پیر گوشی و کم شنوایی در سالمندان

پیر گوشی و کم شنوایی در سالمندان

دلیل و درمان پیرگوشی سالمندان چیست ؟

دیده شده بسیاری از ما موقعی که با سالمندان برخورد می کنیم بی اختیار صدایمان را بلند می کنیم. بخاطر اینکه در ذهن مان چنین نقش بسته که سالمندان توانایی شنوایی ضعیفی دارند و شاید نتوانند به خوبی صدای ما را بشنوند. این موضوع درست است چون سالمندان دچار پدیده ای به نام پیر گوشی هستند. اگر چه شدت پیرگوشی همه سالمندان به یک مقدار نیست و تمام سالمندان به اصطلاح گوششان سنگین نیست .

 چرا سالمندان قدرت شنوایی جوان ترها را ندارند؟

بیماری مهمی در گوش سالمندان دیده می شود ،همان کاهش شنوایی است .

در زندگی سالمند کم شدن شنوایی تاثیر می گذارد.

افراد در طی سالیان تقریبا با گذشت هر دهه از عمر بخشی از سلول های بدن شان را از دست می دهند .

در صورتی که سلول ها قابلیت ترمیم داشته باشند،می توانند بازسازی شوند اما در مورد سلول هایی که قدرت بازسازی ندارند.

گفته می شود که با از دست دادن این نوع از سلول ها باعث از دست رفتن کارکرد عضو می شود و یکی از سلول هایی که قدرت بازسازی ندارند.

سلول های شنوایی سلول های شنوایی موجود در گوش سالمندان هستند.

 آیا تمام سالمندان مبتلا به کاهش شنوایی خواهند شد؟

به طور معمول سالمندان از ۷۰ سالگی به بعد درجه هایی از این کاهش شنوایی را دارند اما فقط ۴۰ درصد از آنها به وسایل کمک شنوایی نیاز پیدا می کنند.

 عوامل دیگری هم به پیرگوشی کمک می کند؟

از دست دادن شنوایی به خاطر جمع شدن موم گوش در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. ولی در سالمندان که مشکل زمینه ای وجود دارد وجود موم ، تاثیر زیادی روی شنوایی خواهد گذاشت . پس وقتی فرد سالمندی با کاهش شنوایی به پزشک مراجعه کند در مرحله اول باید به داخل کانال گوش توجه شود تا در صورت دیدن موم ، موم ها خارج شوند.

این را میدانید :  خودباوری کودکان و روش هایی تقویت برای خوشحالی آنها

 آیا پیرگوشی درمان دارد؟

درمان پیرگوشی در سالمندانی که عصب شنوایی شان از دست رفته، دارو و جراحی نیست بلکه باید از وسایلی استفاده کنند تا باعث تقویت صدا شود . این وسیله همان سمعک است که تقریبا همه مردم با آن آشنایی دارند .

 چرا سالمندان از پذیرفتن سمعک خودداری می کنند؟

سالمندان سمعک را علامتی برای بروز سالمندی و پیری تلقی می کنند. ما باید با زبان مناسب واقعیت کم شنوایی را با آن ها بازگو کنیم و آنان را امیدوار کنیم چرا که سالمندان به دلیل روند افزایش سن تا حد زیادی امید خود را از دست داده اند.

در صورتی که تجویز سمعک مناسب برای سالمندان صورت پذیرد عملا آن ها زندگی طبیعی خواهند داشت  و در صورت استفاده از سمعک مناسب می توانند صدای تلویزیون و تلفن را به راحتی بشنوند و در جلسات خانوادگی و مهمانی ها حضور پیدا کنند و به عنوان فردی فعال حتی در عرصه کار و فعالیت می توانند به عنوان ذخیره های تجربه جامعه مورد استفاده قرار بگیرند.

موسسه پرستاری ضربان پرستاران مجرب و توانایی را برای سالمندانی که قدرت شنوایی پایینی دارند اعزام می کنند تا به آنها خدمت رسانی کنند.