ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش دوم)

ویروس اچ پی وی از چه راهی منتقل می شود

این نوع ویروس اچ پی وی (HPV) از طریق رابطه جنسی واژنی، دهانی و مقعدی منتقل می شود حتی با رابطه پوستی ویروس اچ پی وی احتمال دارد نواحی پوشیده نشده با کاندوم را نیز آلوده کند در نتیجه کاندوم به طور کامل نمی تواند از اشخاص در برابر ویروس محافظت کند. اچ پی وی از طریق محل های آلوده مثل سنگ توالت، استخر شنا، و یا خون آلوده منتقل نمی شود و تنها روش مصون ماندن از این ویروس دوری کردن از رابطه جنسی است واژنی، مقعدی و دهانی.

تست پاپیلوما و Hpv

پاپیلوما (HPV) ، رایج ترین ویروس منتقل شده از راه جنسی است و شامل 100 نوع می باشد، برخی از انواع این ویروس دارای علائم هستند و برخی دیگر موجب زگیل تناسلی و انواع سرطان می شوند. تمامی افراد فعال در رابطه جنسی چه مرد وچه زن در نهایت به یک نوع از این ویروس مبتلا می شوند به طور تقریبی 79 میلیون نفر از مردم آمریکا دارای اچ پی وی هستند و سالانه 14 میلیون نفر به آن اضافه می شود، ویروس پاپیلوم در هنگام سکس منتقل می شود حتی رابطه دهانی و معمولا خود به خود از بین می رود ولی در صورتی که از بین نرفت به شکل زگیل و سرطان بروز می کند، مدل ویروس این دو با هم متفاوت است.

اچ پی وی و زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که بر روی سطح ناحیه تناسلی بروز می کنند، شکل و اندازه های مختلف دارند به صورت گروهی یا تکی دیده می شوند، برجسته یا صاف، کوچک یا بزرگ و گاهی به شکل گل کلم هستند نزدیک 360000 نفر در امریکا سالانه مبتلا به زگیل تناسلی می شوند.

این را میدانید :  پای پرانتزی در کودکان

اچ پی وی و سرطان

اچ پی وی موجب سرطان می شود، خصوصاً سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان آلت و مقعد در زنان و مردان، زنان بین سنین 21 تا 65 سال باید به طور مرتب غربالگری انجام دهند تا از خطر سرطان دهانه رحم در امان باشند. هر ساله نزدیک 11000 زن مبتلا به این سرطان می شوند.

واکسن و روش های درمان اچ پی وی

3 واکسن کرواریکس، گارداسیل و گارداسیل 9 برای درمان این ویروس مناسب هستند که برای دختران و پسران بین 9 تا 26 سال قابل استفاده است. این واکسن ها، بر روی نوع پرخطر تمرکز دارند و هر سه واکسن بر روی نوع 16 و 18 تأثیر گذار هستند. گارداسیل بر روی اچ پی وی 6 و 11 نیز مؤثر است، که موجب زگیل تناسلی می شود، گارداسیل 9 بر روی نوع خطرناک اچ پی وی که نوع 31، 33،45،52،58 هستند مؤثر است.

انواع واکسن برای جلوگیری از سرطان ناشی از اچ پی وی وجود دارد که کراویکس یکی از 3 واکسن موجود است که برای دختران بین 9 تا 25 سال مناسب است، برای درمان نوع 16 و 18 اچ پی وی که موجب سرطان دهانه رحم می شود، الگوی واکسیناسیون 1 تا 6 ماه دوره دارد. واکسن دوم، یک ماه بعد از اولین واکسن، و سومین واکسن 6 ماه بعد، تزریق می شود.

گارداسیل یکی دیگر از واکسن ها است که برای دختران و پسران بین 9 تا 26 سال مناسب است، و برای درمان نوع 6، 11 و 16 مفید است، الگوی واکسیناسیون 2 و 6 ماه دارد، واکسن دوم دو ماه بعد از اولین واکسن، و واکسن سوم 6 ماه بعد تزریق می شود.

این را میدانید :  نکات و توصیه های جهت نگهداری از سالمند

برای بیماری اچ پی وی چه واکسن هایی وجود دارد

واکسن گارداسیل از ابتلا به سرطان واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی در زنان و مردان جلوگیری می کند و همچنین زگیل تناسلی. زگیل های که توسط نوع 6 و 11 ایجاد می شوند و سرطان مقعد که توسط نوع 16 و 18 بروز می کنند این دو واکسن پیشگیری کننده نیستند.

در برابر بیماری سایر سویه های HPV یا سویه هایی که فرد از قبل از طریق فعالیت جنسی، از جمله سویه های واکسیناسیون در صورتی که دوزی از Cervarix یا Gardasil فراموش شده باشند، فرآیند واکسیناسیون باید از اول شروع شود، بنابراین مطمئن شوید هیچ یک از واکسن ها را از دست ندهید. همچنین، مهم است که تمام نوبت ها را به منظور جلوگیری از سویه هایی از HPV در این واکسن ها، به پایان برسانیم.

روش های تشخیص اچ پی وی

زگیل تناسلی یا نتایج آزمایش پاپ غیر طبیعی همچنین پاپ اسمیر نامیده می شود، شایع ترین روش هایی است که افراد متوجه می شوند، که HPV دارند. یک آزمایش پاپ آزمایش سلول های غیر طبیعی گردن رحم و رحم است، HPV می تواند سلول های گردنی رحم را به سلول های پیش سرطانی غیر طبیعی تغییر دهد و در صورتی که بدون درمان باقی بماند، سلول های پیش سرطانی می توانند به سلول های سرطانی تبدیل شوند.

اچ پی وی و بارداری

هنگامی که در دوران بارداری ایجاد شود، درمان HPV مادر اغلب تا بعد از زایمان نوزاد به تأخیر می افتد. HPV می تواند موجب ایجاد زگیل های تناسلی شود و بعضی اوقات زگیل های تناسلی به دلیل هورمون های بارداری حتی بزرگتر می شوند اگر آنها به اندازه ای بزرگ شوند که کانال تولد نوزاد را سد کنند، احتمال دارد نوزاد از طریق سزارین بخش C زایمان شود. در موارد بسیار نادر، یک مادر می تواند HPV را به نوزادش در حین زایمان منتقل کند.

این را میدانید :  مفهوم پیری و روانشناسی سالمندان

تعداد بسیار کمی از این نوزادان شرایطی را ایجاد می شود که سبب رشد تومور در گلو می شود که به نام پریسپلماتیک مجدد تنفسی (RRP) است این تومورها با جراحی برداشته می شوند، ولی اغلب عود می شوند. مادران مبتلا به HPV می توانند نوزادان خود را با شیر خود تغذیه کنند.

«ادامه دارد…»

ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش اول)