Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
حرف زدن با کودکان و نکات مهمی که والدین باید رعایت کنند | موسسه پرستاری ضربان

نحوه صحیح حرف زدن با کودکان

اهمیت نحوه حرف زدن با کودکان

معمول والدین و پرستار کودک آگاهی دقیقی از سطح شناختی کودک  و نحوه صحیح حرف زدن با کودکان ندارند و آن را نادیده می گیرند و نمی دانند که صحبت هایشان تا چه اندازه برروی روح و روان فرزندشان تأثیرگذار است. در حالی که کودک با همان سطح شناختی که در هر مرحله از رشد خود به دست می آورد به تعبیر و تفسیر آنچه می شنود می پردازد.

در این مقاله به چند مورد از موقعیت هایی که والدین بی هیچ توجهی حرف ها یا کلماتی را به کودکان خود می گویند که اثر مخربی برروحیه آنها می گذارد اشاره شده است.

بالا بردن عزت نفس هنگام حرف زدن با کودکان

برای بالا بردن عزت نفس کودکان، بارها و بارها از جمله های زیر در طول روز استفاده کنید: «من مامان و بابای تو هستم و همیشه از تو مراقبت می کنم»، «من پرستار تو هستم و تورو دوست دارم»، «من به تو افتخار می کنم.» سعی کنید این جمله ها را بدون هیچ قید و شرطی به کار ببرید، نه به خاطر انجام دادن کاری. بطوریکه اگر وقتی کودک شما نمره بیست گرفت یا اتاقش را تمیز کرد، به او بگویید دوسست دارم یا به تو افتخار می کنم، این کار به این معنی است که به شرط اینها من دوستت دارم و به تو افتخار می کنم نه در هر حالتی.

تحقیر نکردن زمان حرف زدن با کودکان

کودک می گوید در آینده می خواهم مهندس یا دکتر بشوم، والدین در جواب می گویند بله حتما با این درس خواندنت مهندس هم می شی، با این نمره های ریاضیت، تو دیپلمت را بگیری ما جشن می گیریم! بیچاره اون مریض هایی که زیر دست تو باشن. این جمله ها بازدارنده انگیزه هستند و عزت نفس کودک را کمتر می کند. او دائم به این جمله فکر می کند و به خود می گوید که من هر چقدر هم که تلاش کنم به اینها نخواهم رسید پس دیگر تلاشی نمی کند. در این شرایط بهتر است بگوییم بله حتما اگر تلاش کنی می تونی یک پزشک خوب بشی.

حرف زدن با کودکان

عدم تنبیه عاطفی موقع حرف زدن با کودکان

کودک را از خودتان محروم نکنید، حتی در کلام. هیچ وقت از جمله های زیر برای کودکتان استفاده نکنید:

این را میدانید :  علت و درمان ریسه رفتن کودک

«من دیگه دوستت ندارم»، «من دیگه مامانت/ بابات نیستم»، «تو دیگه بچه من نیستی»، «می ذارم از دستت می رم»، «مامان از دست تو غصه خورده، مریض شده»، «من می خوام مامان یکی دیگه بشم». به جای اینکه به کودک بگویید دیگر دوستت ندارم، به طور مشخص و مصداقی به او بگویید آن کار زشت یا نادرستی که انجام دادی را دوست ندارم چون به این دلایل اشتباه بود، پس دیگر نباید آن را تکرار کنی. با این روش، کودک متوجه می شود با شخصیتِ او مشکلی ندارید، بلکه کار اشتباه او را نمی پسندید. والدین باید دقت کنند که برای تربیت فرزند خود از مهر و عاطفه و محبتی که میان آنهاست مایه نگذارند و به اصطلاح ماجرا را احساسی نکنند، بلکه با منطقی در سطح فهم کودک، نادرستیِ کارش را برای او توضیح دهند و درخواست خود را به طور روشن بیان کنند.

خوب با هم دعوا کنید

والدین باید در هنگام بحث و مشاجره از به کار بردن جملاتی که باعث اضطراب کودک می شود، خودداری کنند. آنها باید دقت کنند که همانطور که مجاز هستند تنها بخشی از رابطه عاشقانه خود با همسرشان را جلوی کودک نشان بدهند و بیش از آن اجازه ندارند و باید در خلوت خودشان به عشق ورزی به دور از چشم کودکانشان بپردازند، در مورد جر و بحث و دعواهایشان نیز باید به همین صورت عمل کنند.  والدین نباید اوقات خوش خود را دور از چشم کودک سپری کنند و بحث های خود را تمام قد جلوی کودک بیاورند. کودک نیازمند محیطی امن در خانه است و نیاز دارد بتواند به والدین و صمیمیت بین آنها و خودش اطمینان کند.

این را میدانید :  علل ایجاد میکروسفالی در نوزادان

غیر واقعی تعریف نکنید

هنگام حرف زدن با کودکان عباراتی مانند «تو بهترین پسر دنیایی»، «تو زیباترین دختر دنیایی» بکار نبرید، کودک با این جملات همیشه از خود چنین انتظاراتی خواهد داشت. بعد بزرگ می شود و می بیند از او زیباتر و باهوش تر و بهتر هم هست، در نتیجه عزت نفس او پایین می آید؛ چون همیشه از خودش انتظار بهترین را دارد و این موضوع مدام او را آزار می دهد.

زود بزرگش نکنید

هرگز از جمله هایی مثل «تو دیگه بزرگ شدی»، «این کار بچه کوچولوهاست، تو دیگه بچه نیستی» استفاده نکنید چون که او را از دنیای کودکی، به دنیای بزرگسالی می برید و کودک دیگر از خود انتظار کودکی ندارد و این در حالی است که رفتار بزرگسالانه هم خارج از حد و توان اوست؛ بنابراین اعتماد به نفسش پایین می آید.

لقبی به کودک ندهید

والدین می توانند هر چیزی، هر اصطلاح و یا لقب و برچسبی را از محیط برداشته، تبدیل به رفتار و بعد به عادت و سپس آرام آرام تبدیل به ارزش ها و باورهای کودک و در نهایت تبدیل به هویت او کنند. در نتیجه برچسب زدن زمان حرف زدن با کودکان باعث می شود شما ناخودآگاه آن لفظ را به هویت و شخصیت کودکان تبدیل کنید. مثلا والدینی که به کودک خود برچسب خجالتی، دروغگو، دزد، نق نقو یا شلخته می زنند، باعث می شوند کودک به کم کم باور کند که اینگونه است و این صفت را جزیی از شخصیت خود بداند.

بنابراین کودک بعد از چندی باور می کند که شلخته یا دست و پا چلفتی است. با توجه به تاثیر تکرار واژه ها و صفت ها در شکل گیری شخصیت کودکان، والدین می توانند ویژگی ها یا رفتارهای مثبت همچون سلام کردن، مسواک زدن یا کتاب خواندن را مرحله به مرحله از محیط وارد هویت کودک کنند .

این را میدانید :  مددکار اجتماعی کیست؟ (قسمت دوم)

اختلال رفتاری در کودک

درمان حسادت در کودکان