Warning: fopen(): Filename cannot be empty in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 92

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 93

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php:92) in /home/zarabanc/public_html/wp-content/themes/zarabanco/functions.php on line 176
کودکان پرخاشگر و نحوه صحیح پرستاری از آن ها | موسسه پرستاری ضربان

نکات مهم در خصوص پرستاری از کودکان پرخاشگر

پرخاشگری در کودکان چیست؟

یکی از مسائل مهمی است که مورد سوال پرستاران کودک و والدین قرار می گیرد روش های تربیتی و پرستاری از کودکان پرخاشگر است.

پرستار کودک باید چگونه با یک کودک پرخاشگر رفتار کند؟ رفتار والدین در قبال پرخاشگری کودکشان چگونه باید باشد؟ برای مقابله با پرخاشگری کودکان وظایف والدین و مراقب کودک در منزل چه چیزهایی باید باشد؟ معیارهای انتخاب پرستار کودک برای کودک پرخاشگرشان شامل چه نکاتی باید باشد؟ موسسه ضربان با کسب تجربه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند در این مقاله سعی بر آن داشته به این سوالات به صورت مختصر جواب داده باشد.  امیدواریم برای خوانندگان مفید واقع شود.

تعریف کودک پرخاشگر

تعریف عمومی پرخاشگری یعنی آسیب رساندن یا صدمه زدن عاطفی روحی به شخص مقابل یا خود است، امکان دارد این کار با قصد و نیت قبلی انجام شود یا هیچ نوع هدفی پشت آن نباشد؛ به همین خاطر پرستار کودکان پرخاشگر گزارش هایی مبنی بر پرخاشگری کودک به خود و یا اطرافیان داشته باشد؛ همچنین در بعضی از موارد روابط با کودک مرزهای اجتماعی را نقض می کند و ممکن است باعث ایجاد خلل در روابط با بقیه شود. پرخاشگری و خشونت یک پدیده ساختاری و چند بعدی است و دارای کارکرد های مثبت می باشد. در اصطلاح عامه پرخاشگری را تنها به معنای زور ورزی و خشونت به کار می برند ولی چنین استنباطی تنها بخشی از مفهوم پرخاشگری را پوشش می دهد.

دلایل رفتاری کودکان پرخاشگر

امکان دارد که فرزندان شما، رفتارهای توأم با پرخاش و خشونت را که در محیط اطراف خود دیده، الگوبرداری کرده و اجرا کنند. دلیل دیگر پرخاش کودکان هم می‌ تواند تلاشی برای جلب توجه دوستان، خانواده یا معلمان باشد. در این بخش دلایل پرخاشگری کودکان و رفتار پرستار کودک پرخاشگر را به طور مختصر توضیح می دهیم.

این را میدانید :  سندرم سیندرلا چیست؟

 الگوپذیری از خانواده یا والدین

رفتاری که از طرف والدین در خانه اعمال شود کودکان همان رفتار را یاد می گیرند و از خود نشان می دهند، بنابراین لازم نیست والدین با کودک پرخاشگر باشند تا او یاد بگیرد، اگر یکی از والدین با هر عضوی از خانواده رفتار خشونت آمیزی داشته باشد کودک نیز تحت تاثیر همان رفتار قرار گرفته و شروع به پرخاشگری می کند. هیچ کودکی از همان ابتدای تولد و سخن گفتن رفتار بدی ندارد و رفتار ها نیز تحت تاثیر ژنتیک نبوده و در دوران کودکی تکمیل می شود. پس وظیفه والدین یا پرستار کودک پرخاشگر در این سنین نوزاد و کودک، رفتار مناسب با کودک و اطرافیان می باشد. همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است. پس از انجام اعمال پرخاشگری و خشونت آمیز در مقابل کودکان خودداری کنید.

