مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟ (بخش دوم)

خون در مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست و چه دلیلی دارد؟

این مطلب در ادامه مطلب قبلی در مورد مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست را  بررسی می کنیم.

هموروئید

بیماری هموروئید، یک بیماری بسیار شایع است که می تواند باعث درد، ناراحتی و یا خارش روده شود و اغلب پس از چند روز خود به خود از بین می روند. البته کرم های موجود است که بهبودی را سرعت می بخشد. هموروئید «رگ های تورم در راست روده است که می تواند باعث خارش و درد شود و در بعضی موارد ممکن است هموروئید را خارج از مقعد مشاهده کنید یا احساس کنید.» تحریک هموروئید یکی از شایع ترین علل خونریزی رکتوم است و بیش از نیمی از ما این را در برخی موارد تجربه می کنیم.

خون در مدفوع سبز نوزاد از دلایل شکاف مقعدی

هر کس که یک شکاف مقعدی را تجربه کرده است، می داند که چقدر دردناک است. اغلب ناشی از یبوست و تنگ شدن، شکاف های مقعدی به راحتی تشخیص داده می شوند. 1 در 10 نفر یک شکاف مقعدی در طول عمر خود را تجربه خواهند کرد، ولی برخی از آنها به علت داشتن عضلات مقعد غیر انعطاف پذیر، نسبت به دیگران بیشتر پریشان هستند.

وجود خون در مدفوع سبز نوزاد از دلایل دیورتیکولیت

دیورتیکولیت توصیف حضور دیورتیکولا است که یک ساختار کیسه مانند است که می تواند از طریق نقاط ضعف در دیواره عضلانی روده بزرگ تشکیل شده است. خونریزی از دیورتیکولیت می تواند زمانی رخ دهد که یک رگ خونی کوچک که در داخل دیورتیکولوم واقع شده است به داخل روده بزرگ خونریزی می کند. دیورتیکولیت، نامی که به التهاب این کیسه ها داده می شود، می تواند درد شدید، متناوب و همچنین تغییرات در عادات روده و حتی تب را ایجاد کند. اگر چه معمولاً بدون درد است، امکان دارد احساس کنید که مقدار زیادی خون در مدفوع شما دیده می شود که می تواند تکان دهنده باشد. کیسه های Diverticula دائمی هستند، ولی یک رژیم غذایی با فیبر بالا، بهترین راه برای مدیریت علائم هستند.

زخم پپتیک از علائم خون در مدفوع سبز نوزاد

این یک افسانه است که زخم ها ناشی از استرس است، در واقع تا 90٪ موارد از طریق یک عفونت باکتریایی هلیکو باکتر پیلوری ایجاد می شود و بقیه به طور معمول از دارو هایی مانند استروئید ها یا NSAI ها ایجاد می شود. گرچه استرس می تواند علایم را بیش از حد تقویت کند، به خصوص در صورتی که موجب تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی شما به عنوان مثال مصرف کافئین و الکل، سیگار کشیدن بیشتر باشد.

زخم معده دردی است که می تواند بر روی پوشش معده و یا دوازدهه که قسمت اول روده کوچک است شکل بگیرد. خونریزی از زخم ها می تواند سبب بروز مدفوع سیاه و تیره شود زیرا اسید معده سبب بروز خون می شود. یکی از بهترین چیزهایی که می توانید برای کم کردن خطر دچار شدن به زخم معده انجام دهید این است که سیگار را ترک کنید. البته سیگار کشیدن به تعدادی از مشکلات سلامتی مرتبط است و ممکن است بر میزان چربی بدن شما تاًثیر بگذارد.

آسیب رادیویی از علائم خون در مدفوع سبز نوزاد

عوارض جانبی رادیو تراپی اغلب در عرض چند روز وجود دارد و می تواند تا دو هفته پس از پایان درمان ادامه یابد. علم پزشکی برای این بیماری پروتکوپاتیزاسیون تابش یا پروستیت است. در نتیجه رادیو تراپی که برای درمان سرطان رحم، تخمدان ها، پروستات یا رکتوم استفاده می شود آسیب به رکتوم است. علائم شامل خون قرمز روشن در مدفوع و یا نیاز فوری برای رفتن به توالت است. بعید به نظر می رسد عوارض جانبی طولانی مدت باشد، ولی قبل از شروع درمان، در مورد همه آنها با شما بحث خواهد شد.

وجود خون در مدفوع از علل گاستروانتریت

20 درصد از جمعیت انگلستان هر سال گاستروانتریت را تجربه می کنند، اغلب با علائم کلاسیک اشکال شکم مواجه می شوند. احتمال  دارد دفع مدفوع بسیار آهسته شود و حاوی مخاط و رگه های خونی باشد. گاستروانتریت عفونت روده است و می تواند از یک ویروس، باکتری یا مسمومیت غذایی حاصل شود. علائم اصلی اسهال است و همچنین می تواند شامل استفراغ، درد شکمی، اسهال، کم آبی و خون، سر درد و درد مفاصل باشد.

در صورتی که زیاد به توالت می روید گاهی اوقات پوست اطراف مقعد می تواند پاره شود. به این معنی است که خون واقعا در مدفوع شما نیست و یا از داخل دستگاه گوارش شما نیست، بلکه علتی بیرونی دارد.

خون در مدفوع از نشانه های IBD

بیماری التهابی روده IBD همانند سندرم روده تحریک پذیر IBS نیست. تخمین زده می شود حدود 300 هزار نفر مبتلا به بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو، دو نوع اصلی IBD هستند. بیماری التهابی روده IBD یک بیماری مزمن است که در آن بخشی از روده ملتهب است. دو نوع اصلی IBD وجود دارد: کولیت اولسراتیو که بر روده بزرگ و بیماری کرون اثر می کند و می تواند بر روی هر بخشی از روده، از جمله روده بزرگ تأثیر بگذارد. هر دو معمولاً باعث اسهال، درد، خستگی، کاهش وزن می شوند. خون در مدفوع معمولاً زمانی رخ می دهد که روده بزرگ تحت تأثیر قرار می گیرد.

در حالی که هیچ درمان برای این بیماری وجود ندارد، می توان از طریق دارو و در بعضی موارد جراحی کنترل شود.

سرطان کولورکتال از دلایل خون در مدفوع سبز نوزادان

سرطان غالباً اولین چیزی است که ابتدا به علت خونریزی در مدفوع به سر مردم می رسد، ولی احتمال این علت در واقع بسیار کم است. سرطان کولورکتال، همچنین به عنوان سرطان روده شناخته می شود، چهارمین شایع ترین سرطان در انگلستان است و بیش از 90 درصد موارد در افراد بالای 50 سال تشخیص داده می شود. سرطان کولورکتال سرطانی است که روی روده بزرگ یا راست روده تاثیر می گذارد. سرطان کولورکتال ممکن است در ابتدا نشانه ای از علائم نداشته باشد. وقتی علائم ایجاد می کند، ممکن است شامل درد شکمی، تغییر در حرکات روده مانند اسهال یا یبوست، خون در مدفوع، خستگی باشد. با در نظر گرفتن سرطان، اضطراب و استرس غیر ضروری ایجاد می شود، پس قبل از هرگونه نتیجه گیری، با پزشک خود مشورت کنید.

مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟ (بخش اول)