پرستار بیمار

پرستار بیمار شخصی است که در حوزه علمی و مهارت های حرفه ای مراقبت، درمان و آموزش بیماران تحصیل کرده و در مهارت های لازم را داشته باشد. در گذشته داشتن تحصیلات دانشگاهی برای پرستار لازم نبود اما امروزه باید مدرک معتبر دانشگاهی داشته باشند.

پرستار بیمار
پرستار بیمار

کار پرستار بیمار چیست؟

پرستار وضعیت بیمار را طبق نظر پزشک کنترل کرده و به همراهانش اطلاعات لازم را داده و آنها را در مورد طرز برخورد با بیماری و نگهداری از بیمار راهنمایی می کند.

مهارت های پرستار

پرستار بیمار باید دارای مهارت ارتباطی خوب، درک بالا، اخلاق مناسب و صبر زیادی داشته باشد. تا بتواند فشارهای کاری را تحمل کرده و آرامش خود را تحت هر شرایط حفظ کند. دلسوز و مهربان باشد و با بیماران همدردی کند.

ساعت کار پرستاری از بیمار

ساعات کاری پرستار به صورت تمام وقت است. البته بعضی وقتها به صورت شیفتی در شبها و روزها متغیر است. محل کار هم می تواند در بیمارستان، کلینک، مراکز درمانی و نگهداری سالمندان و کودکان است. شرایط محیط کارشان هم با هم تفاوت دارد. برای مثال پرستاری که در قسمت کودکان کار می کند با پرستاری که در قسمت سالمندان فعالیت می کند متفاوت است.

وظایف پرستاری از بیمار در منزل

– دادن دارو به بیماران طبق دستور پزشک

– رعایت حقوق بیماران و احترام به آنها

– ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی و گزارشات پرستاری

– با قسمت های مختلف بیمارستان همکاری کردن

– در صورت امکان انجام تزریقات، تمیز کردن و پانسمان زخم ها، تزریق خون

– کنترل کردن دما و نور، آرام سازی محیط فیزیکی، تأمین شرایط استراحت و آرامش بیمار

– بررسی به صورت منظم وضعیت بیماران از قبیل دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی بیمار پرستار بیمار طی مدت بیماری کمک های بسیاری به فرد و خانواده او انجام می دهد. بطوریکه در بیشتر مواقع همراه بیمار در زمان سخت همراه بیمار است و با این کار می تواند باری از دوش خانواده او کم کرده و درگیری های آنها را کم کند. پس استفاده از پرستار بیماربا تجربه و کار آزموده در دوران بیماری می تواند بسیار مفید باشد. در این مقاله می خواهیم نکاتی را برای مراقبت از بیمار در دوران بیماری بازگو کنیم.

مهارت های کلیدی پرستار بیمار

– از مهارت های پرستار بیمار این است که عوامل بالا و پایین آمدن بیماری را بشناسد تا بتواند در شرایط گوناگون اقدامات پیشگیرانه انجام دهد. همچنین باید بداند برای مواظبت از بیمار به چه صورت بر او نظارت کند و بداند که در زمان هایی که سطح بیماری جایی که باید باشد نیست چه کاری انجام دهد.

– پرستار باید بتواند برای بیمار داروها را مدیریت نماید و همه داروها را طبق نسخه های پزشکان در زمان خود به بیمار ارائه کند. همچنین باید بتواند تاثیر رفتار را روی بیمار بررسی کند و برای مراقبت نباید تغذیه و نحوه زندگی و برنامه روزمره اصولی را تنظیم کند.

– پرستار باید برای مراقبت از بیمار و حفظ سلامتی آن همراه او ورزش کند. نسبت به شرایط بیمار به حجم ورزش و فعالیت بدنی او آگاهی داشته باشد تا عوارض منفی متوجه بیمار نشود. همچنین راه های مقابله با آن شرایط را داشته باشد.

هزینه همراه بیمار در بیمارستان

هزینه همراه بیمار در بیمارستان با توجه به نوع مراقبتی که از بیمار می کند و همچنین شرایط بیمار متفاوت می باشد. منظور از نوع مراقبت یعنی این که آیا بیمار به مراقبت تخصصی نیاز دارد و یا نه. و آیا مراقب باید به صورت روزانه در بیمارستان حضور داشته باشد و یا به صورت شبانه روزی. البته وضعیت جسمی و روانی بیمار نیز بر هزینه همراه بیمار در بیمارستان مؤثر است.

