ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش سوم)

ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش سوم)

روش های تست برای اچ پی وی

در حال حاضر هیچ آزمونی برای آزمایش ویروس اچ پی وی (HPV) در مردان تایید نشده است همچنین در حال حاضر آزمایش HPV گلو یا دهان وجود ندارد. تست (NAA) شدت نوکلئیک اسید و آزمایش پاپیلومای انسانی (HPV (DNA با خطر بالا تشخیص توالی های DNA نوع پرخطر HPV در سلول های فروخفته زن (سواب) یا بیوپسی های بافتی. این تست یک تشخیص مولکولی کیفی از 13 نوع با خطر بالا برای ویروس های پاپیلومای انسانی را شامل می شود: 16، 18، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 56، 58، 59، 68 بدون تمایز نوع خاص.

چگونگی تشخیص درمان اچ پی وی

درمان اچ پی وی برای خود ویروس پاپیلومای انسانی وجود ندارد، ولی شرایط و بیماری هایی که از آن ایجاد می شوند، می توانند درمان شوند، زگیل تناسلی می تواند توسط یک پزشک درمان شود اما در صورتی که درمان نشود، زگیل های تناسلی ممکن است به خودی خود از بین بروند، باقی بمانند یا اندازه آنها بزرگ شوند. سرطان های ناشی از HPV را می توان با روش های خود بسته به نوع سرطان آنها درمان کرد، انواع سرطان می توانند به راحتی درمان شوند، البته اگر زود به آنها پی برد.

در اکثر موارد پیش سرطان دهانه رحم (سلول پیش سرطانی) می تواند درمان شود، درمان سلول های پیش سرطانی ساده تر و پایدار تر از درمان سرطان است، به همین دلیل است که آزمایش های معمول پاپ بسیار مهم هستند.

این را میدانید :   گاواژ بیماران از طریق سوند معده

درمان عفونت HPV در مردان

زمانی که نشانه ای وجود ندارد، درمانی هم برای عفونت HPV در مردان وجود ندارد در عوض، پزشکان با مشکلات بهداشتی ناشی از ویروس HPV مواجه می شوند. هنگامی که  زگیل تناسلی بروز می کند و پدیدار می شود می توان از انواع درمان ها استفاده کرد، به عنوان مثال بیمار می تواند پماد های تجویزی را در خانه استفاده کند یا یک پزشک می تواند زگیل را از راه جراحی بردارد. در کل درمان زود هنگام زگیل توسط برخی از پزشکان انجام نمی شود برای اینکه زگیل های تناسلی می توانند خودشان از بین بروند می توانید تا زمانی که همه زگیل ها ظاهر شوند، زمان بگذارید. سرطان مقعد می تواند با شیمی درمانی و جراحی درمان شود تشخیص نوع درمان های خاص به مرحله سرطان بستگی دارند اینکه تومور چقدر بزرگ است و تا چه حد گسترش یافته است.

مهم ترین راه های پیشگیری از ویروس اچ پی وی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) از شایع ترین عفونت های منتقل از راه جنسی است (STI) و بیش از 40 سویه ویروس وجود دارد.

برخی از انواع HPV بی علامت هستند و به نظر می رسد هیچ نشانه ای را به وجود نمی آورند، در حالی که دیگران می توانند زگیل های تناسلی یا سرطان های مختلف ایجاد کنند. HPV بسیار رایج است که تقریباً تمام افراد فعال جنسی (هر دو مردان و زنان) در زندگی خود، تحت ابتلا قرار می دهد. ویروس پاپیلومای انسانی اغلب در طول رابطه واژن یا مقعد منتقل می شود، ولی همچنین می تواند در طول رابطه جنسی دهانی نیز انتقال یابد.

این را میدانید :  درمان های موثر برای افسردگی کودکان

زگیل تناسلی برجستگی و فرو رفتگی های کوچک یا خوشه ای از برجستگی های کوچک است که معمولا در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. به طور معمول، HPV  پاک می شود و یا به خودی خود می از بین می رود، ولی زمانی که از بین نمی روند می تواند زگیل های تناسلی یا سرطان های خاصی ایجاد کند.

چگونه از ویروس پاپیلومای انسانی پیشگیری کنیم

دو سری واکسیناسیون برای کمک به جلوگیری از سویه های خاصی از سرطان وجود دارد: سرویکس (فقط برای خانم ها) و برای مردان و زنان.

زگیل های تناسلی یا نتایج آزمایش پاپ غیر طبیعی (پاپ اسمیر) شایع ترین روش هایی است که افراد متوجه می شوند که HPV دارند. بعضی از افراد بعد از ایجاد نوعی از سرطان متوجه می شوند. HPV  می تواند سرطان دهانه رحم، دهان، رحم، آلت تناسلی، انس یا سرطان دهان و گلو را ایجاد کند. در حال حاضر هیچ آزمون برای آزمایش HPV در مردان تایید نشده است و در حال حاضر آزمایش HPV گلو یا دهان وجود ندارد. برای ویروس پاپیلومای انسانی هیچ درمان خاصی وجود ندارد، ولی شرایطی را که ایجاد می کند می توان به روش های مختلف رفع کرد.

ویروس اچ پی وی (HPV) (بخش دوم)