نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد؟

نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد؟

بعضی از اشخاص به نگه داشتن مدفوع توجه ای نمی کنند ولی این را باید بدانند که نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد که بسیار خطرناک و جبران ناپذیر است.

عوارض نگه داشتن مدفوع ، برای سلامت بدن چقدر بد است که مدفوع خود را نگه می دارید؟

مدفوع، یک اضافه متابولیک جامد بدن انسان است که از باکتری ها تشکیل شده است، رنگ، بافت و اندازه این فضولات از فرد به فرد دیگری متفاوت است ولی اساساً، رنگ مدفوع قهوه ای است، همین توضیحات کوتاه می تواند شما را متوجه اهمیت تخلیه به موقع مدفوع کند. در ادامه این بخش به عوارض جدی و خطرناک نگه داشتن مدفوع می پردازیم.

نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد

 • مدفوع و خالی کردن روده

این امر چیزی است که شما اغلب در مورد آن فکر نمی کنید این، نیاز بدن شما است و هرگز نباید نادیده گرفته شود همانطور که ماهیت طبیعی زمین ما این است و قوانین و حرکات خود را دارد، مدفوع یا خالی کردن روده هم چنین است این، یک نیروی داخلی کنترل نشده بدن شما است که نباید هرگز نادیده گرفته شود. مدفوع کردن، کاملاً بستگی به سیستم گوارشی بدن شما دارد و نشان می دهد که سلامت بدن شما چگونه است.

ضررهایی که نگه داشتن مدفوع دارد

در منزل، شما کارهای روزانه زیادی از قبیل، تمیز کردن، پختن، شستن ظرف ها، لباسها و… را انجام می دهید بعد از هر کاری باید مقداری زباله باقی مانده را که نیاز به بیرون انداختن دارند و برای خانه هایتان بوی بدی ایجاد می کند، دور بیندازید که در صورت عدم انجام چنین کاری، شما و کودکتان در معرض بیماری های مختلفی قرار خواهید گرفت از همین رو، هر روز غذا های متنوعی را می خورید که در شکم شما جمع می شود، سیستم گوارش شما غذا ها را هضم می کند، ولی بعضی از زباله ها و اضافات در روده شما باقی می مانند. این، وظیفه سیستم گوارشی است که آنها را از طریق گردش خون به صورت مدفوع دفع کند در نتیجه، مدفوع کردن یکی از عملکرد های ضروری بدن است که هر روز به آن نیاز دارید.

 • عوارض جانبی نگهداشتن مدفوع برای مدت طولانی

بدن شما هر روز، از طریق مدفوع کردن، تمیز می شود این یک فعالیت بسیار طبیعی بدن است که هرگز نباید نادیده گرفته شود.

 • احساس پربودن روده حتی زمانی که روده خالی است

نگه داشتن مدفوع، در طولانی مدت، می تواند راست روده بودن شما را طولانی کند بنابراین، شما همیشه احساس پر بودن روده دارید حتی در صورتی که مدفوعی باقی نمانده باشد. نگه داشتن مدفوع می تواند رکتوم فرد را منبسط کند و این اتفاق واقعاً نتیجه ناخوشایند و آزار دهنده ای دارد. در واقع، فرد در این حالت همیشه احساس می کند که به تخلیه کردن روده اش نیاز دارد، حتی اگر هیچ مدفوعی برای دفع کردن وجود نداشته باشد.

 • مسدود شدن روده از عوارض نگه داشتن مدفوع

نگه داشتن مدفوع حتی یکبار، بسیار خطرناک است برای اینکه اجازه می دهد که مدفوع ساخته شود خشک شود و در این شرایط می تواند سیستم روده ای شما را مسدود کند و در روده تأثیر بگذارد. طبق مجله بهداشت زنان، مشکلات در روده، می تواند به درد، استفراغ، و در نهایت رفتن به بیمارستان منجر شود.

 • بازگشت مدفوع از عوارض نگه داشتن مدفوع

در صورتی که شما به مدت طولانی مدفوع خود را نگه دارید، مدفوع به داخل روده برگردانده می شود و توسط آب جذب می شود و باعث سختی آن می شود. اگر شما بارها و بارها این کار را تکرار کنید به تدریج سخت تر می شود و حتی گاهی امکان دارد مرگبار نیز باشد.

 • انسداد روده و انقباض عضلانی از عوارض نگه داشتن مدفوع

امکان دارد گاهی اوقات به دلیل اختلال در سیستم روده، منجر به انسداد روده، شود که بسیار خطرناک و حتی گاهی اوقات مرگبار است. که احتمال دارد موجب عملکرد نادرست روده، و کولون شود. گاهی اوقات اسفناک تر مقعدی به دلیل کشش بیش از حد پوست، آسیب می بیند بنابراین هنگامی که به سختی مدفوع می کنید، به دیواره و پوست مقعد فشار وارد می شود و باعث خونریزی دردناک می شود و این، موجب بیماری دردناکی به نام «انقباض عضلانی» می شود که نیاز به جراحی دارد.

 • بالا رفتن خطر سرطان کولون با نگه داشتن مدفوع

زمانی که مدفوع برای مدت طولانی جمع آوری می شود، با دیگر اعضای حفره شکمی تماس مستقیم خواهند داشت و موجب آسیب می شوند، گاهی اوقات به سرطان کولون هم منجر می شود.

 • آسیب به مقعد با نگه داشتن مدفوع

در صورتی که به مدت طولانی و به مراتب، مدفوع خود را نگهدارید می تواند، باعث ایجاد نقصان در ماهیچه های روده راست و مقعد مدفوع شود. زمانی که مدفوع در روده راست جمع می شود امکان دارد موجب یبوست مزمن شود حتی در برخی مواقع، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

 • شل شدگی حرکت روده از عوارض نگه داشتن مدفوع

برخی مواقع ضایعات جمع آوری شده آبکی هم می شود و موجب شل شدن حرکت می شود.

 • یبوست مزمن از عوارض نگه داشتن مدفوع

نگه داشتن مدفوع به طور منظم می تواند عملکرد عضله های رکتوم و عضله های منتهی به مقعد را مختل کند. بنابراین، زمانیکه مدفوع در رکتوم جمع می شود، فرد را با مشکل یبوست مزمن مواجه می سازد به طوریکه حتی در بعضی از موارد، افراد برای حل این مشکل باید از جراحی کمک بگیرند.

 • نگه داشتن مدفوع با انتشار باکتری های خطرناکه همراه است
این را میدانید :  انواع توانبخشی در بیماران و دلیل انجام آن؟ بخش دوم

هنگامی که برای مدت زمان طولانی مدفوع را نگه می دارید، در روده بزرگ قرار می گیرد و باکتری های مضر می توانند وارد روده بزرگ شوند و احتمال مرگ بیمار بالا میرود.

بنابراین از تمام نکات فوق، شما باید یک ایده قوی داشته باشید، که نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد، می تواند موجب بیماری های مختلف شود بنابراین به تعداد دفعات دستشویی رفتن خود توجه کنید .چند بار دستشویی می روید، چقدر طول می کشد تا مدفوع کنید، چه بویی می دهد و غیره پس بدن خود را حفظ کنید و سالم بمانید.