ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش اول)

ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش اول)

چگونه بفهمیم ویروس اچ پی وی (HPV) داریم؟

یکی از ویروس های شایع انسانی ویروس اچ پی وی است که دارای انواع گوناگونی است و بعضی از انواع این ویروس ها موجب  ایجاد سرطان می شوند.

انواع اچ پی وی و راههای تشخیص و درمان این ویروس

ویروس پاپیلوم ،که به عنوان اچ پی وی نیز شناخته می شود، یک ویروس کاملا شایع است و امکان دارد افراد زیادی علائم آن را نداشته باشند، و عفونت ، خود به خود از بین برود، اما بعضی از انواع اچ پی وی ها بر روی دستگاه تناسلی، دهان و گلو تاثیر گذار هستند و موجب سرطان می شوند ، حقیقت این است که ویروس اچ پی وی تنها یک نوع ویروس نیست بلکه نزدیک به 100 نوع دارد که بعضی از آنها خیلی خطرناک هستند و منجربه مرگ خواهند شد به همین دلیل اهمیت و نگرانی ایجاد شده است ما در این مقاله تصمیم داریم به توضیحاتی کامل برای راهنمایی شما نسبت به ویروس اچ پی وی و راههای درمان آن بپردازیم.

انواع اچ پی وی

ویروس های اچ پی وی دارای انواع مختلف هستند و عموما به شکل زگیل بروز می کنند این ویروس ها بر روی سلول های اپیتلیال که صاف و نازک هستن، زندگی می کنند و روی سطح پوست هم یافت می شوند همچنین بر روی سطح واژن، مقعد، دهانه رحم و آلت تناسلی و حتی در داخل دهان و گلو. 60 نوع از اچ پی وی ها به شکل زگیل بر روی دست و پا بروز می کنند، 40 تای بعدی در هنگام رابطه جنسی منتقل می شوند خصوصاً از طریق غشای مخاطی مثل لایحه های مرطوب نواحی آلت تناسلی و مقعد.

این را میدانید :  زخم بستر چیست؟

نوع کم خطر و پر خطر اچ پی وی

همان 40 نوع این ویروس که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند، خطرناک هستند.

اچ پی وی پر خطر:

اچ پی وی نوع 17 و 18، که در 70 درصد مواقع موجب سرطان دهانه رحم می شوند، انواع دیگر اچ پی وی مانند نوع 31،33،45،52،58 نیز جزء پرخطرها محسوب می شوند.

اچ پی وی کم خطر:

نوع 6 و 11 اچ پی وی که به شکل زگیل بروز می کنند و به ندرت تبدیل به سرطان می شوند ، این نوع زگیل ها در شکل های مختلف بروز می کنند (کلمی شکل و انواع دیگر) زگیل ها یک هفته یا ماه ها بعد از رابطه جنسی با فرد آلوده ، در بدن بروز می کنند.

علائم اچ پی وی چیست

به طور معمول در ابتدا علائم خاصی ندارند، و بدن به مرور زمان این عفونت را از بین می برد، خیلی از اشخاص از آلوده بودن خود خبر ندارند ولی گاهی اوقات این عفونت، سال ها طول می کشد که مربوط به اچ پی وی پر خطر است، در این نوع ویروس، سلول های دهانه رحم را تغییر شکل می دهد و در نتیجه موجب سرطان می شود و به ندرت بر روی سلول های آلت تناسلی و مقعد تاثیر گذار است. زگیل تناسلی اولین علامتی است، که شما امکان دارد با داشتن گونه های کم خطر HPV مشاهده کنید این نوع از ویرووس ها احتمال دارد ایجاد زگیل کنند ولی موجب سرطان نمی شود .

ولی به طور کل علائم ویروس پاپیلومای انسانی مرحله پیشرفته که ممکن است باعث ایجاد سرطان دهانه رحم شوند شامل:

  • خستگی
  • پریودهای نامنظم
  • ترشحات بدبوی واژینال
  • خونریزی نامنظم یا لکه بینی پس از تمام شدن دوره پریود یا پس از رابطه جنسی
  • دردهای مزمن و ناراحتی واژینال
  • کم شدن وزن شدید و از دست دادن اشتها
  • پای متورم
  • احساس درد در پشت، پا یا لگن
این را میدانید :  آسم و تنگی نفس در کودکان

«ادامه دارد….»