چگونه کودکان می توانند دوست خوب پیدا کنند؟

چگونه کودکان می توانند دوست خوب پیدا کنند؟

در این مقاله می خواهیم شما را با راه هایی آشنا کنیم که می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند که چگونه کودکان می توانند دوست خوب پیدا کنند.

کودکان می توانند دوست خوب پیدا کنند

در کودکانی که اعتماد به نفس ندارند شروع یک رابطه دوستی بسیار سخت و دشوار است. تمام موانع که برطرف شوند و همه مهارت ها را هم که آموخته باشند و در همدلی و احساسات هم مشکلی نداشته باشند و موقعیتش هم فراهم شود، باز شروع یک رابطه دوستی از همه سخت تر است. به طور معمول سخت ترین بخش همین جا است. خصوصاً کودکانی که اعتماد به نفس کافی ندارند، می ترسند حرفی بزنند که اوضاع را بدتر کند یا موجب شود مورد تمسخر همسالان خود قرار بگیرند.

کودکی که عادت به نه شنیدن ندارد، هر جواب منفی را امکان دارد به حساب رد شدن کامل یا دوست داشته نشدن بگذارد و به همین دلیل هم ترجیح بدهد فاصله بگیرد. در این میان، یادگیری چند نکته مهم، می تواند تا حد زیادی کار دوست یابی را تسهیل کند. کودک با دانستن این نکات، اعتماد به نفس بالاتری هم برای شروع رابطه خواهد داشت، خصوصاً در صورتی که آن ها را تمرین کرده باشد و بازخوردهای خوبی هم دریافت کرده باشد.

  • حالت چهره

حالت چهره هم در دوست یابی اهمیت دارد. کودکان خوش رو که با لبخند و خنده حرف می زنند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و به افراد، حس دوستانه بیشتری می دهند. در صورتی که به اطرافیان خود دقت کنید، به احتمال زیاد می بینید که افرادی که خوش رو و خوش خنده هستند، معمولاً دوستان بیشتری دارند و راحت تر هم دوست پیدا می کنند.

این را میدانید :  علت زیاد دستشویی رفتن چیست؟ (بخش دوم)

طبیعی است که کودکی که استرس دارد، از چیزی نگران است یا می ترسد، افسرده است یا اعتماد به نفس کمی دارد، نمی تواند الکی بخندد، پس قبل از تشویق او به لبخند و خنده، به او کمک کنید این مشکلات را برطرف کند. نشان دادن احساسات با استفاده از حالت چهره هم، به طرف مقابل نشان می دهد که او دارد به حرفش گوش می دهد و واکنش نشان می دهد، مثل بالا انداختن ابرو ها هنگام شگفت زده شدن، باز کردن دهان هنگام تعجب و …

  • جمله های مفید

به طور معمول چند جمله مفید در شروع روابط وجود دارد که نه خیلی فوری وارد رابطه شدن را درخواست کند، به طوری که طرف مقابل احساس نا امنی کند و خود را عقب بکشد و نه این که حس دوستانه ای در آن نباشد و به طرف مقابل این احساس را ندهد که با هم قرار است دوست باشند یا این، یک نوع درخواست دوستی است. این جمله ها بسته به کودک، توانمندی ها و علائقش و نیز راحت بودنش، متفاوت است. برای رسیدن به جمله های مناسب:

اجازه بدهید الگو بگیرد. می تواند از کتاب های مفید در این زمینه استفاده کند یا با دقت به رفتار همسالانش که توانایی بالایی در دوست یابی دارند نگاه کند. یادگیری مشاهده ای از بهترین راهکارها برای آموختن رفتار اجتماعی مطلوب است. در نهایت او باید به جمله های خاص خودش برسد، جمله هایی که وقتی بیان می شوند، مصنوعی نباشند و او در بیان آن ها احساس راحتی داشته باشد. به او فرصت تمرین بدهید. برایش توضیح بدهید که هر چیزی، مثل راه رفتن، با تمرین و زمین خوردن همراه است، تا بالاخره به نتیجه مطلوب برسد. از او حمایت کنید و اعتماد به نفسش را تقویت کنید.

این را میدانید :  مددکار اجتماعی کیست؟ (قسمت سوم)

با او در خانه تمرین کنید. نقش بازی کنید و اجازه بدهید آن چه یاد گرفته را با شما در میان بگذارد و تمرین کند. به او نشان بدهد که می فهمید چه قدر این موضوع برایش اهمیت دارد و سرسری و سهل انگارانه رفتار نکنید، چرا که ممکن است ناخواسته باعث شوید احساس حقارت کند.

  • تماس چشمی

تماس چشمی مناسب در برقراری رابطه خیلی مهم است. بزرگ ترها به تماس چشمی عادت دارند، معنای نگاه های مختلف را می فهمند و آن قدر آن را در طول زندگی خود در موقعیت های مختلف تمرین کرده اند و شاهد پیامدهایش بوده اند که دیگر برایشان موضوعی عادی و پیش پا افتاده است. ولی برای کودک این طور نیست. کودکان نیاز به آموزش در مورد تماس چشمی مناسب دارند.

برایشان توضیح بدهید که تماس چشمی مناسب چه ویژگی های دارد: نه آن قدر به اطراف نگاه کنند که به طرف مقابل احساس بی توجهی بدهد و نه آن قدر به او خیره شوند که او احساس عدم امنیت داشته باشد. برایش توضیح بدهید که به طور معمول بیش ازاندازه به اطراف نگاه کردن، یعنی من حوصله ام سر رفته، این موضوع برایم جالب نیست، نمی خواهم گوش بدهم یا وقت ندارم به حرف های تو گوش بدهم.

همچنین بیش ازحد خیره شدن به چشمان کسی، معمولاً یا به معنای خشم داشتن نسبت به او است، یا این که در روابط بسیار صمیمی و عاشقانه اتفاق می افتد و به همین دلیل هم در هر دو معنا، به فردی که می خواهی با او دوست شوی، احساس عدم امنیت می دهد.

این را میدانید :  معلولیت چیست؟ طبقه بندی انواع معلولیت (بخش اول)

به او فرصت تمرین بدهید. بهترین جا برای تمرین، در خانه و با اعضای خانواده است، چرا که از همه موقعیت های دیگر، احساس امنیت بیشتری دارد و اعضای خانواده با بازخورد های مناسب، بدون ایجاد احساس نگرانی از این که رابطه خود را با او به هم می زنند، به او در برقراری تماس چشمی مناسب کمک می کنند.

در صورت علاقه مندی: خود مراقبتی و دگر مراقبتی سالمندان