Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
نشانه های نگران کننده بعد از ضربه خوردن به سر کودک (بخش دوم) | موسسه پرستاری ضربان

نشانه های نگران کننده بعد از ضربه خوردن به سر کودک (بخش دوم)

اقدامات اولیه بعد از ضربه سر کودک

بعد از معرفی علائم مهم پس از ضربه خوردن سر کودک، حالا نوبت به اقداماتی می رسد که بعد از این اتفاق باید انجام داد.

– در این مواقع برای مطمئن شدن از سلامت کودک، بهتر است کودک را نزد جراح مغز و اعصاب ببرند. همچنین پزشکان متخصص اورژانس هم می توانند برای اطمینان از سلامت کودک او را معاینه کنند و میزان تعادل و خواب آلودگی او را بسنجند. در صورت مرخص شدن کودک، والدین و پرستار کودک باید به حرکات و رفتار کودک دقت کنند و در صورت مشاهده هر علامتی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

– در صورت ایجاد شکستگی روی جمجمه، ترک دانه های ریزی مانند کیست دراین ناحیه در اثر فشار داخل جمجمه به وجود می آید که والدین باید در مورد این موضوع با پزشک مشورت کنند.

– در صورتی که خونریزی داخل مغز حاد و شدید باشد جراح باید جمجمه را باز و خون را تخلیه کند، ولی اگر خونریزی خفیف باشد پزشک باید کودک را 1 تا 2 روز در بیمارستان بستری کند و تحت نظر بگیرد تا خون به مرور جذب شود، ولی پیگیری تا 2 سال الزامی است.

– در صورت خونریزی خفیف، علامتی در سی تی اسکن نشان داده نمی شود، ولی علائم دیگری در سی تی اسکن بعد از 24 ساعت نشان داده می شود. احتمال خطر بعد از 24 ساعت کمتر است، ولی شاید کودک تا چند ماه از سر درد داشته باشد.

– کودکان کمتر از 2 سال ملاجی دارند که کاملاً استخوانی نشده است. با لمس ملاج پزشکان بعد از ضربه به سر کودک، پزشکان می توانند به اطلاعات خوبی دست یابند.

این را میدانید :  پیشگیری از کابوس دیدن کودک

چگونه از ضربه مغزی کودکان پیشگیری کنیم؟

مراقب سقوط از ارتفاع کودک باشید

کودکان نوپا نمی توانند به خوبی تعادل خود را حفظ کنند و تحرک زیادی دارند، در نتیجه آنها نباید در ارتفاع قرار بگیرند. مادران باید همه توجهشان در این زمان به کودک خود باشد، برای اینکه یک لحظه غفلت موجب سقوط کودک می شود. بعنوان مثال هنگامی که مادر در حال صحبت کردن با تلفن است، نباید کودک را روی قسمت اوپن آشپزخانه قرار دهد.

کودکان کمی بزرگ تر، دائماً در حال دویدن و بالا رفتن از بلندی های وسایل خانه مثل لبه مبل، تلویزیون، میز و … هستند. در نتیجه اگر کودک به هر علتی از ارتفاع بیش از 30 سانتی متر سقوط کند، مخصوصاً زمانی که خانه سنگفرش است،  ضربه به سر وارد می شود و عوارض مغزی ایجاد می کند.

چگونه مانع از ضربه خوردن به سر کودکان نوپا شویم؟

وسایل خانه که دارای گوشه های تیز مانند میزها و مبلمان ها را به هر نحوی کم کنید، زیرا عامل اصلی ضربات و جراحات به کودکان هستند و یا گوشه های تیز مبلمان خود را بپوشانید، بسیاری از کودکان در محیط خانه دچار ضربه مغزی می شوند و در صورتی که خانه فرش و موکت باشد، شدت ضربه کمتر می شود، برای اینکه فرش یا موکت به عنوان محافظ عمل می کند.

کودک خود را در روروئک نگذارد و اگر این کار را می کنید، ابتدا سعی نمایید روروئک ها ایمن باشد و تعادل کافی داشته باشد تا با حرکت کودک واژگون نشود. و اینکه کودک داخل روروئک باید جلوی چشم والدین بازی کند، تا در صورت سقوط کودک از روروئک خارج شود.

این را میدانید :  سکته مغزی چیست

خوردن ضربه به سر کودک و اقدامات لازم برای جلوگیری از آن

پدهای ضد ضربه در زیر فرش هایتان بگذارید و یا قالیچه های کوچکی که موجب سر خوردن کودک می شود را کنار بگذارید، در پنجره هایتان از محافظ استفاده کنید تا مانع از افتادن کودکان شود.

چشمتان دائماً به کودک نوپای خود باشد و در هر مکانی او را دنبال کنید. هنگامی که کودک به مدرسه رفت، حتما باید درباره عوامل خطر مانند سقوط از ارتفاع با او صحبت کنید که روی پله ها با همکلاسی ها شوخی نکند یا ندود و هنگام ورزش و دویدن در حیاط مدرسه مراقب خود باشد.

هنگام مراجعه به اورژانس بعد از ضربه به سر نوزاد

پس از ضربه به سر نوزاد، یا سقوط در صورتی که این علائم را مشاهده کردید با اورژانس تماس بگیرید:

  • از دست داده هوشیاری
  • تشنج
  • خونریزی، در صورتی که بند نیاید
  • عدم پاسخگویی
  • فوری با اورژانس تماس بگیرید، در صورتی که کودکتان تنفس نداشت و هوشیاری را از دست داده بود.
  • در صورتی که کودکتان نفس می کشد ولی پاسخ نمی دهد و نمی توانید او را از خواب بیدار کنید.

خوردن ضربه به سر کودک و اقدامات پزشکی

شکستگی استخوان می تواند آشکار مانند آسیب دیدگی مچ دست، بازو و یا پاها و یا شکستگی جمجمه و ایجاد یک ناحیه متورم روی پوست سر باشد و یا خون در سفیدی چشمان کودک مشاهده شود، یا با خروج مایع صورتی یا خونریزی از بینی یا گوش نشان داده می شود.

استفراغ مداوم یا خواب آلودگی بیش از حد، سردرد یا سرگیجه، ضعف و گیجی، یا مشکلات گفتاری، بینایی یا حرکتی ازعلائم ضربه مغزی است، در صورتی که در اندازه مردمک چشم، تغییر مشاهده کردید و چشم ها حرکات غیر معمول داشتند، گریه و فریاد بیش از حد کودک، می تواند نشانه آسیب های داخلی مانند خونریزی های شکمی باشد.

این را میدانید :  سالمند كیست؟ (بخش دوم)

یک تکه یخ را در یک حوله نازک بپیچید و به مدت 2 تا 5 دقیقه روی تورم قرار دهید و بردارید و به مدت 1 ساعت این کار را انجام دهید. در این مدت کودک خود را سرگرم کنید، تا ناراحت و سردرگم نباشد. برای کاهش درد کودک، می توانید از استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کنید، ولی هرگز به کودک خود آسپرین ندهید.