مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟ (بخش اول)

مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟ (بخش اول)

طی تحقیقات بعمل آمده نشان داده شده است که مدفوع نوزاد هر رنگی که باشد علتی پشت آن نهفته است که گاه طبیعی است و گاه نگران کننده، اولین مدفوع نوزاد نیز به رنگ سبز تیره و چسبناک می باشد.

مدفوع سبز نوزاد

مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟ آیا باید نگران باشیم؟

یکی از بهترین نشانه ها که می تواند مادران را از بیماری های نوزاد خود مطلع سازد توجه به رنگ مدفوع است. برای اینکه هر رنگ از مدفوع کودک علت هایی دارد. دراین مطلب از بارداری و نوزاد شما را با علت سبز بودن مدفوع نوزادان آشنا می کنیم.

اولین مدفوع نوزاد چه رنگی است؟

اولین مدفوع نوزاد، سیاه مایل به سبز تیره و چسبیده است و مکونیوم نام دارد که از مایع آمنیوتیک، مخاط، سلول های پوستی و چیز های دیگر مصرف شده در دوران جنینی تشکیل شده است. این مدفوع بوی خاصی ندارد و رنگ سبز آن به دلیل پیگمان های صفراوی است. با طی شدن چند روز از تولد کودک مدفوع او روشن تر می شود و سبز روشن تر می گردد و چسبندگی آن نیز کمتر می شود. این تغییر رنگ در مدفوع کودک نشادن دهنده خوب عمل کردن روده و معده و هضم شیر است.

مدفوع طبیعی کودک چه رنگی است؟

مدفوع نوزاد در صورت استفاده از شیر مادر شل و زرد خردلی رنگ است که بوی ترشیدگی اسیدی دارد و تا هنگامی که فقط از شیر مادر تغذیه کند و چیزی به جز آن نخورد، همین طور است. نوزادی که از شیر خشک تغذیه می کند رنگ مدفوع زرد کم رنگ دارد و مدفوع او سفت و مختصری قلیایی یا خنثی است و بوی زیاد می دهد.

دفعات مدفوع در نوزادان

تعداد 4 تا 7 نوبت دفع موفوع در نوزادان شیر مادرخوار طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد اما کودکانی که با شیر خشک تغذیه می کنند دفعات مدفوع کمتری دارند.

دلیل سبز بودن مدفوع نوزاد در 6 هفته اول تولد

مدفوع نوزاد در شش هفته اول بدو تولد، سبز روشن است و دارای تکه های سفت صابونی شکل می باشد که این حالت طبیعی است. این تکه ها به رنگ سفید با پوشش زرد یا قهوه ای هستند که در مدفوع اکثریت نوزادان دیده می شوند و مربوط به لخته های کازئین هستند.

آیا مدفوع سبز نوزاد نوزاد نشانه سرما خوردگی اوست؟

در شش هفته ابتدای تولد شاید رنگ مدفوع سبز روشن باشد که طبیعی است و برخلاف باور برخی ها کودک سرما نخورده است .

دلیل مدفوع سبز تیره نوزاد

در صورتی که رنگ مدفوع نوزادتان سبز تیره است شیر خشک حاوی آهن به او داده اید و یا اگر نوزادتان شیر خودتان را تغذیه می کند و به او مکمل آهن می دهید احتمال دارد که رنگ مدفوع او سبز تیره گردد. این اتفاق در صورتی نگران کننده نیست که میل کودک به غذا کم نباشد. ولی در صورتی که کودکتان بی میل شد و مدفوع او سبز رنگ گشت، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

علت مدفوع سبز روشن نوزاد

زمانی که شیر مادر بسیار رقیق و شیرین تر است و کودک از این نوع شیر بسیار بیشتر از شیر غلیظ تر و چرب تر دریافت می کند، مدفوع او به رنگ سبز روشن در می آید. این وضعیت نگران کننده نیست و در دوره های گذرا از شیر دهی رخ می دهد. برای بهبود این وضعیت، مادر باید از هر دو سینه، کودک خود را شیر دهد.

یک علت مهم دیگر سبز بودن مدفوع نوزاد

سبز بودن مدفوع شیرخوارتان به علت کار کردن سریع شکم کودک است که رنگدانه های صفراوی فرصت تغییر رنگ را در روده پیدا نمی کنند. همچنین مادران شیر ده باید مصرف غذا های نفاخ را محدود کنند، چون روی شیر مادر تأثیر می گذارد و ترکیبات موجود در آم از طریق شیر وارد بدن نوزاد می شود.

مدفوع سبز نوزاد نشانه چیست؟

نکته مهم: در صورتی که رنگ مدفوع نوزاد، مایل به سبز باشد و دارای رگه های لزج لعاب دار و براق باشد، نشان دهنده وجود موکوس در مدفوع است که نشانه عفونت یا آلرژی است و اگر بیش از دو روز طول بکشد باید به پزشک مراجعه شود.

دلیل که چرا خون در مدفوع شما وجود دارد، دلیل و علت این حالت نگران کننده چه می تواند باشد؟

وجود خون در مدفوع غیر عادی بوده و ممکن است جایی از دستگاه گوارش دچار خونریزی شده باشد. بسیاری از مبتلایان به این بیماری به دلیل خجالت کشیدن، خیلی دیر اقدام به درمان این بیماری می کنند. این همیشه علتی برای نگرانی نیست. مشاهده خون در روده شما ممکن است یک تجربه بسیار استرس آور باشد.

این اتفاق بین 10٪ از بزرگسالان در هر سال بروز می کند، ولی علل می تواند متفاوت باشد و اغلب اوقات به عنوان مقدار کمی خون قرمز روشن بروز می کند، به این معنی است که از پایین ترین نقطه روده آمده است. شما همیشه باید به پزشک مراجعه کنید ، ولی در صورتی که مدفوع به نظر چسبناک و سیاه و یا آلو رنگ باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا دلیل آن را بدانید، در این بخش از مطلب به بررسی 8 دلیل و علت اصلی وجود خون در مدفوع خواهیم پرداخت.

«ادامه دارد….»