک می‌کنند، پر کنید مثل کتاب، شکل های رنگ ‌کردنی و ماژیک، لوسیون‌هایی با بوی خوشایند و آهنگ ‌های آرامش ‌بخش. درگیرکردن حواس کودک می ‌تواند ذهن و بدن او را آرام کند.

دورشدن از موقعیت به عنوان راهی برای کمک به کودک استفاده کنید. به او یاد بدهید که می‌ تواند پیش از آنکه خود را بر اثر خشم دچار دردسر کند، ازجایی ‌که هست فاصله بگیرد. وقتی کودک خودش را از موقعیت جدا می‌ کند و چند دقیقه‌ ای را با خود خلوت می‌ کند، آرام می‌ شود.

این را میدانید :  روش و نکات مهم شیر دادن به نوزاد  بعد از زایمان (بخش اول)

مهارت‌های حل‌ مسئله را به کودک ‌تان بیاموزید تا بداند که می‌ تواند مسائل را بدون متوسل‌ شدن به پرخاشگری حل کند.

الگوی مهارت های مدیریت عصبانیت در کودکان

بهترین روشی که می ‌توانید به کودک مدیریت خشم را بیاموزید، این است که به او نشان بدهید در هنگام بروز خشم چگونه برخوردی دارید. اگر کودک شاهد عصبانیت شما باشد، احتمالا همین کار را هم خواهد کرد. اما اگر او شاهد کنارآمدن شما با احساسات‌تان به شیوه ‌ای مهربانانه ‌تر و آرام ‌تر باشد، او هم این روش را انتخاب خواهد کرد.

هرچند، اهمیت دارد که کودک را درمعرض بسیاری از مشکلات دوران بزرگسالی که با آن روبر هستید، قرار ندهید، اینکه او شاهد باشد که چگونه خشم‌ تان را مدیریت می ‌کنید، بسیار مهم است. به مواقعی اشاره کنید که دچار احساس ناکامی می‌ شوید تا کودک متوجه شود که بزرگسالان هم گاهی دچار خشم می‌ شوند.

همچنین به زبان آوردن احساساتتان به کودک یاد می دهد که او هم درباره احساسات خودش حرف بزند. هنگامیکه در حضور کودک کنترل خود را از دست می دهید و عصبانیت را در رفتار نشان می دهید مسئولیت آن را قبول کنید. معذرت خواهی کنید و بگویید که به جای پرخاشگری باید چه می کردید. بگویید: متاسفم که امروز جلوی تو داد کشیدم وقتی عصبانی بودم به جای اینکه صدایم را بالا ببرم باید می رفتم که قدم بزنم تا خشمم فروکش کند.

عواقبت عصبانیت در کودکان

وقتی که کودک از قانون های عصبانیت پیروی می کند او را با نتایج مثبت رفتارش روبه رو کنید، بعنوان مثال سیستم پاداش دهی یا اقتصاد ژنوتی می تواند انگیزه کودک را برای استفاده از مهارت های مدیریت خشم تقویت کند.

این را میدانید :  درمان اگزما و خارش پوست (بخش اول)

هنگامیکه کودک قانون های عصبانیت را زیر پا می ‌گذارد، او را با عواقب رفتارش مواجه کنید. اگر کودک پرخاشگری کرد، بدون تأخیر او را با عاقبت رفتارش مواجه کنید. این عاقبت می ‌تواند، خارج ‌کردن او از موقعیت، محروم‌ کردن از مزایا یا جبران با انجام مقدار بیشتری از کارهای خانه یا قرض ‌دادن اسباب ‌بازی به قربانی صورت بگیرد.

همچنین در صورت نیاز کمک حرفه ای بگیرید. اینکه یک کودک در مدیریت خشم دچار کاستی باشد، غیر طبیعی نیست. ولی با راهنمایی شما، باید شاهد پیشرفت مهارت های مدیریت خشم در کودک باشیم. در صورتی که کنترل عصبانیت در کودکان خارج از کنترل باشد، یا مشکل او بیشتر شود، باید از کمک حرفه ای بهره گرفت. متخصص تربیت شده می تواند احتمال وجود هر گونه مشکل در سلامت روانی کودک را رد شده اعلام کند و برای برنامه ریزی درخصوص مدیریت رفتار کودک به شما کمک کند.

مقالات مرتبط با این موضوع:

روانشناسی کودکان

درمان افسردگی در کودکان