مثلاً آیا این که بیمار شما به چه دلیل در بیمارستان بستری شده است. برای اجابت مزاج می بایستی از لگن استفاده کند و یا این که با کمک همراه بیمار می تواند بلند شود و راه برود. آیا بیمار در بیمارستان دچار بی خوابی های مداوم می باشد و یا به صورت عادی می تواند استراحت کند و بخوابد.آیا همراه بیمار خود باید برای وعده های غذایی؛ غذا تهیه کند و یا این که از غذای بیمارستان می تواند استفاده کند؟ همه این موارد می تواند در هزینه همراه بیمار در بیمارستان مؤثر باشد. قبل از اینکه اقدام به استخدام همراه بیمار در بیمارستان نمایید بهتر است که در مورد این شرایط با همراه بیمار خود صحبت کنید و وضعیت موجود را برای او توضیح دهید.

خصوصیات یک پرستار خوب در منزل

برخی اوقات در زندگی بنا بر دلایلی مجبور هستیم مسئولیت پرستاری از عزیزانمان را به فرد دیگری بسپاریم به طور پیش فرض در ذهنمان تکرار می کنیم که آن پرستار بهتر از ما این کار را انجام می دهد.داشتن ویژگی های پرستار خوب که در خانه این مسئولیت را به عهده دارد بسیار اهمیت دارد. از مهم ترین وظایف یک پرستار در خانه می توان به اجرای درست دستورات پزشک است. پزشک مسئول معاینه و تجویز دارو و کنترل علائم بیماری و … می باشد در نتیجه پرستار و اطرافیان هستند که باید برای بهتر شدن وضعیت بیمار دستورات پزشک را به بهترین شکل ممکن اجرا نمایند.

برای بیمار خطرناک ترین موقعیت که امکان دارد بوجود بیاید این است که پرستار تصور کند که از پزشک بیشتر می داند. از ویژگی های مهم هوشیاری او در خواب است بطوری که اگر پرستار خصوصا بیماری های خاص خواب آلودگی داشته باشد و یا خواب سنگین داشته باشد امکان دارد منجر به بروز مشکلاتی گردد. پرستار باید این توانایی را در خود افزایش بدهد که با کوچکترین صدا یا تماس از خواب بیدار شود.

پرستاری از بیمار

دقت داشته باشید قبل از بوجود آمدن اتفاق باید بتوانیم از آن پیشگیری کنیم چه بسا که یک چرت کوتاه در یک لحظه حادثه های ناگواری را بوجود می آورد.

خانواده ها می توانند برای مراقبت از مریضشان در بیمارستان اقدام به استخدام پرستار به صورت روزانه، ساعتی، و شبانه روزی کنند و در خدمت بیمار شما در بیمارستان باشند. در صورت نیاز به خدمات تخصصی می توانید بهیار و یا کمک پرستار استخدام کنید. در ایام بیماری پرستار با پزشک در رابطه بوده و شرایط خاص را باید با پزشک متخصص در میان بگذارد تا از حوادث ناگوار جلوگیری شود. با در نظر داشتن شرایط فوق مؤسسه مراقبتی طنین با جذب و آموزش نیروهای با تجربه هر حوزه ای تلاش می کند خدمت های با کیفیتی به همشهریان عزیز ارائه کنند. امیدواریم با کمک شما عزیزان در این راه بتوانیم قدم های مؤثری برداریم.

پرستار سالمند

پرستار نوزاد

5/5 (2 نقد و بررسی)

با ما در ارتباط باشید

بهترین خدمات ، بهترین کیفیت

مركز :88304698 - 88840316
شمال :22912330 - 22912475
جنوب :33511798 - 33511871
شرق :77687443 - 77687479
غرب 1 :44856347 - 44856240
غرب 2 :66578829 - 66578825
مسئول فنی :09120741355
کارشناس پشتیبانی :09120741356
کارشناس شیفت :09197297120
دفتر مرکزی :77687426-77687412