 افسردگی و کودکان پرخاشگری

افسردگی می تواند پرخاشگری را به دنبال داشته باشد، کودکانی که هم بازی ندارند، با یک خانواده افسرده زندگی می کنند، منزوی بوده و با هیچ کسی رابطه ندارند،  شروع به پرخاشگری می کنند. والدین یا پرستار در این شرایط باید به عنوان یک همبازی با کودک رفتار کرده و باعث هیجان و دلخوشی در زندگی کودک بشود. تا کودک از ادامه رفتارهای پرخاشگری خودداری کند.

نا امیدی و پرخاشگری

گاها کودکان شروع به انجام کاری کرده و اگر نتوانند آن را به درستی انجام دهند شروع به بداخلاقی می کنند و رفتار های خشونت آمیزی از خود نشان می دهند. پس از سپردن کارهایی که کودکان توان انجام آن را ندارند خودداری کنید. کارهایی که کودکان نتوانند آن را انجام دهند باعث ناامیدی کودکان می شود.

این را میدانید :  عفونت ادراری در سالمندان

 

کودکان پرخاشگر

 

 مهارت های ارتباطی ضعیف کودکان پرخاشگر

یکی از دلایلی که باعث پرخاشگری کودکان می شود، مهارت های ارتباطی ضعیف است. پرستار در این شرایط باید به عنوان یک دوست عمل کرده و همیشه با کودک در ارتباط باشد. و راه های ارتباطی کودک با جامعه را بیشتر کند تا کودک به یک فرد با روابط اجتماعی بالا تبدیل شود.

 آسیب های جسمی و مصرف دارو

کودکانی که بنا به بیماری های خاص تحت نظارت بوده و دارو های زیادی را مصرف می کنند رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان می دهند. حتی کودکانی که بنا به دلایلی آسیب جسمی دیده اند و توانایی انجام بعضی از کارها را نداشته باشند نیز رفتار خشونت آمیزی از خود نشان می دهند. در این صورت والدین یا پرستار کودک باید با کودک مدارا کرده و با صبوری راه های رفتار درست را به او نشان دهند.

کودکان پرخاشگر در مدرسه

گاهی‌ کودکان‌ پرخاشگر در مدرسه‌ قربانی‌ خشونت‌ می ‌شوند؛ و این‌ قربانی‌ شدن‌ منجر به این می ‌شود که‌ خود آنها نیز عامل‌ خشونت‌ شوند. معمولا کودک در صورت مشاهده موارد زیر در مدرسه، رفتار پرخاشگرانه از خود نشان می دهد:

  • تنبیه توسط مسئولین مدرسه و یا معلم
  • افت تحصیلی
  • کتک خوردن توسط بچه های دیگر
  • مورد مسخره قرار گرفتن توسط کودکان و دانش آموزان دیگر
  • گم کردن اشیاء و لوازم تدریس

پرخاشگری ‌های کودک با علل اضطراب باید گفت در این موارد والدین و پرستار کودکان پرخاشگر باید از نگرانی درونی و اضطراب کودک مطلع شوند و بهترین راه برای درمان این نوع از پرخاشگری، ورزش‌ کردن و تخلیه هیجانات است. هنگامی که کودک قربانی خشونت در مدرسه می ‌شود باید والدین با مسئولان مدرسه صحبت و با تعامل دوطرفه این مشکل را برطرف کنند. به ‌طورکلی خشونت و پرخاشگری بیشتر تحت تأثیر عوامل بیرونی است و والدین در درجه اول، باید محرک‌ های محیطی را که باعث تحریک خشم و ایجاد خشونت در فرزند شان می ‌شود شناسایی و سپس برای رفع آن به کمک روان ‌شناسان و متخصصان اقدام کنند.

این را میدانید :  انواع افسردگی و علائم بارز آن در کودکان

موسسه مراقبت و پرستاری ضربان با سابقه چندین ساله در زمینه پرستاری از کودک و پرستاری از سالمند آماده ارائه مشاوره رایگان برای مخاطبان عزیز می باشد. برای مشاوره رایگان با این موسسه تماس حاصل فرمایید.