امروزه پرستار سالمند در منزل به عنوان یکی از اصلی ترین نیازهای خانواده به حساب می آید، چون که با بالا رفتن مشکلات کاری افراد و درگیر شدن بیشتر اعضای خانواده با کارهای خارج از منزل عملا مراقبت از سالمند برای آنها امکان پذیر نیست. هدف ما از انجام خدمات به افراد سالمند به حداکثر رساندن سطح سلامت مشارکت و امنیت اشخاص سالمند به خاطر تقویت کیفیت آنها در دوره کهنسالی است. شعار ما ایجاد و حفظ سالمندی پویا می باشد. انتخاب پرستار از مؤسسه مراقبت و نگهداری ضربان به حفظ و امنیت سالمندتان کمک می کند.

پرستار سالمند

طبق تحقیقات به عمل آمده سازمان بهداشت جهانی اشخاص بالای 60 سال را سالمند شناخته است. بنابراین به دلیل افزایش بهداشت، استفاده از دارو و اشخاص متخصص در زمینه پرستاری و نگهداری از سالمندان همه روزه شاهد بیشتر شدن جمعیت انسانی در جامعه های مختلف هستیم. همچنین می توان در جوامع افراد بسیاری از سالمندان را دید که از کار افتاده نیستند و به ادامه زندگی و لذت بردن از دوران کهنسالی خود هستند.

تعریف سالمند سالم

 • توصیه می شود برای حفظ سلامتی سالمند انجام فعالیت های بدنی در او تقویت شود. چون یکی از مؤثر ترین روش های پیشگیری از اختلالات دوران سالمندی فعالیت بدنی سالمند می باشد.
 •  بخاطر عدم تحرک سالمند، بی خوابی، زمین خوردن، عدم تحرک در تخت و بی اختیاری ادرار از مشکلات بزرگ در مدت بستری شدن در بیمارستان است، ایجاد محیط آرام، تشویق به راه رفتن سالمند و انجام فعالیت های فیزیوتراپی اقدامی است که می تواند برای بهبود عدم تحرک و زمین خوردن سالمند باشد.
 • استفاده از عینک، سمعک و جرم گیری گوش از مواردی است که در درمان اختلال بینایی و شنوایی سالمندان بستری در بیمارستان توسط پرستار سالمند استفاده می گردد.
 •  وقتی که سالمند در بیمارستان بستری هست باید از او در مورد داروهای مصرفی، حمایت های اجتماعی، احساس راحتی و امنیت سوال هایی پرسیده شود بهتر است جهت حفظ حساس امنیت سالمند توسط پرستار سالمند پرسیده شود.
 •  یکی از عوامل اصلی در مشکلات تغذیه سالمند وضعیت دندان است. تجویز کمکی آب و پروتئین می تواند باعث بهبود مشکلات تغذیه در او شود.
 •  بی خوابی عامل موثر ابتلای سالمند به اختلال حافظه است بررسی مشکلات حافظه، انجام تمرین های حافظه و بررسی محیط می تواند باعث بهتر شدن اختلال حافظه در او بشود.
 •  تزریق واکسن آنفلوانزا، کزاز و پنومونی باعث تقویت سیستم ایمنی در سالمندان می شود و در زمان بستری او در بیمارستان باید در مورد نحوه استفاده از این واکسن ها از پرستار سالمند سؤال شود.
 •  جلوگیری از بی اختیاری ادرار سالمند، استفاده از تشک مواج و همچنین پیشگیری از بی تحرکی می تواند از مبتلا شدن او به زخم بستر پیشگیری کند. بررسی مشکلات حافظه، انجام تمرین های حافظه و محیط سالم باعث بهتر شدن اختلال حافظه در او می گردد.

وظایف پرستار سالمندان

 1. مراقبت و نگهداری به صورت شایسته از سالمند
 2. رعایت رژیم غذایی
 3. رعایت و رسیدگی به نظافت محل زندگی
 4. پیگیری درمان و دادن دارو مطابق با تجویز پزشک در ساعت های تعیین شده
 5. اندازه گیری فشارخون و سایر علایم حیاتی
 6. در صورتیکه رضایت خانواده سالمند رسیدگی به امور تفریحی و رفاهی
 7. بیرون رفتن پرستار سالمند همراه سالمند در صورت درخواست خانواده
 8. رسیدگی به صورت منسجم به امور بهداشتی، نظافت و حمام سالمند توسط پرستار
 9. اساژ و انجام ورزش های سبک
 10. برنامه ریزی طبق علاقمندی های سالمند برای اوقات فراغت

محیط کار پرستار

خانه سالمندان یکی از مکان هایی هست که در آنجا با پرستار سالمند مواجه می شویم. در بیمارستان هم امکان دارد در قسمت های مراقبت های ویژه سالمندان از یک همیار سالمند استفاده شود. همچنین برای سالمندی که به نگهداری و مراقبت پاره وقت یا تمام وقت در منزل احتیاج دارد هم یک پرستار سالمند استخدام می کنند.

