پوسته شدن انگشتان دست و علت آن (بخش اول)

پوسته شدن انگشتان دست و علت آن (بخش اول)

پوسته شدن انگشتان دست دلایل مختلفی دارد بعنوان مثال می توانیم به این موارد اشاره کنیم: شستن مداوم دست، مکیدن انگشتان و بیماری ها، از علت های پوسته شدن انگشتان دست در کودکان و بزرگسالان است که برای برطرف کردن آن بهتر است دست را با روغن گیاهی چرب نگه داشته شود.

درمان پوسته شدن انگشتان دست

یکی از مشکلات رایج پوست پوست شدن دور انگشتان دست است، به طور معمول پوست اطراف انگشتان نرم و حساس است و در صورتی که از آن مراقبت نکنید از پوسته شدن آن رنج می برید. این مشکل می تواند موجب ناراحتی و یا حتی خجالت شما شود. همانطور که در ادامه این بخش شرح خواهیم داد چند دلیل برای این مشکل پوست وجود دارد. برخی از دلایل شناخته شده عبارتند از:

 • آفتاب سوختگی
 • آب و هوای سرد و خشک
 • خشکی پوست
 • اگزما
 • شستن مکرر دست ها
 • پسوریازیس
 • استفاده کردن از مواد شیمیایی سنگین و آلرژن ها.

عفونت های مانند بعضی از انواع عفونت های استاپ ، عفونت های قارچی ، ویتامین و برخی از شرایط دیگر هم امکان دارد موجب ایجاد این مشکل شود. پوست پوست شدن نوک انگشتان به طور معمول یک مشکل موقت است و بعد از چند روز با ایجاد پوستی جدید ترمیم می شود با این حال اگر این اتفاق برای شما مشکلی ایجاد کرد برخی از درمان های طبیعی وجود دارند که می توانید برای روند بهبودی آنها را در خانه انجام دهید.

چرا انگشتان دست پوسته پوسته می شوند؟

 • آفتاب سوختگی:

آفتاب سوختگی از طریق اشعه ماوراء بنفش موجب ایجاد آسیب به پوست می گردد. در این شرایط پوست می تواند قبل از پوسته شدن شروع به قرمزشدن، گرم شدن ، می کند در حالی که بسیاری از آفتاب سوختگی ها خفیف هستند و در عرض یک هفته از بین می رود ، بعضی خطر ابتلای فرد به سرطان پوست را افزایش می دهد.

این را میدانید :  اضطراب در کودکان و راهکارهایی برای رفع این مشکل

یک فرد مبتلا به آفتاب سوختگی باید دور از خورشید قرار بگیرد و از لوسیون های مانند آلوئه ورا استفاده کند تا رطوبت های پوست خود را حفظ کند.

 • شرایط محیطی:

شرایط محیطی بیشتر از این که یک مشکل داخلی باشد ، یک مشکل خارجی است. این دسته شامل آب و هوا و یا حتی مکیدن انگشتان توسط کودکان است.

 • مکیدن انگشت ها :

مکیدن انگشت خصوصا انگشت شست در کودکان نسبتا شایع است و می تواند منجر به زخم های دردناک و یا پوسته پوسته شدن شود.

 • شستن مکرر دست ها :

خشکی پوست یک شرایط رایج است و احتمال دارد موجب پوسته شدن انگشتان و یا ترک ، که خشکی پوست اغلب به خاطر شستشوی دست ها با صابون است. همانطور که شستشوی مکرر دست ها برای کم شدن انتشار باکتری های مضر اهمیت دارد استفاده از صابون چربی محافظ پوست را از بین می برد. وقتی که این چربی از بین برود پوست دیگر نمی تواند مرطوب بماند ، در نتیجه موجب خشکی و درماتیت می شود.

پوسته شدن انگشتان دست به چه علت رخ می دهد؟

 • اگزمای دست:

اگزمای دست یک بیماری شایع است که وجود 60 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهند که به عنوان درماتیت دست نیز شناخته شده است. احتمال دارد اگزما در دست ها به خاطر ژنتیک یا در تماس بودن با یک آلرژن یا یک عامل تحریک کننده ایجاد شود.

 • مواد شیمیایی:

بسیاری از افراد مشاغلی دارند که امکان دارد پوستشان در معرض مواد شیمیایی مضر قرار گیرند. این مشاغل شامل مشاغل کشاورزی ، ساخت و ساز و تولید می شود. بسیاری از محصولات تمیز کننده ، صابون ها و حلال ها هم دارای مواد شیمیایی هستند که می تواند به خشکی پوست یا تحریک آن شوند.

این را میدانید :  مزایای فتوتراپی در منزل

افرادی که به طور منظم در معرض مواد شیمیایی قرار دارند باید مطمئن باشن که لباس های محافظتی می پوشند و به طور مرتب دست ها را شسته و مرطوب کننده بزنند.

بیماری های مرتبط با پوسته شدن انگشتان دست

 • بیماری کاوازاکی:

یک بیماری نادر است که عمدتا کودکان زیر 5 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. از علائم قابل توجه آن حرارت بالای بدن است که بیش از 5 روز طول می کشد و یکی دیگر از علائم آن پوسته شدن انگشتان می باشد. این بیماری باید در بیمارستان درمان شود ، بخاطر اینکه عواقب جدی دارد در نتیجه تشخیص سریع آن ضروری است. حدود 5 درصد موارد موجب عوارض قلبی و یک درصد آن باعث مرگ و میر می شود.

 • کراتولیز اگزالاتی:

یک بیماری شایع پوستی است که باعث پوسته پوسته شدن می گردد . احتمال ایجاد این بیماری در ماه های تابستان بیشتر است. در حالی که هنوز علت دقیق آن ناشناخته است ، این بیماری امکان دارد با قرار گرفتن در معرض مواد سوزاننده مانند صابون ، مواد شوینده و حلال ها تشدید شود. این افراد می توانند صابون های ملایم بدون مواد شیمیای را جایگزین کنند.

 • پسوریازیس:

یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه های قرمز و متورم بر روی پوست می شود. که در آرنج ، زانو، پوست سر و نوک انگشتان رایج تر است. ولی می تواند در هر قسمتی از بدن ظاهر شود. پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است و مسری نمی باشد.

دلایل پوسته شدن انگشتان دست در کودکان

«ادامه دارد…..»