نکاتی در مورد روانشناسی کودک که باید بدانید

نکاتی در مورد روانشناسی کودک که باید بدانید

امروزه روانشناسی کودک اهمیت خود را از کودک می گیرد، برای اینکه دوران کودکی انسان اهمیت فوق العاده ای دارد.

روانشناسی کودک

چیزهایی در مورد روانشناسی کودک

شکل گیری شخصیت پایه و اصلی اشخاص از دوران کودکی شکل می گیرد و می توان گفت مهم ترین و تاثیر گذار ترین دوره زندگی افراد، دوره کودکی است. در این دوره فقط مراقبت و نگهداری های جسمی از کودک کافی نیست. کودک احتیاج به مراقبت های روحی نیز دارد ، او باید از لحاظ عاطفی، شخصیتی و هوشی نیز تقویت شود.

اهمیت روان شناسی کودک

روان شناسی کودک اهمیت خود را از کودک می گیرد، چرا که دوران کودکی انسان اهمیت فوق العاده ای دارد. شاید نگاهی به دوران کودکی انسان و توانائیهای نوزاد انسان در مقایسه با دیگر موجودات اهمیت این دوران را آشکارتر سازد. نوزاد انسان در بین دیگر موجودات عالم طولانی ترین زمان را نیاز دارد که قابلیت ها و توانایی های خود را پرورش و آشکار سازد. در واقع انسان حدود 18 سال اول زندگی خود را در حال رشد و تکامل در ابعاد مختلف است و این زمان طولانی و با اهمیتی در زندگی انسان است.

از سوی دیگر، نوزاد انسان با کمترین توانایی ها و امکانات مثل بازتاب ها به دنیا می آید و به مراقبت زیاد و شدیدی نسبت به دیگر موجودات نیاز دارد بعنوان مثال در نظر بگیرید که چگونه گوساله گاو پس از به دنیا آمدن روی پای خود می ایستد، اما نوزاد انسان حتی نمی تواند سر خود را راست نگه دارد. ابن مراقبت توسط پدر و مادر در وهله اول و توسط اطرافیان و جامعه در وهله دوم اعمال می شود، اما این مراقبت بدون آگاهی، دانش و آموزش شیوه های فرزند پروری صحیح امکان ندارد و اهمیت روان شناسی کودک نیز از این دو موضوع زمان طولانی رشد کودکی و شیوه های صحیح فرزند پروری ناشی می شود.

این را میدانید :  انواع افسردگی و علائم بارز آن در کودکان

 اهداف روان شناسی کودک

روان شناسی کودک به عنوان یکی از زیر مجموعه های «روان شناسی رشد» با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن شیوه های صحیح پرورشی و آموزشی کودک از اولین سال های تأسیس روان شناسی علمی مورد توجه بوده است. البته موضوع کودک و مسائل مربوط به او همیشه مورد توجه بوده است.

مطالعه در مورد جنبه های مختلف رشد کودک

رشد یک فرایند چند بعدی است. این رشد شامل رشد جسمی، رشد زبانی، رشد عاطفی، رشد شناختی، رشد اجتماعی، رشد اخلاقی و رشد شخصیتی است و توجه به مطالعه در مورد تمام این جنبه ها یکی از اهداف روان شناسی رشد است. اهمیت این توجه به تمام ابعاد رشدی باعث آگاهی و شناختی متعادل و چند بعدی در مورد کودک می شود و والدین و سایر افراد مرتبط با کودک را در درک و رفتار صحیح با کودک یاری می نماید.

 مطالعه در مورد نیازهای کودک در سنین مختلف

کودکان دارای نیازهای بی شماری هستند و در سنین مختلف یکی یا چند مورد از این نیازها در مقایسه با سایر نیاز در اولویت می باشد. بعنوان مثال، در مرحله نوزادی یعنی صفر تا دو سالگی نیازهای جسمانی در اولویت قرار دارد. در حالی که در دوران نوجوانی، سنین بعد از 12 سالگی نیاز به استقلال فردی در اولویت می باشد.

 مطالعه در مورد شیوه های صحیح فرزند پروری

شیوه های صحیح فرزند پروری، نحوه تعامل و روابط مناسب با فرزندان از مهم ترین موضوعات برای روان شناسان کودک می باشد. بیشتر پدر و مادرها فرزند پروری را کاری ساده تلقی می کنند و بر این باور هستند که هر کسی می تواند از عهده این امر بر آید. البته این دیدگاه بیشتر در والدین بدون فرزند دیده می شود ولی فرزند پروری نیاز به آگاهی و آشنایی با نحوه عملکرد و اصول آن دارد و تحقیقات حوزه روان شناسی کودک اصول و روش های متعددی را متناسب با سنین مختلف یافته است.

این را میدانید :  بیماری های اعصاب و روان (بخش اول)

 مطالعه در مورد مقابله با برخی مشکلات رفتاری _ روانی دوران کودکی

کودکان هم مانند بزرگسالان دچار آشفتگی های روانی-رفتاری می شوند و این مسئله باعث تحقیقات و مطالعات دامنه داری در زمینه انواع این آشفتگی ها و تفاوت آنها با آشفتگیهای رفتاری-روانی بزرگسالان و همچنین شیوه های درمانی این آشفتگی ها شده است. بعضی از این مشکلات و آشفتگیهای رفتاری-روانی کودکان عبارتند از: اتیسم، اختلالات یادگیری، اختلالات توجه، اختلالات دفعی، ناخن جویدن و … می باشد.

مقالات بیشتر: نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد؟