کودکانی که نباید تنها بمانند (بخش اول)

کودکانی که نباید تنها بمانند (بخش اول)

پدر و مادران شاغل برای بزرگ کردن فرزندانشان دغدغه های بسیاری دارند. یکی از این دغدغه ها این است که بچه در خانه تنهاست. البته امکان دارد مادرانی هم که شاغل نیستند در شرایطی بخواهند کودکشان را در خانه تنها بگذارند. در این میان برخی از والدین به راحتی و بدون نگرانی فرزندشان را حتی در سنین خیلی پایین تنها در خانه می گذارند و برخی دیگر بسیار با احتیاط هستند و حتی هنگامی که فرزند نوجوانشان در خانه تنها است مضطرب و نگران هستند.

آیا تنها گذاشتن کودک در خانه کار درستی است؟

آیا تنها گذاشتن کودک در خانه کار درستی است؟ برای اینکه بچه ها را تنها در خانه بگذاریم باید چه آموزش هایی به آنها بدهیم؟ پرسش هایی مثل آنچه مطرح شد در این زمینه وجود دارد که جوابگویی به آنها برای راحت تر تصمیم گرفتن درباره تنها ماندن فرزندانمان در خانه به ما کمک می کند.

در صورتی که قرار است کودکتان برای زمان معینی در خانه تنها باشد برای آن زمانها برنامه ریزی دیگری انجام دهید بطور مثال کودک را چند ساعتی پیش یکی از اقوام بگذارید، این کار موجب می شود هم خیال شما راحت باشد و هم فرزندتان از وقتش بهتر استفاده کند ولی در مواقعی شرایطی پیش می آید که والدین مجبور به تنها گذاشتن کودکشان در خانه می شوند در این صورت چکار باید کرد؟

برای بیشتر خانواده این اتفاق افتاده در موقعیتی قرار بگیرند که ناچار شوند فرزند خود را برای مدتی در خانه تنها بگذارند. البته تنها گذاشتن کودک در خانه راه حلی است که به طور معمول توصیه نمی شود.

این را میدانید :  انواع دیالیز در بیماران کلیوی

در نتیجه آن را تنها به عنوان آخرین گزینه انتخاب کنید. اگر فرزندتان در زمان‌های معینی قرار است در خانه تنها بماند، بهتر است برای آن زمان ‌ها از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید. او را به کلاس‌ هایی که علاقه دارد بفرستید، ‌اجازه بدهید از فضای کتابخانه مناسب با سنش استفاده کند یا به منزل یکی از اقوام برود. این برنامه ‌ها به فرزند شما کمک می ‌کند از وقتش بهتر استفاده کند و خیال شما هم راحت‌تر خواهد بود. با وجود این، در مواقعی، شرایط به صورتی پیش می‌رود که تنها گذاشتن کودک در خانه اجتناب ‌ناپذیر می ‌شود. در این صورت‌ چه باید کرد؟

از چه سن و سالی کودک را تنها بگذاریم؟

گرچه تنها گذاشتن کودک در سن پایین هیچ وقت توصیه نمی شود ولی گاهی والدین بخاطر شرایطی خاص، این کار را به عنوان آخرین راه انتخاب می کنند. فرمول خاصی برای تنها گذاشتن کودکان در خانه وجود ندارد، ولی بدون تردید سن و سال کودک یکی از مهمترین شاخصه برای تصمیم گیری در این مورد است. دقت به ویژگی های شخصیتی و سلامت روان کودک، بلوغ روانی، داشتن مهارت و توانایی او برای مدیریت تنهایی و مراقبت از خود و همچنین شرایط محیطی از جمله عواملی است که در تصمیم گیری قطعی نقش مهمی دارد.

کودکی که در زمینه مقابله با اتفاقات آموزش ندیده، و خطر را نمی شناسد، دست به کارهای خطرناک می زند، کودکی که از تاریکی، تنها ماندن یا خیس شدن می ترسد، کودکی که مسائل امنیتی را یاد نگرفته و یا کودکانی که ناتوانی جسمی دارند را نمی شود در خانه تنها گذاشت حتی اگر 8 یا 10 سال به بالا باشند.

این را میدانید :  تفاوت تربیت و تنبیه کودک

زمان تنها گذاشتن از دیگر نکاتی که برای تنها گذاشتن کودک در خانه باید به آن توجه داشت‌ زمانی است که کودک در خانه تنها می ‌ماند. بهتر است این زمان تا حد ممکن کوتاه باشد. بسیاری، یک تا سه ساعت را برای تنها ماندن کودک در خانه، ‌بسته به آمادگی ‌ها و توانایی ‌های کودک و سایر شرایط، ذکر کرده ‌اند و بیشتر از آن اصلاً به نفع کودک نیست.

بعضی از پدر و مادران فکر می ‌کنند اگر کودک به خواب برود، دیگر تا وقتی او بیدار می ‌شود، ‌برای تنها گذاشتن او در خانه فرصت دارند. ولی اگر اتفاق دیگری افتاد چطور؟ اگر او زودتر بیدار شد چطور؟ به علاوه، در شرایط اضطراری، ‌مثل وقتی که کودک بیمار است، حتی اگر یک سرماخوردگی ساده باشد، زمان مجاز برای تنها ماندن کودک در خانه به صفر می‌رسد. هنگام بیماری، بسیاری از موقعیت ‌ها و شرایط پیش‌بینی‌ناپذیرند و می ‌توانند احتمال خطر را بالا ببرند.

در موارد ترس از تاریکی و تنهایی در کودکان و عدم امکان تماس با والدین و نبود جایی که کودک بتواند کمک بطلبد و نیز ناامنی خانه و در معرض دزدی بودن، باید در مورد تنها گذاشتن کودک هنگام شب تجدید نظر جدی کرد. همچنین، وقتی کودکان خوابند، خانه را به امید این‌ که تا برگردید بیدار نمی ‌شوند ترک نکنید، چرا که امکان دارد فرزندتان به محض این ‌که شما از خانه بیرون می ‌روید بیدار شود و معلوم نیست چه اتفاقی بیفتد. در ضمن تنها گذاشتن خواهر و برادرها با هم، بسته به سن کودک و توانایی ‌های شناختی فرزندان بزرگ ‌تر و قدرت حفاظت از فرزندان کوچک‌تر و داشتن مهارت ‌های لازم هنگام بروز مشکل و همچنین وجود روابط دوستانه بین خواهر و برادرها، اشکالی ندارد.

این را میدانید :  علت زیاد دستشویی رفتن چیست؟ (بخش دوم)

کودکانی که از تنهایی می ‌ترسند و حتی در حضور خانواده تلاش می‌ کنند از تنها ماندن در فضاهای مختلف خانه اجتناب کنند و یا کودکانی که بیش فعال ‌اند و امکان دارد از تنهایی به عنوان فرصتی برای پرداختن به فعالیتهای خطرآفرین استفاده کنند را هیچگاه نباید در خانه تنها گذاشت.

«ادامه دارد….»