Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
میکروسفالی در نوزادان و عوامل موثر در ایجاد آن| موسسه پرستاری ضربان

علل ایجاد میکروسفالی در نوزادان

میکروسفالی چیست؟

پزشک می تواند رشد کودک را به روش های گوناگونی اندازه گیری کند بعنوان مثال برای بررسی رشد عادی نوزاد، قد و وزن او بررسی می شود. یک روش دیگر برای بررسی رشد نوزاد اندازه گیری محیط سر یا اندازه سر او می باشد. این اندازه گیری خیلی مهم است چون نشان می دهد که وضعیت رشد مغز در چه وضعیتی است. در صورتی که مغز رشد مناسبی نداشته باشد امکان دارد به بیماری میکروسفالی در نوزادان دچار شده باشد؛ در بیماری میکروسفالی سر نوزاد نسبت به دیگر کودکان همسن و سال کوچکتر است و ممکن است زمان بدنیا آمدن این بیماری وجود داشته باشد یا در دو سال ابتدایی او بوجود بیاید. این بیماری هیچ گونه درمانی ندارد ولی تشخیص و درمان می تواند وضعیت بیماری را بهبود دهد.

علت میکروسفالی در نوزادان چیست؟

میکروسفالی در نوزادان به جهت رشد غیر عادی مغز است و می تواند زمانی دیده شود که نوزاد در رحم قرار داشته یا در ابتدای دوران نوزادی . همچنین بیماری های ژنتیکی نقش بسزایی در پیدایش میکروسفالی دارد. بیماری‌های ژنتیکی که باعث بروز میکروسفالی می شوند از این قرارند:

سندرم گریه گریه

کودک مبتلا به این بیماری گریه خاصی با صدای زیری دارد که شبیه به گریه گربه است. خصوصیات رایج این سندرم از این قرار است: عضلات ضعیف، ناتوانی ذهنی، کمبود وزن زمان به دنیا آمدن، چشم های از هم دور، فک کوچک و گوش های پایین.

سندرم کورنلیا دی لانگ

این اختلال سرعت رشد کودک را در داخل و خارج از رحم کم می کند. مشکلات هوشی شدید، ناهنجاری های مربوط به دست و بازو و خصوصیات صورتی خاص از علائم میکروسفالی در نوزادان است. بعنوان مثال نوزادانی که به سندرم کورنلیا دی لانگ مبتلا هستند به طور معمول ابروهایی دارند که در کنار یکدیگر و در قسمت میانی رشد کرده و همچنین گوش آنها پایین تر بوده و بینی و دندان های کوچکی دارند.

این را میدانید :  مهد کودک یا سپردن کودک به مادر بزرگ و پدر بزرگ؟

سندرم داون

به این نوع بیماری تریزومی 21 هم می گویند که دارای ویژگی های نظیر: عضلات ضعیف، تاخیرهای شناختی، ناتوانی هوشی خفیف تا متوسط، خصوصیات صورت مثل چشم های بادامی، صورت گرد و صورتی کوچک، سندرم روبین اشتاین طبیعی.

ابتلا به میکروسفالی در نوزادان موجب می شود، کوتاه تر از حالت عادی هستند و دارای انگشتان شست و پای بزرگ، ناتوانی هوش و به طور معمول در دوران کودکی می میرند.

میکروسفالی در نوزادان

 

عوارض بیماری میکروسفالی در نوزادان

 کودکی که بیماری میکروسفالی تشخیص داده می شود عوارض جانبی خفیف تا شدید را تجربه می کنند و کودکانی که عوارض خفیف دارند امکان دارد از هوش عادی برخوردار باشند. در نتیجه محیط سرشان نسبت به سن و جنسیت شان کوچکتر است.

در بیمارانی که علائم شدید دارند امکان دارد موارد زیر را تجربه کنند:

  • انحرافات صورت
  • تشنج
  • ناتوانی هوشی
  • تاخیر در عملکرد حرکتی
  • بیش فعالی
  • تاخیر در گفتار
  • کوتاهی قد
  • عدم تعادل و هماهنگی بدن
  • تشخیص بیماری میکروسفالی

پزشک توسط دنبال کردن روند رشد کودک بیماری را تشخیص می دهد. بعد از بدنیا آمدن محیط سر او را اندازه گیری می کند و این کار در طی دو سال ابتدایی زندگی او ادامه دارد. والدین و پرستار کودک هر گونه تغییری در رشد نوزاد را ثبت کرده و به پزشک باید اطلاع بدهند.

درمان میکروسفالی

بیماری میکروسفالی در نوزادان هیچ درمانی ندارد. روند درمانی روی مدیریت عوارض جانبی این بیماری تمرکز خواهد کرد در صورتی که عملکرد حرکتی کودک با تاخیر مواجه است ممکن است کاردرمانی برای او مفید باشد. اگر در گفتار زبانی تاخیر بوجود بیاید، گفتار درمانی می تواند مفید باشد.در صورت تشخیص بیماری والدین به یک پشتوانه برای حمایت و کمک نیاز دارند. موسسه ضربان آماده ارائه خدمات رسانی به این خانواده ها می باشد. شما می توانید با کارشناسان این موسسه تماس گرفته و از خدمات پرستار بیمار، بیمار کودک، پرستار سالمند استفاده نمایید.

این را میدانید :  کودکانی که نباید تنها بمانند (بخش دوم)

آیا می‌توان از بیماری میکروسفالی پیشگیری کرد؟

پیشگیری از میکروسفالی در نوزادان همیشه ممکن نیست، به خصوص وقتی که علت بیماری ژنتیک باشد. در صورتی که فرزندتان به این بیمار مبتلا است بهتر است پیش از دوباره بچه دار شدن به دنبال مشاوره ژنتیکی باشید. چکاپ های قبل از زایمان به پزشک این امکان را می دهد تا بیماری های مادری مثل فنیل کتونوری غیر قابل کنترل در مادر تشخیص داده شود. همچنین مراقبت در دوران قبل از زایمان و دوری از مصرف الکل یا مواد در بارداری ممکن است به پیشگیری از میکروسفالی کمک کند.

انواع زخم ها

پرستار نوزاد

پرستار کودک