مشکلات زندگی سالمندان

مشکلات زندگی سالمندان

امروزه تحولات شهرنشینی تغییرات بسیاری را در خانواده بوجود آورده است. و این تغییرات شهرنشینی در بیشتر کشور های در حال توسعه سنت های حمایتی خانواده از افراد سالمند را در هم می ریزد و مشکلات زندگی سالمندان را بوجود بیاورد.

مشکلات زندگی سالمندان

طی گزارشات به عمل آمده از تحقیق در مورد سالمندان کشور در زندگی شهرنشینی، مشکلات و نیازهای آنها را این گونه بیان می شود:

 1. تنها زندگی کردن سالمند
 2. بیماری های جسمی
 3. مشکل گذراندن اوقات فراغت
 4. نداشتن منبع درآمد مستقل و یا میزان درآمد پایین
 5. آشنایی نداشتن با فضای مدرن
 6. مشکل در انجام فعالیت های روزانه
 7. نیاز به حمایت عاطفی و انواع حمایت های اجتماعی
 8. لذت نبردن از عمر و زمان خود

بیماری های جسمانی در سالمند

 • کم شدن قدرت شنوایی

از بیماری های مهم در سالمندی کم شدن شنوایی در سالمند است. به طوری که روی کیفیت زندگی تأثیر گذار است، به همین جهت توصیه می شود که حتماً از سمعک استفاده نمایند.

 • عفونت ادرار در سالمند

زنان بیشتر از مردان به عفونت ادراری دچار می شوند. کم شدن شدید در سطح استروژن بعد از یائسگی باکتری ها را تشویق به رشد در مجرای ادرار می کند. در مردان پروستات بزرگ شده می تواند خروج ادرار را کند کرده و موجب عفونت شود. در نتیجه در هر دو گروه پیری اعصاب مثانه، موجب جمع شدن ادرار شده و یک محیط برای رشد باکتری ایجاد می کند.

 • کم شدن خواب در سالمند

بیشتر سالمندان با مشکل خواب روبرو هستند. بی خوابی قسمتی از روند پیری به حساب نمی آید باید به درمان آن پرداخت. خواب باعث می شود سیستم ایمنی بدن برای مقابله با میکروب ها و عفونت ها تقویت شوند. در صورتی که پیر خواب کافی نداشته باشند، دچار مشکلات می شوند.

 • زمین خوردن سالمند

عوامل مختلفی از جمله سرگیجه، عدم تعادل، درد مفاصل و … در زمین خوردن سالمند نقش دارد. زمین خوردن سالمند یکی از نگرانی های افراد سالمند و خانواده محسوب می شود. از این رو خانواده و پرستار سالمند باید دقت کافی در مراقبت سالمند داشته باشد. اگر او بیشتر از 5 یا 6 دارو در روز مصرف می کند، به خاطر تداخل دارو امکان سرگیجه و عدم تعادل در وی دیده می شود. همچنین موانع در محیط مثل صندلی ها و توالت هایی که خیلی کوتاه هستند و سطوح لغزنده و استفاده از کفس های نامناسب، منجر به زمین خوردن سالمند می شود.

 • اختلالات پوستی در سالمند

با بالا رفتن سن، سلول های بدن هم دچار پیری می شوند و در نتیجه پوست با همه سلول ها تغییر کرده و مشکلاتی پیدا می کند که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود:

 • چین و چروک پوست: مهم ترین علت چروک پوست نور آفتاب است.
 • تومورهای پوستی: امکان دارد ضایعات پیش سرطانی از دوران کودکی در پوست وجود داشته و در دوران سالمندی بروز کند. از رایج ترین سرطان های پوستی سرطان پایه ای پوست و سلول های سنگفرشی پوست است.
 • خشکی پوست: پایین آمدن بافت چربی موجب افزایش دفع آب از طریق پوست و خشکی شده و پوست ترک می خورد و دچار خارش شدید می شود.
 • کبودی و خون مردگی: شایع ترین علت کبودی پوست مصرف داروهای ضد انعقاد است که در سالمندان مبتلا به بیماری قلبی برای جلوگیری کردن از لخته شدن خون استفاده می کنند.
 • تأخیر در ترمیم زخم: در سالمند پوست آسیب پذیرتر است و ترمیم زخم آهسته تر از یک فرد جوان انجام می شود. گاهی نیاز است برای جلوگیری از عفونت، به پزشک مراجعه شود.

کاربران عزیز برای مشاوره می توانید با مؤسسه ضربان تماس حاصل نمایید و همچنین کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما در خصوص پرستار بیمار، پرستار کودک و پرستار سالمند می باشند.