نشانه های نگران کننده بعد از ضربه خوردن به سر کودک (بخش اول)

نشانه های نگران کننده بعد از ضربه خوردن به سر کودک (بخش اول)

نشانه های زیادی است که بعد از ضربه خوردن به سر کودک دیده می شود. از علائم بارز ضربه خوردن به سر کودک، استفراغ و تشنج است که با دیدن این علائم والدین و پرستار کودک فوراً کودک را باید به بیمارستان ببرند.

علائم ضربه خوردن به سر کودکان

همه کودکان مدام در حال جنب و جوش و پر انرژی و پر تحرکند و در صورت غفلت والدین، احتمال زمین خوردن و آسیب دیدن آنها بسیار بالاست. آنها با مفهوم خطر، برخورد با اشیاء و سقوط و … آشنا نیستند و به همین خاطر، بدون هر گونه ترسی کارهای خطرناکی انجام می دهند که انجام آنها موجب وارد شدن ضرباتی به سر کودک می شود و عواقب دیر رس و جبران ناپذیر مغزی را برای او به وجود می آورد.

جمجمه بافت استخوانی محکمی است که سبب پیشگیری از وارد شدن بسیاری از آسیب ها می شود. در ضربه های شدید وارد شده به سر که به صورت تکانه هستند، اعصاب و عروق مغز آسیب می ببینند و احتمال شکستگی جمجمه وجود دارد.

شکستگی استخوان جمجمه باید به مرور زمان جوش بخورد، ولی کودکانی که دچار این آسیب شده اند باید از نظر خونریزی داخل مغز بررسی شوند. هنگام وارد شدن ضربه به سر کودک، کودک باید 24 ساعت در بیمارستان یا در منزل توسط والدین تحت نظر باشد و والدین و پرستار کودک باید به چند علامت مهم در کودک که در این بخش به آن پرداخته ایم، توجه کنند.

این را میدانید :  زمان مناسب برای بیرون بردن نوزاد از خانه

علائم مهم هنگام ضربه خوردن به سر کودک

  • استفراغ کودک یکی از علائم پر خطر

یکی از علائمی که باید هنگام وارد شدن ضربه به سر کودک به آن دقت نمود، استفراغ تکرار شونده کودک است که نشان دهنده افزایش فشار داخل جمجمه می باشد.

  • تشنج کودک را جدی بگیرید

بعضی کودکان پس از ضربه به سر تشنج می کنند. بالا رفتن مردمک چشم های کودک، لرزیدن دست و پا، قفل شدن دهان و … از علائم تشنج است. تشنج گاهی در 48-24 ساعت اول و گاهی هم در طول هفته اول و بعد از 48 ساعت اول اتفاق می افتد. این احتمال وجود دارد 2 سال بعد از ضربه هم کودک تشنج کند. بعضی از کودکانی که دچار تشنج هستند، قبلا به سرشان ضربه شدید وارد شده است.

نشانه های خطر بعد از ضربه خوردن سر کودک

  • بیهوش شدن کودک

در صورتی که کودک بعد از وارد شدن ضربه به سر گریه کند و پس از مدتی از حال برود و یا بدون گریه بیهوش شود، خطرناک است و باید کودک را نزد پزشک ببرید. در صورتی که کودک بلافاصله بعد از افتادن بیهوش شود و دو دقیقه بعد به هوش بیاید، نسبت به زمانی که کودک بعد از چند دقیقه بیهوش شود، خطر کمتری دارد اما در صورتی که به سر کودک ضربه وارد شود و کودک بعد از گریه بلند شود، نگرانی زیادی وجود ندارد.

  • خروج مایع از گوش و بینی کودک

اتفاقی که امکان دارد بر اثر ضربه به سر کودک رخ دهد، خارج شدن مایع آبکی که همان مایع مغزی- نخاعی نام دارد از گوش یا بینی کودک است که در اثر ضربه به جمجمه ایجاد شده و ممکن است موجب عفونت و مننژیت مغزی شود.

  • کبودی پشت گوش و زیر چشم علت شکستگی در قاعده جمجمه

از علائمی که بعد از ضربه به سرکودک، والدین باید به آن دقت کنند این است که ایجاد کبودی پشت گوش و زیر چشم کودک به علت شکستگی در قاعده جمجمه و خونریزی است.

این را میدانید :  آسم و تنگی نفس در کودکان

علائمی که خبر از خطرناک بودن ضربه به سر کودک می دهند

  • خواب آلودگی کودک خطرناک است؟

کودکانی که به سر آنها ضربه وارد می شود در 24 ساعت اول احتمال دارد دچار خواب آلودگی شوند، که همین خواب آلودگی یکی از عوامل خطر است. مادران به علت شناخت الگوی خواب فرزندان خود باید بعد از ضربه خوردن سر فرزندشان به الگوی خواب او دقت کنند و در صورتی که الگوی خواب کودک بعد از ضربه تغییر کرد و کودک بیشتر دچار خواب آلودگی شد، کودک را نزد پزشک ببرند.

البته کودکان در طول روز می خوابند یا ممکن است حادثه در ساعات پایانی روز و هنگام خواب شبانه اتفاق افتد که باید مادران این مورد را در نظر بگیرند و اگر ضربه هنگام شب اتفاق افتاد، باید کودک را حداقل 1 تا 2 ساعت بیدار نگه دارند تا مطمئن شوند که کودک خواب آلوده نیست.

  • انحراف چشم در کودک

یکی از علائم دیگری که نشان دهنده وارد شدن آسیب جدی به سر کودک است انحراف چشم بعد از ضربه می باشد.

«ادامه دارد…»