مشکلات و عوامل بروز بینایی در کودکان

مشکلات و عوامل بروز بینایی در کودکان (قسمت اول)

شناختن مشکلات و عوامل بروز بینایی در کودکان در دوران اولیه زندگی کودک می تواند تاثیر بسیار مهمی در حفظ بینایی او بازی کند، بنابراین با شناسایی بموقع مشکلات بینایی در کودکان از ضعف شدید بینایی یا کوری کودک جلوگیری می شود.

مشکلات و عوامل بروز بینایی در کودکان

در حال حاضر کمتر افرادی هستند که نداند معاینه های دوره ای چشم پزشکی تا چه میزان لازم است و از بوجود آمدن مشکلات و عوارضی چشمی جلوگیری می کند، ولی بسیاری هم هستند که نمی دانند چه عواملی موجب بروز مشکلات بینایی در کودکان می شود ما در این مقاله شما را با اینها آشنا می کنیم.

آشنایی با عواملی که مشکلات بینایی کودکان را افزایش می دهد

آیا تاکنون بینایی کودکتان را تست کرده اید و یا به فکر معاینه چشم او افتاده اید، سن کودکی طلایی ترین زمان برای رسیدگی به مشکلات بینایی اطفال است. معاینات سالانه بینایی سنجی که از نوزادی شروع می شود برای کودکان مفید و ضروری است. همچنین برای کودکانی که مشکلات بینایی دارند در سال بیشتر از یک بار باید این معاینات را انجام دهند.

عواملی که احتمال بروز مشکلات بینایی در کودکان را افزایش می دهد عبارت اند از:

  • داشتن سابقه بیماری چشم در خانواده مثل آب مروارید.
  • مادرانی که در دوران بارداری عفونت هایی از قبیل سرخچه، ایدز، تبخال و یا بیماری های مقاربتی داشته باشند.
  • داشتن وزن کم موقع تولد و یا زودتر از موعد به دنیا آمدن.

اهمیت تشخیص زود هنگام مشکلات بینایی کودکان

  • داشتن مشکل سیستم عصبی که به طور معمول با علامت هایی مثل تشنج یا کند شدن رشد دیده می شود.
  • مادرانی که شغل سختی دارند.
این را میدانید :  رشد مغز کودک و راهکارهایی برای آن

چقدر زودتر معاینه چشم می تواند نتیجه بخش باشد؟

امروزه پس از تولد پزشکان تست بینایی انجام می دهند تا بتوانند مشکلات عمده در نوزادان را هر چه زودتر تشخیص دهند. پس از آن در سن ورود به مدرسه ارزیابی چشم به صورت منظم صورت می گیرد. علاوه بر تمام اینها سالانه باید کودکان توسط پزشک اطفال تست شوند. آنها مواردی مثل ضعف بینایی و انحراف چشم را بررسی می کنند. در صورتی که نور قرمز در چشمهای کودک دیده نشود امکان دارد مشکلاتی مثل آب مروارید یا مسائل دیگری وجود داشته باشد. همچنین پزشک سوالاتی هم در مورد وجود مشکلات بینایی خانوادگی آنها می کند. به طور کلی برنامه غربالگری کودک می گوید برای مراجعه به چشم پزشکی احتیاجی نیست مگر مشکلی وجود داشته باشد که این مشکلات هم در معاینه هایی که پزشک اطفال انجام می دهد مشخص می شود.

رایج ترین بیماری های چشمی در کودکان را بشناسید

 چشم بعنوان یکی از اعضای بدن مهم ترین کارکرد را در شناختن و کشف دنیای اطراف انسان دارد. رشد بینایی در لحظه تولد کامل نیست و این روند تا حدود 2 سالگی ادامه دارد. همچنین مشکلات بینایی در بین کودکان بسیار رایج است ولی با وجود این امکان دارد کمتر مورد توجه قرار بگیرد. با اینکه بعضی از مشکلات چشمی را می شود با تجویز عینک رفع کرد، بعضی دیگر هم به توجه و مراقبت های پزشکی بیشتری احتیاج دارند و هر چه زودتر متوجه علائم آن شوید بهتر است.

در کودکان بیماری های چشمی علائم شایعی دارند والدین و پرستار کودک با دیدن این علائم کودک را برای معاینه نزد پزشک می برد، اما بیماری های چشمی دیگری هم وجود دارد که بدون علامت هستند و در صورتی که تشخیص داده نشوند زمان طلایی درمان از دست خواهد رفت. در مقاله بعدی به چند بیماری مهم چشم در کودکان اشاره می کنیم.

این را میدانید :  انواع زخم ها