فعالیت های روزانه یک پرستار

از مشکلات “پرستار سالمند” بودن این است که بیماران سالخورده تر امکان دارد بیماری های زیادی داشته باشند. بنابراین یک پرستار باید همواره از نشانه های جدید بیماری، واکنش به داروها و تمام شرایط موجود با خبر باشد. این احتمال است که بیماران سالمند در انجام کارهای روزمره احتیاج به کمک داشته باشند زیاد است و بخاطر این که این وظیفه اغلب بر عهده پرستار است، به هم دلیل پرستار باید توانایی کمک کردن را داشته باشد تا بتواند به بیمار کمک کند. در یک مکان کار کردن برای پرستار راحت تر است.

چون در ساعت های منظمی طبق اصول به سالمند رسیدگی می کند. در نتیجه گستره ی بیمارانی که پرستار سالمند امکان دارد با آن ها برخورد کند، زیاد است. حقیقت این است که ممکن است پرستار شاهد مرگ بسیاری از بیمارانش باشد این ماجرا هم به خانواده و هم پرستار آسیب عاطفی می رساند. پرستار باید در صحبت کردن در مورد مسائل مربوط به مرگ راحت باشد و تصمیمات قاطعه انه ولی دلسوزانه بگیرد.

جلوگیری از بیماری سالمند

با رعایت موارد زیر می شود از یکسری بیماریها جلوگیری کرد و تا جایی که ممکن است مراقبت از سالمند را به صورت درست انجام داد.

 1.  استفاده نکردن از دخانیات
 2.  داشتن برنامه ورزشی منظم
 3.  رعایت برنامه خواب منظم
 4.  مصرف مناسب مایعات
 5.  رعایت اصول غذایی (کم نمک و کم چرب)
 6.  کنترل منظم فشار خون و قندخون سالمند
 7.  استفاده از کفش های پاشنه کوتاه که کف لیز نداشته باشد.
 8.  برنامه استراحت منظم خصوصا در زمان فعالیت های طولانی مدت

شاید برای شما هم این سوالات پیش آمده باشد که:

چگونه می توانیم یک پرستار سالمند داشته باشیم؟

جواب این سوال می توان گفت که با مراجعه به سایت مؤسسه ضربان می توانید از خدمات پرستار سالمند مطلع شوید.

برای اطلاع از هزینه پرستاری چکار باید کرد؟

با کارشناسان مؤسسه ضربان تماس گرفته و پس از این که تایم کاری مشخص شد هزینه اعلام می شود.

غذاهای مناسب برای مراقبت از سالمندان

 1.  مصرف مرتب صبحانه
 2.  استفاده مقدار کافی در هر وعده غذایی
 3.  استفاده کمتر از چربی
 4.  اجتناب از مصرف نمک و مواد غذایی شور
 5.  روزانه در برنامه غذایی سبزی و میوه گنجانده شود.

روش های درمان افسردگی سالمندان

– در وهله اول کمک رسان بیمار باید شرایطی برای سالمند ایجاد کنید که از زندگیش لذت ببرد. از جمله قدم زدن، تماشا یا فیلم مورد علاقه یا هر کاری که سالمند به آن علاقه دارد، به او کمک می کند. در صورتی که بدن سالمند فعال باشد افسردگی هم از او دور می شود. فضای سبز در تغییر روحیه سالمندان حتی با ویلچر برای کسانی که توان راه رفتن را ندارند تأثیر زیادی در کم شدن افسردگی دارد.

نتیجه گیری

در پایان نتیجه گیری می کنیم که توجه پرستار سالمند و اطرافیان به سالمندان برای کم کردن افسردگی اثر گذار است به عنوان مثال توجه کردن به لباس و خوراک به آن ها حس مورد توجه بودن را می دهد که باعث آرامش و خوشحالی آن می گردد.

در برنامه روزانه سالمندان ساعت هایی را باید با دیگران ارتباط داشته باشند چون آنها با دوستان هم سن و سال خودشان بهتر می توانند همدیگر را درک کنند و از این رو روابط اجتماعی آنها تقویت می شود.

سوء تغذیه در سالمندان

چگونه از سالمندان بستری در خانه مراقبت و نگهداری کنیم

پرستار سالمند
پرستار سالمند

5/5 (1 نقد و بررسی)

با ما در ارتباط باشید

بهترین خدمات ، بهترین کیفیت

مركز :88304698 - 88840316
شمال :22912330 - 22912475
جنوب :33511798 - 33511871
شرق :77687443 - 77687479
غرب 1 :44856347 - 44856240
غرب 2 :66578829 - 66578825
مسئول فنی :09120741355
کارشناس پشتیبانی :09120741356
کارشناس شیفت :09197297120
دفتر مرکزی :77687426-77687412