چه سنی برای سینه خیز رفتن نوزاد مناسب است

چه سنی برای سینه خیز رفتن نوزاد مناسب است؟

از مهم ترین قدم ها برای استقلال حرکتی سینه خیز رفتن نوزاد است، اولین حرکات نوزاد از روی غریزه و رفلاکس های حرکتی می باشد.

بهترین سن برای خزیدن کودک چه سنی است و آغاز حرکات نوزاد از چند ماهگی باید باشد؟

حتما دیده اید که هر چه کودک تان بزرگ تر می شود علاقه اش به حرکت هم بیشتر می شود. با ما باشید تا ببینید نوزادتان چگونه از خزیدن به یک دونده تبدیل می شود. کودک شما با بزرگ شدن تحرکش هم افزایش می یابد. او در آغاز با رفلاکس های نوزادی شروع می کند تا حرکاتش به طور اختیاری و ارادی در بیایند. در صورتی که دوست دارید بدانید آن نوزاد ناتوان و کم تحرک چگونه ناگهان می غلتد، می ایستد و راه می رود تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

یکی از مهم ترین قدم ها در راه استقلال حرکتی کودک همین سینه خیز رفتن است. اولین حرکات نوزاد از روی غریزه و رفلاکس های حرکتی است. وقتی نوزاد را روی شکم می گذارید و گردنش را بالا می گیرد رفلاکس تونیک گردن باعث می شود او به صورت غریزی و برای پاسخ به این حالت دست هایش را صاف کرده و زانو هایش را نیز خم کند و کم کم به صورت چهار دست و پا قرار بگیرد و با تکرار در این کار به مهارت برسد و آن را به صورت ارادی انجام دهد.

خیز رفتن نوزادان

به تدریج می فهمد سینه خیز رفتن نوزاد چه حسی دارد و از این به بعد برای تقویت ماهیچه ها و عضلاتش تلاش می کند تا بتواند این وضعیت را در حالت پایداری حفظ کند، سپس گیرنده های عضلانی با تمرین های مداوم به صورت آماده باش در می آیند و در حرکت دادن دست ها و پا هایش به او کمک می کنند.

این را میدانید :  اهمیت ارتباط همیشگی با سالمندان (بخش اول)

در این مرحله پرستار کودک و والدین باید دقت کنند چون هنوز کوچولو تعادل کافی برای جلو رفتن و ایجاد هماهنگی بین دست ها و پا ها را ندارد. امکان دارد مدتی به همین حالت خودش را به جلو و عقب تاب بدهد تا تعادل لازم را به دست بیاورد. حالا دیگر وقت آن رسیده که کانال های تعادلی که در گوش داخلی قرار دارند وارد عمل شوند.

تا وقتیکه این هماهنگی ایجاد نشود، کودک شما قادر نخواهد بود به درستی حرکت کند و ممکن است شما بارها و بارها شاهد زمین خوردن و تلاش های ناموفق او باشید. این ها همه مراحلی از رشد کودک هستند و شما می توانید کودک را به تلاش بیشتر تشویق کنید. نگران نباشید بالاخره موفق خواهد شد چهار دست و پا از سمتی به سمت دیگر حرکت کند و آنقدر در این کار مهارت پیدا خواهد کرد که دیگر حتی شما به گرد پایش نرسید. وقتی کودک چهار دست و پا این طرف و آن طرف می رود، چیزهای زیادی یاد می گیرد.

مراحل سینه خیز رفتن نوزادان

شاید از این که ببینید کودک تان لحظه ای آرام نمی گیرد و مدام در حال گشت وگذار زیر میز و صندلی و در چهار گوشه خانه است، خسته شوید ولی این برای کودک تنها جابه جایی های ساده نیست. کودک با متر کردن خانه در حال کشف محیط اطراف است، محیطی که تا دیروز رسیدن به گوشه و کنارش برایش یک آرزو بود، حالا که می تواند حرکت کند حتی لحظه ای از وقتش را برای استراحت هدر نخواهد داد.

این را میدانید :  نکات پرستاری مهم جهت نگهداری از کودکان با بیماری روحی

او با چهار دست و پا رفتن یاد می گیرد چه چیزهایی بالای سرش یا زیر شکمش قرار دارند، چه مسیرهایی پهن تر و کدام ها باریک ترند، امکان گیر کردن به چه جاهایی دارد و از چه جاهایی به راحتی عبور می کند و یاد می گیرد اشیا چگونه در اطرافش قرار گرفته اند. وقتی او در حالت چهار دست و پا ناگهان سرش را زمین می گذارد و به اطراف نگاه می کند، در حال بررسی محیط از زاویه ای دیگر است، با دقت نگاه می کند که یک لیوان چطور روی زمین قرار گرفته یا یک گلدان چطور در کنار میز تلویزیون ایستاده. همچنین سینه خیز رفتن به کودک شما کمک می کند تا بتواند گردن، دست ها و پا هایش را با هم تکان دهد و این اولین گام در آماده سازی مغز برای یادگیری حرکات پیچیده تر است. پس این تلاش ها و خطاهای نوزاد را جدی بگیرید و با تشویق او را به ایجاد این هماهنگی ها مشتاق تر کنید.