علت و درمان ریسه رفتن کودک

علت و درمان ریسه رفتن کودک

گریه شدید و حبس کردن تنفس در کودک را ریسه رفتن کودک می گویند که در این مطلب دلایل و راهکارهای درمان آن را بررسی می کنیم.

ریسه رفتن کودک

هنگام  ریسه رفتن کودک چه کنیم؟

ریسه رفتن یا حبس کردن نفس یکی از مشکلاتی است که در سنین یک سال و نیم شایع است. کودک به دنبال گرفتن شیشه شیر یا وسیله بازی از او تحریک شده، گریه می کند و در نهایت نفسش قطع می شود که افزایش طول مدت حبس تنفس موجب سیاه شدن دور لب او می گردد.

علت واقعی آن دقیقاً مشخص نشده است، ولی امکان دارد به خاطر مسائل روحی روانی و یا عادتی باشد. آنچه که در این رابطه مهم است عدم وجود ضایعه و اختلال عصبی در مغز است و می توان آن را یک مسئله طبیعی تلقی نمود که در برخی از کودکان وجود دارد .

آیا امکان دارد در موقع ریسه رفتن قسمتی از بدن کودک دچار لرز و انقباضات مکرر همانند تشنج شود؟

در پاسخ باید گفته شود بله، در حدود یک سوم موارد چند انقباض و لرز خفیف در دست، پا یا عضلات صورت از جمله فک یا لب ها رخ می دهد و به سرعت هم برطرف می شود و هیچ مسئله ای را به وجود نمی آورد، ولی درصورت وجود چنین حالتی برای اطمینان خاطر از عدم وجود صرع، بهتر است به پزشک مراجعه شود. گاهی نیز کودک برای مدت کمتر از یک دقیقه بی حال و گیج ومنگ می شود.

این را میدانید :  کودکانی که نباید تنها بمانند (بخش چهارم)

آیا در ایجاد این حالت ارث و ژنتیک دخالت دارد؟

در پاسخ باید گفته شود بله، دیده شده است که در حدود 23% موارد سابقه چنین حالتی در افراد خانواده کودک مبتلا وجود دارد.

ویژگی های ریسه رفتن چیست؟

خصوصیات و ویژگی های ریسه رفتن کودک عبارتند از:

  • همیشه در موقع بیداری اتفاق می افتد.
  • امکان دارد روزی یکبار تا ماهی یکبار اتفاق بیافتد.
  • این حالت در حدود 4% کودکان در سنین کمتر از 6 تا 8 ماهگی اتفاق می افتد، و به ندرت احتمال دارد قبل از 6 ماهگی یا پس از 6 سالگی اتفاق بیفتد.
  • در هنگام بیداری همیشه این اتفاق بوجود می آید.
  • به طور میانگین همیشه کمتر از یک دقیقه طول می کشد و خود به خود بدون هیچگونه اقدامی رفع می شود.

آیا ریسه رفتن باعث صدمات و اختلالات عصبی می شود؟

پاسخ این است که خیر، تقریبا هیچ وقت در اثر ریسه رفتن آسیبی به مغز نمی رسد و در آینده هم هیچ مشکل جسمی یا روحی برجای نمی گذارد.

ریسه رفتن تاچند سالگی باقی می ماند؟

در بیشتر موارد بعد از سن 3 سالگی از بین می رود و در حدود 90% بیماران تا سن 5 الی 6 سالگی به طور کامل بهبود یافته و دیگر دچار حملات نمی شوند و دیگر کودکان نیز به مرور زمان بهبود می یابند.

آیا ریسه رفتن نیاز به درمان خاصی دارد؟

پاسخ این است که خیر، در صورتی که دفعات ریسه رفتن بیش از یکبار در روز باشد و یا بیش از یک دقیقه طول بکشد، اغلب با تجویز یک داوری آنتی کولینرژیک توسط پزشک بهبود یافته و یا دفعات و مدت آن کاهش می یابد. البته رفتار والدین در برخورد با چنین حالتی نیز در بدتر یا بهتر شدن آن بی تأثیر نیست. در سایر موارد نیاز به هیچ نوع درمان خاصی نیست.

این را میدانید :  بیماری ذات الریه در کودکان و نوزادان چیست؟

در موقع ریسه رفتن، والدین چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

برخورد مناسب والدین با چنین ناراحتی در بیشتر موارد موجب بهبودی سریع حمله و حتی کم شدن دفعات حمله می شود، بنابراین به والدین توصیه می شود نکات زیر را رعایت کنند:

  • هیچ وقت اقدام به بازکردن دهان کودک و یا گذاشتن چیزی داخل دهان او نکنید.
  • در هنگام حمله خونسردی خود را حفظ کنید و بدون آنکه کودک متوجه نگرانی و اضطراب در شما شود او را دراز کرده و یک پارچه مرطوب (سرد) روی پیشانی او قرار بدهید.
  • احتیاجی به تنفس مصنوعی یا ماساژ قلبی نیست.
  • طوری رفتار نکنید که کودک برای رسیدن به هدفها و مقصد خود از این حربه و شیوه استفاده کند.
  • بعضی از والدین و پرستار کودک به اشتباه به خاطر تمام کردن حمله و نفس کشیدن، شانه ها یا سر کودک را گرفته و شدیدا تکان می دهند. جدا از این کار اجتناب کنید.

در حالات زیر کودک را بلا فاصله به اولین مرکز درمانی برسانید:

الف – در صورتی که کودک بیشتر از یک دقیقه نفس نکشد.

ب – در صورتی که اختلال هوشیاری بعد از حمله بیشتر از یک دقیقه طول بکشد.